İYİ HİSSET - SAĞLIK Daha mutlu bir ilişki için ne yapılabilir? İlişkilerimizde sürekli arayış içinde olduğumuz en önemli şey mutluluktur. Aslında ‘nasıl mutlu oluruz’u sürekli arıyoruz ancak bu yazıda daha çok ilişkilerimizde mutlu olmamızı engelleyen doğru diye bildiğimiz yanlışlardan bahsetmeye çalışacağız.
profil
Uzman Psikolog Durul Mert
Daha mutlu bir ilişki için ne yapılabilir?

Aslında bu mitler toplumda oldukça yaygın. Doğru olduğunu düşündüğümüz için çoğu zaman sorgulamıyoruz bile. Ama bunları tamamen doğru kabul edersek de karşılığında ödeyeceğimiz bedel çok yüksek olabilir. Bu bedel maalesef çoğu zaman bize mutsuzluk olarak geri dönüyor.

               Genellikle yapılan en önemli yanlışlardan birisi çiftlerin her şeyi birlikte yapmaları gerektiği düşüncesidir. Bu kelimenin tam anlamıyla 'hayali' bir ilişkide olabilecek bir şeydir. Eğer bu düşüncede ısrar edilirse ve gerçekleşmezse genellikle mutsuzluk kaçınılmaz olmaktadır. Çiftler her şeyi birlikte yapamaz. Çünkü bunun için birey olmayı bırakıp kendi kimliklerini yitirmeleri gerekir. Öteki insanı da hesaba katmanız elbette gerekli ama her şeyi ona bağlı yapamazsınız. Birlikte karar vermek elbette önemlidir ama her karar ortak alınamaz. Eğer bunun gibi mitleri fazla dikkate alırsak ilişkide sorun yaşamak kaçınılmaz olur. Her şeyi sorup karar vermek gibi bir işe kalkışırsanız bunalır ve kendi kimliğinizi tehlikeye atmış olursunuz.

                Çok kabul gören yanlış bir düşünce daha vardır ki bu cidden ciftleri işin içinden daha da çıkılamaz bir hale getirmektedir. Aman dikkat! ‘İlişki kötü gidiyorsa çocuk yapmak her şeyi bir anda düzeltir’ düşüncesi son derece hatalı bir düşüncedir. Aksine bir ilişki zaten sağlıklı ve sağlamsa çocuk bunu pekiştirir. Ama çocuk yapmak var olan sorunları  çözmeye yetmez. Çünkü anne, baba olmak hayatta büyük bir değişim yaşamanız demektir ve buna çift olarak hazır değilseniz işler daha da sarpa sarabilir. Gerekli değişimler zaten sorunlu bir ilişkiniz varsa olması gerektiği gibi olmayacaktır. Çocuk yapmak gibi ciddi bir karar almadan önce ilişkinin sağlamlığından ve esnekliğinden emin olmak gerekir. Bu nedenle iletişim kanallarını açmalısınız. Çünkü çocukların evdeki kuralları belirleyen sağlam anne babaya ihtiyacı vardır.

                  ‘Beni seviyorsa aklımdan geçeni bilmeli’ gibi son derece yanlış bir düşünce de vardır ki bu da ilişkilerle ilgili en yaygın mitlerden biridir. Bu düşüncenin büyük iletişim sorunlarına yol açtığı da bir gerçek. Çünkü birinin aklından ne geçirdiğini bilmek imkansızdır. Bu nedenle birinin aklını okumaya çalışmak ve aynısını beklemek çok yersiz bir hareket. Eğer karşımızdaki partnerden bir beklentimiz varsa bu beklentiyi dile getirmek yani iletişimi sağlamak doğru olacaktır. İlişkilerdeki mutluluğu yakalamak ve doğru iletişimle ilişkiyi daha iyi hale getirmek için bazı detaylara dikkat etmek gerekiyor. Kişisel ilişkiler kolay bir iş değildir. Ama aynı zamanda, bir çatışma ortasında olduğumuz zaman bile, göründükleri kadar zor da değildir.

                  Bir ilişki başladıktan sonra, iletişim kurmak için en önemli beceri haline gelir. Bütün tartışmaların ve kararların hepsi geliştirmiş olduğunuz iletişim biçimine göre şekillenir. İletişim çiftleri bir araya getiren ya da onları ayrılmaya zorlayan büyük bir güce sahiptir.

Mutlu çiftler eşleri ile olan iletişim tarzlarının ilişkiyi ne kadar güçlü kıldığının farkındadır. Onlar iletişim kurarken sadece akıllarına geleni söylememekle kalmayıp birbirlerinin nasıl hissettiğini anlamak, gerçek duygularını ifade etmenin rahatlığını yaşamak, birbirlerini iyi birer dinleyici olarak tanımlamak gibi ayrıcalıklara sahiptirler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki
Haberler