EĞLENCE - KÜLTÜR SANAT

İngiltere’de düzenlenen Format Festival’in ilk Türk konuğu Coşar Kulaksız oldu

Fotoğraf sanatçısı, küratör ve masal çözümleyicisi Coşar Kulaksız, bu yıl İngiltere’de 23’üncüsü düzenlenen uluslararası fotoğraf festivali Format Festival’e katıldı. Kulaksız, festivale katılan ilk Türk fotoğrafçı ve küratör oldu

İngiltere’de düzenlenen Format Festival’in ilk Türk konuğu Coşar Kulaksız oldu

İngiltere'nin önde gelen uluslararası çağdaş fotoğrafçılık festivali olan ve 2000 yılında kurulan Format Festival, her yıl 100 binden fazla ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor. Dünyaca ünlü birbirinden değerli sanatçıyı ağırlayan festival, portfolyo değerlendirmelerini yapmak üzere, işinin ehli sanat insanlarını da bir araya getiriyor. Bu yıl Mart ayında İngiltere’nin Derby şehrinde 23’üncüsü gerçekleşen uluslararası fotoğraf festivali Format Festival’de portfolioreview (portfolyo değerlendiren) olarak Türkiye’den ilk kez bir sanatçı davet edildi. Birçok ulusal ve uluslararası yarışmalarda fotoğrafları ödül alan ve sergilenen fotoğraf sanatçısı, küratör ve masal çözümleyicisi Coşar Kulaksız, Format Festival Derby 2023’e  katılan ilk Türk sanatçı oldu.

Festivaldeki deneyimlerini anlatan Coşar Kulaksız, aldığı davetten ülkemiz adına büyük gurur duyduğunu söyledi: “Portfolyo değerlendirmeleri, dünyanın çeşitli festivallerinde düzenlenen sanatçılar ile konunun ehli sanat insanları arasında yapılan bir bilgi ve tecrübe paylaşımı. Burada sanatçılar kendilerine yeni galeriler, yayıncılar, küratörler ve hatta müzeler bulma şansına sahip oluyor. Format'a davet edilmek benim için gurur verici bir durumdu. Türk fotoğrafını temsil etmek ve sanatçı arkadaşlarımı dünyanın önde gelen fotoğraf insanlarına önerme imkanı bulmak çok mutluluk vericiydi.”

Bu yıl Eylül ayında Tophane-i Amire’ de Bülent Erkmen küratörlüğünde açılacak kişisel sergisi için hazırlıklarını sürdüren Kulaksız, Format Festivali’nin kendisine ilham verici içerikler ve sunumlar kazandırdığını belirtiyor.

Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog