GÜZELLİK - CİLT BAKIMI

Göz çevresi bakımı için 4 öneri

Cildinizin nem dengesini korumak, sağlıklı bir cilt elde edebilmenin en önemli noktalarından biridir. Göz çevresi, cildin diğer bölgelerine göre daha erken çizgiler, şişkinlik, koyu halkalar ve yaşlanma belirtileri gösterdiği için daha özenli bir bakım rutinine ihtiyacı vardır. Cildinizin diğer tabakalarına göre daha ince olan göz çevrenizi nasıl daha nemli tutabileceğinize dair ipuçları için okumaya devam edin.

profil
Irmak Peltekoğlu
20.08.2020
Göz çevresi bakımı için 4 öneri

Yeterli sıvı alımıyla vücudunuzu beslemek her zaman önemlidir. Cildinize uygulayacağınız krem ve serumlar kadar etkili olan su tüketimi, cildinizi içten nemlendirmenizi de sağlar. Böylelikle üzerine uygulayacağınız bakımlar daha etkili olur. Günde en az iki litre su içmeye özen gösterin. 


Güneş, kafein ve su vücudunuzda dehidrasyona sebep olan etkenlerden bazılarıdır. O nedenle her gün güneş kremi sürmek, bolca su tüketmek ve kahve tüketiminizi (zor da olsa) sınırlandırmak cildinizin genel nem dengesini korumanıza yardımcı olacaktır. 


Az önceki maddede bahsedildiği gibi güneş kremi cildinizi yalnızca güneşin zararlı ışınlarından korumakla kalmaz, aynı zamanda cilt kanserine karşı da etkili bir bariyer oluşturur. Buna rağmen çoğu zaman güneş kremi kullanımı es geçilebiliyor. Özellikle göz çevresi birçoğumuzun güneş kremi uygulamadı noktalardan bir tanesi. Göz çevresi için özel olarak geliştirilen güneş koruyuculardan yararlanabilir  ya da kendi güneş kreminizi gözünüze gelmemesine dikkat ederek ince bir katman halinde uygulayabilirsiniz. Maksimum etkiyi almak için gün içinde tazelemeyi unutmayın. 

Bonus: En iyi 10 güneş kremi


Göz çevresi bakımınız için bir serum ya da göz kremi kullanmayı ihmal etmeyin. Serumlar genellikle yağlıya dönük ciltler tarafından tercih edilirken, daha yoğun yapıya sahip kremler kuru ciltler ve yaşlanma belirtilerini önlemek için daha fazla tercih ediliyor. Kullanacağınız ürünün içinde gliserin ya da hiyalüronik asit gibi yoğun nemlendirici özelliğe sahip içerikler olmasına dikkat edin. 

Bonus: Evde yapabileceğiniz 5 göz maskesi


Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog