GÜZELLİK - CİLT BAKIMI

Cilde C vitamini desteği

C Vitamini serumlarının cilt bakımımızın tam ortasına oturmuş olmasının bir sebebi var! Gerçekten işe yarıyorlar. Irmak Peltekoğlu C vitamininin cilde faydalarını ve nasıl kullanılabileceğini anlattı.

profil
Irmak Peltekoğlu
17.12.2020
Cilde C vitamini desteği

Eşit olmayan cilt tonu, pürüzlü doku, ince çizgiler, donuk cilt görünümü için sıklıkla önerilen bir içerik olan C Vitamini, antioksidan özellikleri sayesinde cildinizin doğal yenilenme sürecinin hızlandırılmasına yardımcı olur ve bu sayede hasarlı hücrelerinizin hızla onarılmasını sağlar. Şehir hayatının bir getirisi olan çevre kirliliği ve güneşe maruz kalan ciltlerdeki UV hasarına karşı da yaygın olarak kullanılır. 


Yüksek asit oranıyla cildinizin kolajen üretimini artırır ve daha elastik bir cilde kavuşmanızı sağlar. Bu nedenle pek çok yaşlanma karşıtı serum ve bakım ürününün içinde C vitaminini yüksek oranda görebilirsiniz. Kullandığınız C vitamini serumu ile cildinizin yaşlanma, kırışma ve sarkma sürecini geciktirebilir, daha dolgun ve genç bir cilde sahip olabilirsiniz. 


C vitaminiyle ilgili başka bir harika özellik ise, cildinizin melanin üretimini engelleyen bir özelliğe sahip olması. Bu da demek oluyor ki C vitamini aynı zamanda güneş ışınları, akne, hiperpigmentasyon gibi nedenlere bağlı oluşan koyu lekelerinizi tedavi etmede ve oluşumlarını engellemede kullanabileceğiniz çok güçlü bir içerik. Normal cilt renginizi değiştirmeden kahverengi lekelerden kurtulmak ve cildinize sağlıklı bir parlaklık katmak için yoğun C vitamini içeren bir serum tercih edebilirsiniz. 


C Vitamini, özellikle C vitamini serumları çok yoğun konsantrasyonda C vitamini içerdiği için eğer hassas bir cilde sahipseniz cildiniz kızarabilir ya da alerjik bir reaksiyon gösterebilirsiniz. Eğer hassas bir cildiniz varsa C vitamini gibi oldukça güçlü bir içeriği cildinize uygulamadan önce doktorunuza danışmanızda fayda var. Aynı şekilde önce daha az miktarda C vitamini içeren serum ya da kremlerle başlayıp cildinizin toleransı arttıkça daha yoğun serumlara yönelebilirsiniz. C vitamini içeren bir ürün uyguladıktan sonra güneşe çıkmamaya ve güneş koruyucu kullanmaya özen göstermeyi unutmayın. 

Mutlaka okuyun: Cildiniz için 5 vitamin


Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog