EĞLENCE - KÜLTÜR SANAT

Başrolünde ev olan 10 film

Uzun bir süredir evdeyiz peki evlerimize farklı bir gözle bakabilir miyiz? Mert Uzbay, yakın dönem sinemasında evi merkeze alan ve ilham veren farklı türlerden 10 filmi bir araya getirdi.

profil
Mert Uzbay
07.05.2021
Başrolünde ev olan 10 film

Yönetmen: Kim Ki-duk
Oyuncular: Seung-Yun Lee, Hee Jae, Hyuk-ho Kwon
Tür: Dram
IMDb: 8,0

Motosikletiyle göçebe bir hayat yaşayan Tae-suk (Hee Jae) tatil gibi çeşitli nedenlerden dolayı evlerinden belirli bir süre boyunca ayrılan insanları takip eder. Boş bulduğu apartman dairelerinde kendine başka hayatlar yaratan Tae-Suk, evde kaldığı sürede çalışmayan ev aletlerini onararak kendince ev sahiplerine olan borcunu ödemektedir. Yine bulduğu bir dairede kendisine tekrar kısa bir hayat yaratmak üzere olan Tae-Suk burada yalnız olmadığını fark eder…


Yönetmen: Alejandro Amenábar
Oyuncular:  Nicole Kidman, Christopher Eccleston, Fionnula Flanagan
Tür: Gerilim, Korku
IMDb: 7,6

Eşini savaşta kaybeden Grace (Nicole Kidman) New Jersey’de çocuklarıyla beraber yaşamaktadır. Çocuklarının güneşe karşı olan alerjisi yüzünden oldukça karanlık bir evde yaşayan Grace malikanesine gelen insanlara iş vermektedir. Bir gün çöken sis yüzünden evin dış dünyayla olan bütün bağlantısı kesilir. Grace ve çocukları bir türlü güvenemedikleri çalışanlarıyla beraber bu karanlık malikanede baş başa kalmışlardır. Netflix'te izleyebilirsiniz.


Yönetmen: David Fincher
Oyuncular: Jodie Foster, Kristen Stewart, Forest Whitaker 
Tür: Gerilim
IMDb: 6,8

Eşinden yeni ayrılmış olan Meg Altman (Jodie Foster) kızıyla beraber kendisine yeni bir düzen kurabilmek için eski bir ev satın alır. Evi keşfederken evin içinde özel bir oda olduğunu fark eder. İleri seviye güvenlik sistemleriyle donatılmış bu odadan ayrıca evin her noktası kameralar aracılığı ile gözlemlenebilmektedir. Üç adamın evin içine zorla girmesiyle beraber Meg ve kızı bu odaya sığınır, onları zor anlar beklemektedir.


Yönetmen: Bong Joon Ho
Oyuncular: Kang-ho Song, Sun-kyun Lee, Yeo-jeong Cho 
Tür: Komedi, Dram, Gerilim
IMDb: 6,8

6 dalda aday gösterilerek 2019 yılının Oscar ödüllerine damga vuran Parazit’in bir diğer özelliği ise Oscar tarihinde ilk defa İngilizce olmayan bir yapımın ‘En İyi Film Ödülü’nü kazanması. Parazit yoksul ve zengin olan iki farklı aileye odaklanıyor. Bir tarafta zengin Park ailesi, diğer tarafta ise yoksul Kim ailesi. Yolları bir şekilde kesişen bu iki ailenin hikayesini yönetmen Bong Joon Ho sınıf farklarını ve aile ilişkilerini odağına alarak ustalıkla ve şaşırtıcı bir şekilde anlatıyor. Netflix'te izleyebilirsiniz.


Yönetmen: Ridley Scott
Oyuncular:  Russell Crowe, Abbie Cornish, Albert Finney
Tür: Komedi, Dram, Romantik
IMDb: 7,0

Max Skinner (Russel Crowe) amcasından miras kalan üzüm bağını satmak için Provence’a gider. Satış işleminin sorunsuz geçeceğini düşünen Skinner burada üzüm bağının kendisine ait olduğunu iddia eden bir kadınla tanışır. Bu durum ilk başta her ne kadar Skinner’ın canını sıksa da zaman geçtikçe hayatının en keyif verici günlerini yaşamaya başlar. Peter Mayle’ın kitabından uyarlanan film izleyiciye oldukça keyifli anlar yaşatıyor. 


Yönetmen: David Pastor, Àlex Pastor
Oyuncular: Javier Gutiérrez, Mario Casas, Bruna Cusí
Tür: Gerilim
IMDb: 6,4

Başarılı bir yönetici olan Javier Munoz’un (Javier Gutiérrez) hayatı bir anda işsiz kalmasıyla alt üst olur. Ailesi ile beraber yaşadıkları evin masraflarını artık ödeyemez hale gelen Javier’in evini satmaktan başka çaresi kalmamıştır. Evini sattıktan sonra anahtarlara sahip olduğunu fark eden Javier eski hayatını geri alabilmek için şeytani bir plan uygulamaya koyulur. Son dönemin en iyi filmlerinden olan bu yapımı Netflix'te izleyebilirsiniz.


Yönetmen: Alejandro Agresti
Oyuncular: Keanu Reeves, Sandra Bullock, Christopher Plummer  
Tür: Dram, Romantik
IMDb: 6,8

Göl kenarındaki evinde sakin bir hayat yaşayan Kate (Sandra Bullock) gelen başka bir iş teklifi için çok sevdiği evinden ayrılmak zorunda kalır. Kendisinden sonra evde yaşayacak olan kiracıya kendi adına gelen mektupları göndermesi için bir not bırakır. Yeni kiracı Alex (Keanu Reeves) bu ricaya uyar. Tuhaf bir zaman kayması olunca ikili arasında imkansız bir aşk doğmaya başlar.


Yönetmen: Jim Sheridan 
Oyuncular:  Daniel Craig, Rachel Weisz, Naomi Watts
Tür: Dram, Gerilim
IMDb: 6,0

Senaryosu David Loucka tarafından yazılan film Connecticut’a taşınan ve kendileri için ideal bir ev bulduklarını düşünen bir ailenin gerilim dolu hikayesini anlatılıyor. Ev her ne kadar istedikleri gibi olsa da evin karanlık bir sırrı vardır: Evin eski sahipleri korkunç bir suça kurban gitmiştir…


Yönetmen: Remi Weekes
Oyuncular: Sope Dirisu, Wunmi Mosaku, Malaika Wakoli-Abigaba
Tür: Korku, Gerilim, Dram
IMDb: 6,5

Savaşın yerle bir ettiği Sudan’dan kaçan genç bir mülteci çift küçük bir İngiliz kasabasına yerleşir. Kültürel açıdan oldukça zorlanan çift kendilerini bir şekilde ortama adapte etmeye çalışır. İngiliz hükümeti tarafından nihayet bir eve yerleştirilen çift çok geçmeden kaldıkları evin ve kasabanın altındaki korkunç gerçeklerle yüzleşir. Netflix'te izleyebilirsiniz.


Yönetmen: Mike Figgis
Oyuncular: Dennis Quaid, Sharon Stone, Stephen Dorff 
Tür: Gerilim
IMDb: 5,0

Şehir hayatından uzaklaşıp bir kasaba evinde hayatlarına temiz bir sayfa açmak isteyen Tilson çifti uzun uğraşlardan sonra nihayet hayallerindeki evi bulur. Evin kendine has bir enerjisi vardır. Evin örtbas edilen dehşet verici geçmişiyle beraber evin önceki sahibinin hapishaneden çıkıp evini geri almaya çalışması ile Tilson çiftini zor dakikalar beklemektedir.

Bonus: 2020'de en çok konuşulan 20 film


Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog