GÜZELLİK - CİLT BAKIMI

Asla yüzünüze sürmemeniz gereken 7 ürün

Çevrenizden duyup gördüğünüz cilt bakım önerilerinin cildinize zarar verebileceğini biliyor muydunuz? Temiz, aydınlık ve güzel bir cilt elde etmek uğruna cilt sağlınızdan olmamak için dikkatli olmalısınız. Cilt bakımıyla ilgili doğru bilinen yanlışlara gelin beraber göz atalım.

profil
BT Ekip
26.11.2016
Asla yüzünüze sürmemeniz gereken 7 ürün

Kabartma tozu, diğer adıyla sodyum bikarbonat, ince pütürlü yapısı nedeniyle tam da aradığınız peeling maddesi gibi görünse de cildiniz için oldukça zararlı! Cilt pH’ımız 4,5-5 seviyeleri arasındayken kabartma tozunun pH’ı tam da 9! Cildinizin koruyucu katmanına zarar veren bu durum yüzünüzü hassaslaştırır ve kendini yenileme sürecini yavaşlatır.

Asla yüzünüze sürmemeniz gereken 7 ürün

Kabartma tozuyla benzer şekilde etki gösteren, asit diyebileceğimiz limonun pH seviyesi ise 2. Bu durumda, aydınlık ve gergin bir görünüm elde etmek için uyguladığınız limonun cildinizin üst tabakasına zarar verip yoğun bir tahrişe sebep olacağı biliyor muydunuz? Özellikle uygulamanın ardından güneş ışığına maruz kaldığınızda bu zararlı etkiler misliyle artacaktır.

Asla yüzünüze sürmemeniz gereken 7 ürün

Makyaj bloggerlarının önerisi olan makyajı saç spreyiyle sabitleme trendini duydunuz mu? Saç spreyinin ciltle bire bir teması bile oldukça zararlıyken en çok dikkat etmemiz gereken bölgelerden biri olan yüzümüze bu maddeyi uygulamak zararın boyutunu arttırıyor. Saç spreyleri gözeneklerimizi alkol içeriğiyle doldurarak alkolün cildin alt tabakalarına nüfuz etmesine yol açar. Bu maddeler nedeniyle cildiniz kurur ve leke oluşumu başlar.

Asla yüzünüze sürmemeniz gereken 7 ürün

Yeni çıkan sivilce ve siyah noktaların üzerine diş macunu uygulayarak kusursuz görünüm elde edeceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Gözeneklerinize dolan peroksit, nane, alkol ve parfüm gibi maddeler cildinizde daha fazla leke ve sivilce oluşumuna sebep olacaktır. Sivilce ve siyah noktalarınızın tedavisi için dermatolojik olarak test edilmiş ürünlerin dışına çıkmayın!

Asla yüzünüze sürmemeniz gereken 7 ürün

Kışın yoğun bir iş gününün ardından hepimizi rahatlatan şeyin bol buharlı, sıcak bir duş olduğunu biliyoruz ancak yüzünüz için çok daha dikkatli olmalısınız. Sıcak su, yüzümüzdeki doğal bariyeri tahriş ederek derimizin altındaki yağ tabakasına zarar veriyor, bu nedenle cildimiz lekelenmeye ve kızarıklığa karşı hassaslaşıyor. Özellikle egzema, sedef vb. deri hastalığına sahip kişilerin ılık su kullanmaya daha çok dikkat etmesi gerekir. 

Asla yüzünüze sürmemeniz gereken 7 ürün

Vücudumuzdaki ve yüzümüzdeki deri tipinin farklı olması nedeniyle vücudunuzu nemlendirmek için rahatlıkla kullandığınız losyonlar yüzünüzde zararlı etkiler gösterir. Özellikle yoğun parfüm içeren bu losyonlar, yüzünüzü irite edecek ve alerjik reaksiyonlara yol açacaktır. Vücut losyonunuzu yüzünüze kullanmak yerine kendinize bir yüz nemlendiricisi edinmek daha akıllıca olabilir.

Asla yüzünüze sürmemeniz gereken 7 ürün

Dudak peelingi yaparken oldukça kullanışlı ve pratik bir yöntem olan şekerle hazırlanan scrub’ları sakın yüzünüzde denemeyin! Dudaklarımız, kendiliğinden gelişen kalın bariyer nedeniyle zarar görmezken şeker partiküllerinin keskin kenarları yüzünüze doğrudan zarar verecektir. Gözle görülemeyecek kadar küçük çizikler oluşturan şekerli peelingler, yüzünüzü tahrip edebilir.  

Asla yüzünüze sürmemeniz gereken 7 ürün
Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog