EĞLENCE - KÜLTÜR SANAT

IMDB'ye göre en iyi 10 dizi

Doğa belgesellerinden, tarihi yapımlara, suçluların dünyasından fantastik kahramanlara uzanan bir liste ile IMDB’de bugüne kadar en yüksek puanı alan ilk 10 diziyi bir araya getirdik.

profil
Terim Arıcan
19.06.2019
IMDB'ye göre en iyi 10 dizi

1986 yılında Ukrayna'nın Çernobil şehrindeki Çernobil Nükleer Santrali'nde meydana gelen kazayı ve ardından yayılan radyasyonu konu alan dizi IMDB’de gelmiş geçmiş en yüksek puanlı dizi olma özelliğini taşıyor. 2019 yılının en çok ses getiren yapımı olan Çernobil 5 bölümlük bir mini dizi. 

IMDB puanı: 9.6
Türü: Tarihi, drama

 


2017 yapımı bir BBC belgeseli olan Planet Earth II, Emmy ödüllü, 11 bölümden oluşan bir dizi. Her bölümü 50 dakika süren dizide Dünya’nın hemen her köşesinden habitat konu ediliyor. Dağlardan çöllere, okyanuslardan Yağmur Ormanları’na uzanan yolculukta olağanüstü manzaralara tanıklık ediyorsunuz. 

IMDB puanı: 9.5
Türü: Doğa belgeseli

 


2001 yapımı ‘Band of Brothers’ aynı adlı romandan uyarlanan 10 bölümlük bir dizi. Yapımcılığını Tom Hanks ve Steven Spielberg’ün üstlendiği dizi İkinci Dünya Savaşı sırasında Toccoa Askeri Kampı’nda geçen Altın Küre Ödüllü bir yapım. 

IMDB puanı: 9.5
Türü: Tarihi, savaş, drama

 


2006 yapımı olan Planet Earth, BBC’nin yapımcılığını üstlendiği ilk yüksek çözünürlüklü ve gelmiş geçmiş en büyük bütçeli doğa belgeseli olma özelliğini taşıyor. 10 yıl aradan sonra ikincisi çekilen belgeselin yapımı tam beş yıl sürdü ve çekimler iki yüz farklı noktada gerçekleştirildi. 

IMDB puanı: 9.4

Tür: Doğa Belgeseli


2008-2013 yılları arasında yayınlanan Breaking Bad tam anlamıyla kült bir yapım. Bir kimya öğretmeninin kanser teşhisi sonrasındaki değişimini ve uyuşturucu üreticisi haline gelişini konu alan dizinin takipçileri hâlâ dünyanın dört bir yanında tematik partiler düzenliyor. 

IMDB puanı: 9.5
Tür: Suç, drama

 


2011 yılından bu yana dillerden düşmeyen Game of Thrones geçtiğimiz ay sekizinci ve son sezonu ile veda etti. George R.R. Martin'in çok satan romanından uyarlanan dizi, yazların ve kışların çok uzun geçtiği bir diyarda yaşanan taht kavgalarını konu alıyor. Entrikalar, tutkulu aşklar ve fantastik kahramanlar ile bağımlılık yaratan yapım Altın Küre ve Emmy dahil olmak üzere çeşitli dallarda üç yüzün üzerinde ödüle değer görüldü. 

IMDB puanı: 9.3
Tür: Dram, fantastik

 


2002-2008 yılları arasında yayınlanan The Wire 5 sezon süren ve 60. bölümde veda eden bir dizi. Altmış bölüm boyunca Baltimore’un arka sokaklarına aşina olunan yapımda temelde uyuşturucu dünyası konu olsa da ikinci sezonda işçiler ve sendikalar, üçüncü sezonda politika, dördüncü sezonda eğitim sistemi ve beşinci sezonda da medya ele alınıyor. 

IMDB puanı: 9.3
Tür: Suç, drama 

 


IMDB ilk 10 listesine girmeyi başaran en yeni doğa belgeseli olan ‘Our Planet’ bir Netflix yapımı.  Bu çarpıcı belgeselde, gezegenimizin doğal güzelliğine şahit olurken iklim değişikliğinin tüm canlıları nasıl etkilediğini göreceksiniz. Planet Earth yaratıcılarının imzasını taşıyan belgeselin anlatıcısı, Emmy ve BAFTA ödüllü Sir David Attenborough.

IMDB puanı:  9.4
Tür: Doğa Belgeseli

 


David Attenborough imzalı bir doğa belgeseli daha… 2017- 2018 yılları arasında yayınlanan BBC yapımı okyanus derinliklerinden olağanüstü manzaralar sunan ve elbette yine insanın doğaya verdiği zarar ile yüzleştiğimiz Emmy ödüllü bir belgesel. 

IMDB puanı: 9.3
Tür: Doğa belgeseli

 


İlk olarak 2014 yılında yayınlanan Cosmos için 26 bölümden oluşan bir uzay yolculuğu diyebiliriz. Bu belgeselde gezegenimizin ve uzayın büyülü gerçeklerine Astrofizikçi  Neil de Grasse Tyson’ in anlatımıyla tanık oluyoruz. 

IMDB puanı: 9.3

Tür: Belgesel
 

Bonus: Netflix'te en çok izlenen 10 dizi 

Bonus 2: IMDb'ye göre en iyi 10 film 


Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog