GÜZELLİK - CİLT BAKIMI

Botoks hakkında bilmeniz gereken her şey

Kırışıklık, migren ve aşırı terleme tedavilerinde kullanılan botoks uygulamasının geç yirmili ve otuzlu yaşlarda yapılmasının daha faydalı olduğu vurgulanıyor. Estetik Cerrah Doçent Doktor Gürkan Kayabaşoğlu botoks hakkında merak ettiklerinizi yazdı.

profil
Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu
19.11.2016
Botoks hakkında bilmeniz gereken her şey

Botoks nedir? Etkisini nasıl gösterir?

Aslında Botoks’un etken maddesi, bir bakteri tarafından üretilen zehirdir, ancak modern tıp bu zehri saflaştırmış, kontrol altına almış ve zararsız hale getirmiştir. Kasları geçici olarak zayıflatarak etkisini gösterir. Botoks tıpta ilk olarak şaşılık tedavisinde kullanılmıştır. Kozmetik alanındaki faydaları ise çok sonradan keşfedilmiştir. Botoks bugün kırışıklık tedavisi dışında migren tedavisi, yüzdeki istenmeyen kasılmalar ve tiklerin tedavisi, aşırı terlemenin tedavisi, aşırı tükrük üretiminin tedavisi, bazı kronik ağrı sendromlarının tedavisi gibi birçok alanda kullanılmaktadır.

Botoks bir zehir ise ölümcül değil midir?

Şu anda kullanılan dozlarda zehir etkisi göstermez. Aynı gün içinde 28 şişe botoks injeksiyonu sonrasında ölümcül dozlara ulaşılmaktadır.

Botoks sizi gençleştirir mi?

Hayır, botoks ile gençleşemezsiniz. Botoks yüzünüzdeki mimik kaslarımızın tekrarlayan şekilde çalışması sonucu oluşan kırışıklıkları azaltır. Böylece daha genç ve dinamik bir görünüm sağlar. Botoksla ilgili diğer yanlış bilgiler ise botoksun yüz germede kullanıldığı, dudakları şişirdiği ya da yüzde gerginlik oluşturduğudur.

Botoks nasıl uygulanır?

Botoks ofis koşullarında (steril bir ortam ve özel ekipman gerektirmeyen) uygulanabilen basit, hızlı ve güvenli bir uygulamadır. Ortalama 5-10 dakika süren, çok ince bir iğne kullanıldığı için ağrıya neden olmayan, anestezi gerektirmeyen bir uygulamadır. İsteğe bağlı olarak botoks öncesi cildinize sürülecek olan his azaltıcı kremler ya da buz uygulaması çok hafif olan ağrı duyusunu daha da azaltacaktır.

Botoksun etkisi ne kadar sürer?

Botoksun etkisi 3-4 gün içinde başlar, maksimum etkinliği ise 4-8. haftalarda hissedilir. Botoksun etkinlik süresi 4 -6 ay olmakla birlikte çok aktif çalışmayan kas gruplarında ve tekrarlayan botoks injeksiyonlarında etki 9 aya kadar uzayabilir.

Botoksun etkinlik süresinin kişiden kişiye farklılık gösterdiğinin de bilinmesi önemlidir. Herkesin yüzündeki kasların büyüklükleri, kalınlıkları farklıdır, ayrıca mimiklerini kullanma alışkanlıkları da farklıdır. Tüm bu nedenlerden dolayı botoksun etkinlik süresinin de farklı olmasına şaşırmamak gerekir.

Botoks hangi kırışıklıklarda faydalıdır?

Botoks, tekrarlayan kas hareketlerinin neden olduğu dinamik olarak adlandırılan kırışıklıklarda etkilidir. Bu kırışıklıklar sizin daha yaşlı, sinirli ya da yorgun görünmenize neden olurlar. Kaşların arasındaki, alnınızdaki, göz çevresindeki kırışıklıklar, burun üzerindeki, dudak ve ağız çevresindeki ve hatta boyun bölgesindeki kırışıklıklarda kullanılabilir. Hatta kaşları düşük olan hastalarda kaşları kaldırmak için de uygulanabilir.

Botoks uygulamasının riskleri nelerdir?

Kırışıklık tedavisinde kullanılan dozlarda hayati tehdit eden hiçbir riski yoktur. Ancak yanlış bölgelere yapılan uygulamalar sonucu istenmeyen kozmetik sonuçlar, örneğin göz kapağında düşüklük, ağız köşesinde asimetrilere yol açabilir. Botoksun cildinde aktif enfeksiyon bulunan insanlara, kas hastalığı bulunan insanlara, aminoglikozit türevi antibiyotik kullananlara ve gebelere uygulanmaması gerekir.

Botoks sonrasında nelere dikkat etmeliyim?

İlk birkaç saat botoksun yüzümüze aşırı yayılımını engellemek için uyumamanız, yan yatmamanız, ağır egzersiz yapmamanız ya da sıcak bir sauna-banyoya girmemeniz gerekmektedir. Uygulama alanlarına masaj yapmanıza gerek yoktur. Uygulama sonrasında yüz kaslarınızı normal şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz. Uygulama sonrasında kısa bir süre soğuk jeller ile baskı yapabilirsiniz. Böylece injeksiyon yerlerinde bazen hafif miktarda oluşabilen morlukları engelleyebilirsiniz.

Neden tüm botoks yapılan insanlar birbirlerine benziyor?

Ne yazık ki yanlış planlanan ve fazla miktarda botoks uygulanması sonrasında yüzündeki tüm mimiklerin kaybolduğu bu nedenle de maske yüz olarak gezen insanlar görmekteyiz. İnsanların yüz kaslarını hiç kımıldatamaması ve bu nedenle karakteristik mimiklerinin kaybolmasıyla nedeniyle birbirlerinin aynısı, fabrikasyon yüzler oluşmakta. Ancak doğru prensiplerle yapılan uygulamalar sonucu böyle bir görünüm oluşmaz. İnsanlar yüzlerini ve mimik kaslarını hareket ettirebilirler, hatta botoks olduklarını anlaşılmak mümkün olmaz.

Bazı doktorlar botoks adı altında başka markaların ürünlerini kullanıyorlar, bu durum bir sorun oluşturur mu?

Şu anda botoksa alternatif 20’den fazla marka bulunmaktadır. Bunların çok büyük bir kısmı ise uzakdoğuda üretilmektedir, hatta bazılarının prospektüsünde etken maddesinin isminin bile yazmadığı ürünler mevcuttur. Ucuz fiyatlara botoks yapan yerlerden bu ürünleri kullanma riskinin bulunması nedeniyle kaçınmanızı öneririm. Bu gibi kötü örneklerin dışında iki tane de Avrupa ülkelerindeki ciddi araştırmalar sonrasında etkinilği ve güvenirliği kanıtlanmış ürün bulunmaktadır. Hekiminizden hangi ürünü kullandığı konusunda mutlaka bilgi isteyin. 

Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog