GÜZELLİK - CİLT BAKIMI

Cildinizi yıpratan 5 kötü alışkanlık

Güzel görünmenin temelinde tabii ki sağlıklı bir yaşam sürmek var. Ama bazen güzel görünelim diye yaptığımız bazı alışkanlıklar da farkına varmadan cildimizi yıpratıyor olabilir. Dermatoloji uzmanı Sevinç Elinç Aslan, cildinizi yıpratan kötü alışkanlıkları yazdı.

profil
Uzm.Dr.M.Sevinç Elinç Aslan
10.06.2016
Cildinizi yıpratan 5 kötü alışkanlık

Cildimiz beslenme bozuklukları, uykusuzluk, hastalıklar ve stres gibi genel vücut sağlığımızı etkileyen her türlü olumsuz faktörden en çok etkilenen organlarımızdan biridir. Uykusuz geçirdiğiniz gecelerden sonra yüzünüzün nasıl göründüğünü bir düşünün. İşte cildinizi yıpratan 5 kötü alışkanlık...

1. Güneşe korumasız çıkmak

Güneş cildimizi yaşlandıran en büyük tehlike. Ülkemizde halen güneşin cildimiz üzerindeki etkileri küçümseniyor, görmezden geliniyor. Avrupa ülkelerinde güneşten koruma davranışları, artık çocukluk döneminde diş fırçalama alışkanlığı gibi önemseniyor. Güneş ışınlarından cildimizi korumak için, her mevsimde ve gün boyunca devamlı şekilde güneş koruyucu kremler kullanmak gerekiyor, sadece tatil yaparken değil! Güzel görünmek için başvurduğumuz solaryum ise aslında uzun dönemde cilt kanserine davetiye çıkarmak oluyor.

2. Sigara

Sigaranın sağlığa zararlarını bilmeyen yoktur herhalde. Peki ya cildi nasıl etkilediğini biliyor musunuz? Sigara erken yaşlanmanın önemli sebeplerinden biridir. Sigara kullanımı, ciltte sarımsı renk değişikliği, mat bir görünüm, kahverengi lekeler ve kırışıklıklara neden olabilir.

3. Alkol

Cildin yapısını bozan başka bir alışkanlık da alkol kullanımıdır. Alkol ciltte hücrelerin yenilenmesini sağlayan A vitamini bozarak, cildin iyileşme sürecini etkiler. Bu nedenle alkol kullanımı ciltte erken yaşta sarkmalara neden olabilir. Ayrıca alkolün cildi kurutucu etkisinden dolayı, özellikle kuru bir cildi olanlar alkolden uzak durmalıdırlar.

4. Beslenme alışkanlıkları

Beslenme kuşkusuz cilt sağlığında önemli bir yere sahip. Genel olarak neler yediğiniz, neler içtiğiniz cildinizden anlaşılabilir. Güzel görünen ve sorunsuz bir cilt için bol su tüketin, rafine şekerleri ve basit karbonhidratlardan uzak durun. Cilt hücrelerinin temel ihtiyaçlarının karşılanması için yeterli miktarda vitaminler içeren kan damarları ile beslenmesi gerekir. Örneğin kansızlık gözaltı morluklarına ve ciltte soluk bir görünüme sebep olabilir. Ayrıca zayıflama diyetleri ve hızlı kilo değişimlerinin ciltte yaratacağı elastikiyet kaybı ve çatlaklar açısından dikkatli olmak gerekir.

5. Makyaj temizliğini atlamak

Makyaj yapmak hemen her kadının güzel ve bakımlı görünmek için yaptığı bir alışkanlık. Makyaj malzemeleri cildinize uygun formda seçilmeli ve mutlaka ‘bir kereden bir şey olmaz’ demeden, üşenmeden iyice temizlenmelidir. Cilt makyaj ürünlerinden yeteri kadar arındırılmadığında gözenekler tıkanır; yağ bezeleri, siyah noktalar ve sivilceler oluşabilir.

Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog