EĞLENCE - KÜLTÜR SANAT

Türkiye 2022’de neler dinledi? 

Spotify yılın en çok dinlenenlerini ve kullanıcılar için 2022 Yılın Özeti’ni yayınladı. Türkiye’de en çok dinlenen sanatçı UZI, en çok dinlenen şarkı KÖFN’den ‘Bi’ Tek ben Anlarım’, en çok dinlenen albüm ise yine UZI’den ‘EL CHAVO’ oldu

Türkiye 2022’de neler dinledi? 

Spotify, 2022 yılı boyunca en çok dinlenen müzik ve podcast’leri açıkladı. Türkiye’de bir kez daha yerli sanatçılar listelerin zirvesinde. Her yıl heyecanla beklenen ve Spotify 2022 Yılın Özeti kapsamında açıklanan yılın en çok dinlenen müzikleri ve podcast’leri şöyle: 

 

Türkiye’de 4 yılın sonunda zirve değişti

2022 yılında Türkiye genelinde en çok dinlenen sanatçı UZI oldu ve 2018 yılından beri ilk kez bu yıl zirvenin ismi değişmiş oldu. UZI’yi rap sanatçıları cakal ve Ezhel’in ardından Lvbel C5 ve Sefo dördüncü ve beşinci olarak takip etti. 

 

KÖFN’den ‘Bi’ Tek Ben Anlarım’, 2022’nin en çok dinlenen şarkısı oldu

En çok dinlenen şarkılar sıralamasına ise bu yıl bir pop şarkısı damga vurdu. Bu yıl sıkı bir çıkış yakalayan ve Türkiye’de 2022 yazında da en çok dinlenen şarkı olan elektronik pop grubu KÖFN’den ‘Bi’ Tek Ben Anlarım’ birinciliğe yerleşti. Türkiye’deki dinleyicilerin bu yıl en çok dinlediği ikinci şarkı UZI’den ‘ARASAN DA’ olurken, onu cakal’dan ‘İmdat’ ve UZI’den ‘PAPARAZZİ’ takip etti. Spotify EQUAL müzik programının 2022’deki Türkiye elçilerinden biri de olan ve yılın en çok dinlenenleri arasına ismini yazdıran Güneş, ‘Suçlarımdan Biri’ parçasıyla en çok dinlenen 5’inci şarkı oldu. 

 

En çok dinlenen kadın sanatçı listesinde zirvenin adresi 2017’den beri değişmedi 

2022’de Türkiye’de en çok dinlenen kadın sanatçı, listede birinciliği son beş yıldır kimseye kaptırmayan Sezen Aksu olurken; bu yılın ikincisi, Rap’in yükselen yıldızı Güneş oldu. Sezen Aksu ve Güneş’in ardından en çok dinlenen kadın sanatçılar arasında sırasıyla Zeynep Bastık, Taylor Swift ve Melek Mosso yer aldı. En çok dinlenen 5 kadın sanatçı sıralamasında Türkçe Pop ve Rap’in birlikteliği gözlerden kaçmazken dünyaca ünlü pop yıldızı Taylor Swift’in Türkiye’de de ilk 5’e girmesi dikkat çekti. Son albümüyle tüm dünyada rekorlara imza atan Swift, Türkiye’nin en çok dinlenen sanatçı, albüm ve şarkı listelerinde ilk 5’e giren tek yabancı sanatçı oldu. Spotify 2022 Yılın Özeti sonuçları bu anlamda, Türkiye’de en çok Türkçe müziğin dinlendiğinin de kanıtı olma niteliği taşıyor. 

 

UZI iki albümüyle birden Top 5’te: İşte Türkiye’de en çok dinlenen albümler

Türkiye’deki dinleyicilerin 2022 yılında en çok dinlediği albümler listesine iki albümüyle birden girmekle kalmayıp Top 5 listesinin ilk iki sırasına yerleşen UZI’nin, ‘EL CHAVO’ albümü listenin zirvesinde yerini alırken geçen yılın birincisi Kan ise 2022’nin ikincisi oldu. Listede, Lvbel C5 albümü ‘C5MODE’ üçüncü; Güneş’in ‘Atlantis’ albümü dördüncü, cakal’dan ‘Paradoks’ ise beşinci sırada yer aldı.   

 

Türkiye’de 2022’de en çok dinlenen podcast ‘Ortamlarda Satılacak Bilgi’ oldu 

Türkiye’de 2022 yılında en çok dinlenen podcast yayınlarında kültür, sanat, edebiyat, felsefe ve daha pek çok başlıkta bilgileriyle dinleyicilere ulaşan Ortamlarda Satılacak Bilgi birinci oldu. Kendine İyi Davran ve Merdiven Altı Terapi ise listenin ikinci ve üçüncü sırasına yerleşti. Meksika Açmazı en çok dinlenen dördüncü yapım olurken; sanat, tasarım ve teknoloji dünyasından hikayeleri dinleyicilere ulaştıran Barış Özcan ile 111 Hz listede beşinci sırada yer aldı. 

 

Globalde üç yıl üst üste lider Bad Bunny

Dünya çapında bu yıl 18.5 milyardan fazla dinlemeye ulaşan Bad Bunny, üç yıl üst üste birinci olan ilk sanatçı oldu. Ekim ayı sonunda yeni albümünü çıkaran ve rekorlara imza atan Taylor Swift ikinci sıraya yerleşirken onu Drake, The Weeknd ve K-Pop grubu BTS takip etti.  

Tüm dünyada en çok dinlenen şarkılara geldiğimizde ise zafer, bu yıl 1.6 milyar dinlemeye ulaşan ‘As It Was’ ile Harry Styles’ın oluyor. İkinci ve üçüncü şarkılar ise sırasıyla Glass Animals’tan ‘Heat Waves’ ve ‘The Kid LAROI’, Justin Bieber’dan ‘STAY’ (with Justin Bieber) oluyor. Dünya çapında en çok dinlenen sanatçı olan Bad Bunny Top 5’e iki şarkısıyla birden giriyor ve ‘Me Porto Bonito’ ve ‘Titi Me Pregunto’ şarkılarıyla dördüncü ve beşinci sıraya yerleşiyor.  

İşte 2022 yılı Spotify TOP listeleri:

 1. UZI
 2. cakal
 3. Ezhel 
 4. Lvbel C5
 5. Sefo
 6. Sezen Aksu
 7. Batuflex
 8. Motive
 9. Duman
 10. Emir Can İğrek

 1. KÖFN – Bi’ Tek Ben Anlarım
 2. UZI - ARASAN DA
 3. cakal – İmdat
 4. UZI - PAPARAZZI
 5. Güneş - Suçlarımdan Biri
 6. Can Koç - Gökyüzünü Tutamam
 7. Madrigal - Seni Dret Etmeler
 8. Ezel - Nerdesin
 9. Lvbel C5 - GELMEZSEN GELME
 10. Sefo - Affettim

 1. UZI  - EL CHAVO
 2. UZI - Kan
 3. Lvbel C5 - C5MODE
 4. Güneş - Atlantis
 5. cakal - Paradoks
 6. Dolu Kadehi Ters Tut - Karanlık
 7. Motive - 22
 8. Rei 6 - Dibe İniyorum
 9. Yüzyüzeyken Konuşuruz - Akustik Travma
 10. No.1 - Kron1k

 1. Sezen Aksu
 2. Güneş
 3. Zeynep Bastık
 4. Taylor Swift
 5. Melek Mosso
 6. Ebru Gündeş
 7. Lana Del Rey
 8. Sertab Erener
 9. Gülşen
 10. Lil Zey

 1. Ortamlarda Satılacak Bilgi
 2. Kendine İyi Davran
 3. Merdiven Altı Terapi
 4. Meksika Açmazı
 5. Barış Özcan ile 111 Hz
 6. Mitolojik İnciler
 7. Nasıl Olunur
 8. Sesli Kitap Dünyası
 9. Bu Mu Yani?
 10. Fularsız Entellik

 1. Bad Bunny
 2. Taylor Swift
 3. Drake
 4. The Weeknd 
 5. BTS

 1. As It Was - Harry Styles
 2. Heat Waves - Glass Animals 
 3. STAY (with Justin Bieber) - The Kid LAROI 
 4. Me Porto Bonito - Bad Bunny feat. Chencho Corleone
 5. Titi Me Pregunto - Bad Bunny

 1. Un Verano Sin Ti, Bad Bunny
 2. Harry’s House, Harry Styles
 3. SOUR, Olivia Rodrigo
 4. =, Ed Sheeran
 5. Planet Her, Doja Cat

Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog