GÜZELLİK - CİLT BAKIMI

3 adımda kuru dudak bakımı

Doğru dudak bakımı, güzellik rutininin en kolay fakat belki de en çok göz ardı edilen adımıdır. Kuru dudaklar ya da likit rujların yapıştığı ölü deri parçaları hepimizin aşina olduğu bir görüntü. Gerekli nemi alamayan dudaklar kuruyup yırtılmaya başlar. Bu süreç çoğu zaman yalnızca görüntü olarak sizi rahatsız etmekle kalmaz ve aynı zamanda canınızın acımasına sebep olur. Fakat doğru bakım ile kuru dudaklara elveda diyebilirsiniz. Üç adımda kuru dudaklarınız ile vedalaşmak için okumaya devam edin.

profil
Irmak Peltekoğlu
12.08.2020
3 adımda kuru dudak bakımı

Dudaklarınızı nemlendirmeden önce ölü deriyi temizlemek önemlidir. Bunun için dudak peelinglerinden faydalanabilirsiniz. Bu işlem, dudağınızın üst yüzeyinde bulunan ölü derileri kaldırarak sonradan uygulayacağınız nemlendirici ürünlerin cilde daha iyi nüfuz etmesini sağlar. Dudak peelingi için özel olarak geliştirilen ürünler olsa da evde elinizdeki ürünlerle de dudaklarınıza peeling yapmanız mümkün. Dudaklarınızı ıslattıktan sonra diş fırçanızın yardımıyla nazik dairesel hareketlerle dudaklarınızı ölü derilerden arındırabilirsiniz. İkinci bir yöntem olarak duştan sonra ıslattığınız bir havluyla dudaklarınızı yumuşakça ovalayarak ölü derilerin soyulmasını sağlayabilirsiniz. Sıcak su ve buharda gevşeyen deriler bu yöntemle kolayca soyulacaktır. 

Bonus: Evde yapabileceğiniz bir peeling tarifi


Artık dudaklarınız pürüzsüz hale geldiğine göre nemlendirme adımına geçebilirsiniz. Özellikle gece yatmadan uygulayacağınız dudak maskeleri ve dudak yağları, dudaklarınızın siz uyurken nemlenmesini sağlayacak ve gün boyu nem ihtiyacını karşılayacaktır. Gece boyunca cildiniz kendini yenilediği için, uygulayacağınız bakım maskelerinin etkisi en yoğun seviyede olacaktır. Eğer evinizde dudak maskesi yoksa kalın bir tabaka hindistancevizi yağı ile de nemlendirme işlemini yapabilirsiniz. 


Dudaklarınızı arındırıp nemlendirdikten sonra düzenli olarak bu bakımı tekrarlamayı unutmayın. Aynı zamanda makyaj yaparken kullandığınız ürünleri seçerken kurutucu özellikleri olmayan ürünleri tercih edebilirsiniz. Shea ya da hindistancevizi yağı içeren rujları rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Ürün içeriklerinde bunun gibi nemlendirici özellikli ürünler ne kadar yukarıdaysa o kadar iyi! Bu basit bakımla yaz aylarında dudaklarınızı kolaylıkla besleyebilirsiniz ancak havaların daha soğuk olduğu rüzgarlı kış aylarında ek olarak gün boyunca tazeleyeceğiniz dudak nemlendiricisi ve daha kalın ürünler tercih etmenizde fayda var. 

Bonus: En iyi 10 lip balm


Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog