EĞLENCE - KÜLTÜR SANAT

78. Altın Küre'den ödülle dönen 5 yapım

78. Altın Küre'den ödülle dönen yapımları izlediniz mi? Mert Uzbay, Nomaland, Soul, Şkago Yedilisi'nin Yargılanması, The Crown ve The Queen's Gambit'i mercek altına aldı.

profil
Mert Uzbay
06.03.2021
78. Altın Küre'den ödülle dönen 5 yapım

Yönetmen: Chloé Zhao
Oyuncular: Frances McDormand, David Strathairn, Linda May 
IMDb: 7,6

2021 Altın Küre gecesinde En İyi Film Ödülü'nü alan Nomadland ülkemizde İstanbul Film Festivali kapsamında düzenlenen Filmekimi'nde izleyici ile buluştu. Jessica Bruder’in “Nomadland: Surviving America in the Twenty-First Century” isimli romanından uyarlanan film 60’lı yaşlarında olan ve Nevada kırsalında yaşayan Fern’in (Frances McDormand) hikayesini anlatıyor. Şehirdeki ekonomik çöküş sonucu neredeyse bütün varlığını kaybeden Fern minibüsünü bir karavan haline getirir ve göçebe olarak yaşamaya başlar…


Yönetmen: Pete Docter, Kemp Powers 
Seslendirenler: Jamie Foxx, Tina Fey, Graham Norton 
IMDb: 8,1

2021 Altın Küre gecesinde En İyi Animasyon ödülünü kazanan Soul, müzik öğretmeni olan Joe Gardner’ın (Jamie Foxx) hikayesini anlatıyor. Bir jazz grubunda piyanist olmanın hayalini kuran Joe bu hayalini kısmen de olsa gerçekleştirir. New York sokaklarında gezinirken kanalizasyona düşen Joe kendisini farklı bir dünyanın içinde bulur. Joe’nun bu farklı dünyadan kendi dünyasına dönmesi için bir yol bulması gerekecektir…


Yönetmen: Aaron Sorkin
Oyuncular: Eddie Redmayne, Alex Sharp, Sacha Baron Cohen
IMDb: 7,8

2021 Altın Küre gecesinde En İyi Senaryo ödülünü kazanan film, Amerikan hukuk tarihinde skandal ve yüz karası olarak nitelendirilen bir dava sürecine odaklanıyor. 1968 senesinde Şikago’daki Demokratik Ulusal konferansında Vietnam savaşına karşı protesto düzenleyen ve federal hükümet tarafından devlete karşı komplo ve ayaklanmaya teşvik suçlarıyla yargılanan yedi kişinin yaşadıklarına ışık tutuyor. Aaron Sorkin’in yönetmen koltuğunda oturduğu ödüllü filmi Netflix üzerinden izleyebilirsiniz.


Oyuncular:  Claire Foy, Olivia Colman, Imelda Staunton 
IMDb: 8,7

II.Dünya Savaşı’nın yarattığı yıkım yüzünden İngiltere siyasi karışıklık içindedir. Böylesine zorlu bir dönemde ise tahta II. Elizabeth geçer. Kraliçe II. Elizabeth’in tahttaki ilk yıllarına odaklanan dizi, aşk, siyasi entrikalar ve 20. Yüzyılın ikinci yarısını etkileyen olayları konu alıyor. Claire Foy’un II. Elizabeth rolünde harika işler çıkardığı yapım 2021 Altın Küre gecesinde En İyi Dizi ödülünü kazandı. Ayrıca Prenses Diana’yı canlandıran Emma Corrin’e drama dizisi dalında En İyi Kadın oyuncu ödülünü ve Josh O’Connor’a da Prens Charles rolüyle ödül kazandırdı. Bol ödüllü bu yapımı Netflix üzerinden izleyebilirsiniz.


Oyuncular: Anya Taylor-Joy, Chloe Pirrie, Bill Camp 
IMDb: 8,6

Walter Tevis’in aynı isimli romanından uyarlanan The Queen’s Gambit, 2021 Altın Küre gecesinde En İyi Mini Dizi ödülünü kazanırken başrol oyuncusu Anya Taylor Joy’a da En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandırdı. Dünyanın en iyi satranç oyuncularından biri olarak kaleme alınan Beth Harmon adlı karakterin hayatını anlatan dizi soğuk savaş döneminde geçiyor. Aldığı ödüllerle tahtını güçlendiren dizi hâlâ izlemeyenler için Netflix’te keşfedilmeyi bekliyor.

Bonus: 5 romantik film önerisi


Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog