EĞLENCE - KÜLTÜR SANAT

Haftanın etkinlik ajandası (19- 26 Ekim)

5. İstanbul Tasarım Bienali, sanal gerçeklikle deneyimleyebileceğiniz oyunlar, pandemi dönemine uygun önlemler çerçevesinde ve online izleyebileceğiniz tiyatro oyunları ile haftanın etkinlik ajandasını paylaşıyoruz.

profil
BT Ekip
19.10.2020
Haftanın etkinlik ajandası (19- 26 Ekim)

Her yaştan oyun tutkunu Arizona Sunshine, Beat Saber, Creed, Job Simulator, Pistol Whip, Raw Data, Space Pirate ve Superhot gibi gözde lisanslı oyunları VR Room’da birbirinden farklı konseptte deneyimleyebilir. VR Room, Üsküdar'da bulunan Emaar'da yer alıyor. Pandemi nedeniyle tedirginlik duyanlar için yetkililerin notunu paylaşmakta fayda var; Emaar'da eğlence alanlarının tamamında ateş ölçümü yapılarak, maske ve sosyal mesafe kurallarına uygun bir şekilde konuklar ağırlanıyor. Hava filtreleri ise yüzde 100 temiz hava döngüsüyle çalışan en yeni teknolojiye sahip.


Sami Berat Marçalı'nın yönettiği İstila oyunu, 23 Ekim akşamı Fişekhane’de seyircisiyle buluşuyor. İki yüz yıla yakın geçmişiyle İstanbul’un en önemli tarihi değerlerinden biri olan Fişekhane, İstanbul Boğazı’nın tam girişinde, Marmara Denizi’nin hemen kıyısında yer alan Büyükyalı İstanbul’da bulunuyor.

İstila sözcük, fikir ve imaj kasırgasına sebep olan büyülü bir ismin etrafında dolanıyor: Abulkasem. Kimlik, ırk ve dille ilgili en derin ön yargılarımıza saldırıyor. Zaman zaman ölümüne komik, zaman zaman rahatsız edici, zaman zaman dokunaklı bir şekilde, tehlikeli hale gelen kimlik algısını paramparça edip bizi kendi kültürel kimliğimizle yüzleşmeye zorluyor. 

Ödüller: Obie Ödülleri | Yılın Oyunyazarı | Jonas Hassen Khemiri, Sadri Alışık Ödülleri | Yrd Rolde Yılın Kadın Oyuncusu | Seda Türkmen

Hürriyet Kitap Sanat | Yılın Oyunu | İstila!

Adaylıklar: Afife Ödülleri | Genç Yetenek | Efe Tunçer

Yapım: B Planı
Yazan: Jonas Hassen Khemiri
Çeviren-yöneten: Sami Berat Marçalı
Dramaturg: Dilek Tora
Oynayanlar: Barış Gönenen, Hakan Kurtaş, Efe Tunçer, Seda Türkmen
Dekor tasarımı: Jesse Gagliardi
Işık tasarımı: Alev Topal
Kostüm tasarımı: Hilal Polat
Koreografi: Gizem Erdem
İllüstrasyon: Dilan Sarıoğlu
Fotoğraf: Çağla Çağlar, Deniz Sabunc
Teaser: Çağla Çağlar


5. İstanbul Tasarım Bienali farklı formatları bir araya getiren yeni yapısıyla 15 Ekim’de başladı. Bienal bu sene, sergiler, kamusal alanda yer alan açık hava yerleştirmeleri ve dijital video serileri olmak üzere üç farklı formatta izleyicilerle buluşuyor. İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, VitrA sponsorluğunda ve Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle düzenlenen 5. İstanbul Tasarım Bienali'nin küratörlüğünü Mariana Pestana, Sumitra Upham ve Billie Muraben birlikte yürütüyorlar. Empatiye Dönüş: birden fazlası için tasarım başlıklı bienal, sergi mekânları Pera Müzesi ve Ark Kültür’de, İstanbul sokaklarında ve dijital ortamda farklı ülkelerden ve disiplinlerden katılımcıların projelerine ev sahipliği yapacak. Sergi mekânlarındaki projeler 15 Kasım 2020 tarihine kadar ziyarete açık olurken; şehirdeki müdahaleler, araştırma projeleri ve video serileri ise 30 Nisan 2021’e kadar gelişerek devam edecek. Dijital paylaşımlar için İKSV'nin YouTube hesabını takip edebilirsiniz. 


GalataPerform'un üzerinden yıllar geçmesine rağmen çok konuşulan ve ödüllü oyunu 'İz' 23 Ekim'e kadar GalataPerform Youtube hesabında izlenebilir. 1950’lerde yaşayan ve 6-7 Eylül olaylarında evlerini terk etmek zorunda kalan Rum kız kardeşler Markiz ve Eleni; 1980’lerde 12 Eylül olaylarından sonra kaçmak için Tarlabaşı’nda yine aynı evi kiralayan Ahmet ve onun Karadenizli ev sahibi Turgut Usta; 2000’lerde aynı evde yaşayan trans seks işçisi Sevengül ve onun sevgilisi Rizgar… Tüm bu dönemler ve karakterler evde bıraktıkları izlerle bir önceki dönemin hikayelerini taşırken kendi hikayelerini de yaratıyorlar.

“İz”, 2006 yılından bu yana Türkiye’de oyun yazarlığı konusunda önemli adımlar atmış olan Yeni Metin Yeni Tiyatro Projesi kapsamında, genç yazar Ahmet Sami Özbudak tarafından yazıldı. Bu oyunla, Özbudak 2012’de Almanya’nın Heidelberg Stückemarkt Festivali’nde “Avrupa’nın En Genç En İyi Oyun Yazarı” ödülünü aldı.

Sahne Arkası

Yazan: Ahmet Sami Özbudak
Yöneten: Yeşim Özsoy
Sinematografik Dramaturji: Ceren Ercan
Sahne Tasarım: Başak Özdoğan
Müzik Tasarım: Özüm Özgülgen
Kostüm Tasarım: Tülin Kermen
Görüntü Yönetmeni: Ferhat Öçmen
Teknik Yönetmen: Ömer Özkan

Oyuncular: Okan Urun, Burak Safa Çalış, Batur Belirdi, Bertan Dirikolu, Yeşim Özsoy, Ceren Demirel, Görkem Doğan | Dağlı (2. ve 3.sezon) Koray Kadirağa | Dağlı (1.sezon)

Bonus: 5 yeni dizi önerisi


Genç öykücülüğümüzün dikkat çeken isimlerinden Ayça Erkol’un yeni kitabı “Bir Kış Gecesi Misafiri” Ekim ayı itibarı ile tüm kitap satış noktalarında yerini aldı. Gündelik yaşamın her alanında karşılaşabileceğiniz karakterler, merak uyandıran kurgu ve farklı yazınsal arayışlarla örülü bu kitap, gerçek öyküseverlere hitap ediyor. 

Yeryüzü dediğimiz kaypak yerden ışık bir anda çekiliverse… Güneş elini, Ay eteğini çekiverse… dev bir örtü açsak gökyüzünün tam altına ve düşen yıldızları toplasak tek tek… geriye kalan şey karanlık değil, çırılçıplak soyunmuş, artık ışıktan korkmadığı için hiçbir şeyi saklamaya gerek görmeyen insan doğası olurdu…

Bonus: Karantinada en çok okunan 10 kitap


Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog