EĞLENCE - KÜLTÜR SANAT

7 Nisan vizyon filmleri

Her cuma olduğu gibi bu cuma da birbirinden farklı türde yerli ve yabancı filmler vizyona giriyor. Komediden bilim kurguya, dramdan animasyona, gerilimden korkuya önemli yapımların vizyonda olacağı bu hafta, sinemaseverler farklı dünyaların kapılarını aralayacak

7 Nisan vizyon filmleri

Rol play oyunu Dungeons and Dragons'un beyazperde uyarlaması olan yapım; Elflerin, Hobbitlerin, cücelerin ve insanların yer aldığı bir dünyada geçiyor. Büyüleyici bir hırsız ve bir grup maceracı, sorunlu işverenleri için basit olacaklarını düşündükleri bir hırsızlık için harekete geçer. Ancak kayıp bir kalıntının peşine düşen grup, kendilerini bir anda destansı bir soygunun içerisinde bulur. Soygun sırasında beklenmedik olaylar gerçekleştiğinde, işler tehlikeli bir şekilde ters gitmeye başlar.


Doruk Atasoy, dijital oyun tasarımcısı olan genç bir adamdır. Son dönemde oyunların bağımlılık yaptığına dair artan eleştiriler üzerine Atasoy, çocukların oynayarak da hayatı öğrenebileceğini kanıtlamak ister. Bu amaçla bir duyuru yapan Atasoy, yeni oyununu seçilecek 10 çocuk ile birlikte tasarlayacağını bildirir. Oyunu telefon yerine gerçek dünyada deneyimleyecek olan çocukların, başarısız oldukları zaman oyuna yeniden başlama imkanları olmayacaktır. Çocuklar için gerçek dünyada hayatta kalmak, sanal dünyada hayatta kalmak kadar kolay olacak mıdır?


‘Mitat’, gece yarısı çalan zilden sonra hayatı değişen bir adamın hikayesini anlatıyor. Mitat Karaman, evden işe gidip gelen, son derece sıradan bir yaşam süren bir adamdır. Hayatı, bir gece yarısı zilinin çalınması üzerine diyafon düğmesine basıp apartman kapısını açmasıyla bambaşka bir hal alır. Kendisini bir anda beklenmedik bir olayın içinde bulan Mitat, başına gelenlerden kurtulmayı başarabilecek midir?


Karısını çok seven bir kral, kendi ölümünden sonra karısının başka bir kral ile birlikte olmasını istememektedir. Bu durumun gerçekleşmesini önlemek için, define cinlerinin atası ve en tehlikelisi olan Rahha’ya düğününde eşine hediye ettiği bileziği sunarak bir anlaşma yapar. Anlaşmaya göre kral öldüğünde Rahha, kraliçeyi öldürecektir ve bilezik Rahha’ya kalacaktır. Ancak kral gerçekten öldüğünde Rahha, yaptıkları anlaşmaya uymaz ve kraliçeye büyü yaparak onu kalesi Azdavaz’a hapseder.


Eşi Mustafa ve üç çocuğu ile mutlu bir yaşam süren Sema, eşinin kendisini aldattığından şüphelenmeye başlar. Bunun üzerine bir büyücüye gidip eşine büyü yaptırır. Bir süre sonra ise büyücü ölür ve evi artık cinlerin eline geçer. Eski bir ev satın alan Mustafa, ailesiyle birlikte yeni evlerine taşınır. Ancak çok geçmeden evde birtakım tuhaf olaylar yaşanmaya başlar. Çocukların da duyduğu tuhaf seslerin ardından aile, yaşanılanların cinlerden kaynaklandığından şüphelenir. Bu sırada cinler Sema’nın bedenini ele geçirir. Mustafa, eşini kurtarmak için yaşlı bir hocadan yardım ister. Hoca, cini Sema’nın bedeninden kurtarmayı başarır ancak cinler bu sefer de hocanın bedenine girer.


Simülasyon, kendi özgürlüklerini elde etmeye çalışan yapay zekaları durdurmaya çalışan bir ajanın hikayesini anlatıyor. Faye, kocası Evan'ı bir trafik kazasında kaybeder. Yaşadığı acının üstesinden gelmekte zorlanan Faye, teselliyi kocasının görüntüsünden yaratılan bir android simülasyon olan SIM’de arar. Ancak SIM ve onun gibi programların asıl amacı, insanlara karşı başkaldırıp kendi özgürlüklerini elde etmektir. SIM ve onların tehlikeli planlarını durdurmakla görevlendirilen Ajan Kessler, kendisini zorlu bir maceranın içinde bulur.


‘Hayalet Suikastçı’, gizli bir görev sırasında arkadaşı öldürülünce, adaleti sağlamak için gizli operasyona sızan elit bir askerin hikayesini anlatıyor. Valmora liderliğindeki özel bir askeri operasyon, bir ajanın zihninin başka bir kişinin vücudunda gizli, ölümcül görevler gerçekleştirmesini sağlayan fütürist mikroçip teknolojisini icat eder. Ancak bir ajan gizli bir görev sırasında öldürülünce, sorumluyu adalete teslim etmek için eski seçkin bir asker, programa gizlice sızar.


Moskova banliyösündeki bir bakkal, orada gece gündüz çalışan, tehdit edilen, taciz edilen ve hapse atılan Özbek ‘çalışanlar’ için karanlığın kalbidir. Bakkalda canını dişine takarak çalışan Muhabbet ve diğer çalışanlar, emeklerinin karşılığını alamaz. Yeni doğan oğlunu bakkalın sahibinin elinden alması, Muhabbet’in canına tak eder ve özgürlüğünü kazanmak için harekete geçer. Özgürlüğünü kazanıp diğerlerini de kurtarmayı başaran Muhabbet, Rusya’dan ayrılıp vatanı Özbekistan’a dönmek zorunda kalır. Muhabbet, ne pahasına olursa olsun çocuğunu geri almak için zorlu bir mücadeleye girişir.


Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog