EĞLENCE - KÜLTÜR SANAT

Netflix'te izleyebileceğiniz 5 distopya filmi

Mert Uzbay şaşırtıcı senaryoları ile ilgi toplayan 5 filmi bir araya getirdi...

profil
Mert Uzbay
02.04.2021
Netflix'te izleyebileceğiniz 5 distopya filmi

Yönetmen: Susanne Bier

Oyuncular: Sandra Bullock, Travante Rhodes, John Malkovich

IMDb:6,6

Beş yıl önce olan bir olayın sonrasına odaklanan filmde peşlerindeki gizemli varlıklardan kaçan bir annenin ve çocuklarının hikayesini izliyoruz. Ailesinin güvende olabileceği bir yer bulma umudu taşıyan Malorie (Sandra Bullock) çocuklarıyla beraber tehlikeli bir yolculuğa çıkar, bu yolculuğu oldukça tehlikeli kılan bir diğer olay ise gözlerinin kapalı olmak zorunda olmasıdır. Josh Malerman’ın aynı isimli romanından uyarlanan film henüz izlememiş olanlar için distopik bir dünyada kusursuza yakın bir gerilim deneyimi sunuyor.


Yönetmen: Steven Spilberg

Oyuncular: Tye Sheridan, Olivia Cooke, Ben Mendelsohn

IMDb:7,4

Gerçek dünyanın sıkıntılarından bir nebze de olsa uzaklaşabilmek için vaktinin büyük bir kısmını The Oasis adlı bir oyun evreninde geçiren Wade Watts’ın hikayesine odaklanan film Steven Spilberg’un kendine has anlatım tarzıyla gerçekten görsel bir şölen sunuyor. The Oasis oyununun kurucusu oyun evrenine bir anahtar saklamıştır. Anahtarı bulana The Oasis’in tam kontrolü ve kurucunun bütün serveti vaat edilmektedir. Bir süre sonra her şey oyun olmaktan çıkıp acımasız bir rekabete dönüşür…


Yönetmen: Paul Verhoeven

Oyuncular: Arnold Schwarzenegger, Sharon Stone, Michael Ironside 

IMDb:7,5

Usta bilim kurgu yazarı Philip K. Dick’in kısa hikayesinden uyarlanan film her gece rüyasında Mars’ı gören ve bunun ardındaki gizemi çözmeye çalışan Douglas Quaid’in (Arnold Schwarzenegger) hikayesini anlatıyor. Bir anı şirketinden Mars tatili satın alan Quaid anı transferi sırasında gelişen sıradışı olay sonrası kendisini bir anda gizli bir ajan olarak bulur. Quaid bir yandan gerçeklik ve hayal arasında sıkışmışken bir yandan da Mars’ın acımasız lideri Coogan ile baş etmek zorundadır. 


Yönetmen: Federico D’Alessandro

Oyuncular: Maika Monroe, Ed Skrein, Gary Oldman

IMDb: 5,8

Bir bilim insanı tarafından deneylerinde kobay olmak üzere alıkonan Julia (Maika Monroe) oldukça korunaklı olan evden kaçabilmek için Alex’in (Ed Skrein) geliştirmiş olduğu yapay zeka Tau ile dostluk kurar. Hiçbir şey hissetmeme ve yalnızca sahibinin emirlerini yerine getirmek üzerine programlı olan Tau bir zaman sonra Julia’ya karşı yakınlık hissetmeye başlar ve Julia’nın kaçışına yardımcı olmaya karar verir.


Yönetmen: Grant Sputore

Oyuncular: Luke Hawker, Rose Byrne, Maddie Lenton

IMDb:6,7

Büyük bir yıkımla karşı karşıya kalan Dünya’da insan neslinin tükenmesi durumunda nüfusu yeniden canlandırmak üzere özel bir robot tasarlanır. “Anne” adı verilen bu robot genç bir kızı büyütmek üzere görevlendirilir. Anne robot ve genç kız arasında olgunlaşmaya başlayan ilişki kapılarını yaralı bir yabancının çalmasıyla farklı bir boyuta taşınır. Dış dünyayı oldukça merak eden genç kız bu dünya ile ilgili bilgiler almaya başlar. Bunun sonucunda her şeyi sorgulamaya başlayan genç kızın dış dünyaya dair öğrenmek istediği gerçeklere ulaşması yolunda ise oldukça büyük bir engel vardır…

Bonus: Çok konuşulan 5 Netflix gerilim yapımı


Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog