GÜZELLİK - CİLT BAKIMI

Güneş'e hazır mısınız?

Neredeyse hepimiz güneşin cilt üzerindeki zararlarını bilsek ve cildimizi güneşten koruma konusunda daha bilinçli olsak da, pek çoğumuz doğru güneş koruyucuda ne arayacağını henüz bilmiyor. Nilay Yalçınkaya güneş koruyucusu seçimi hakkında bilinmesi gerekenleri yazdı.

profil
Nilay Yalçınkaya
24.04.2019
Güneş'e hazır mısınız?

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki; nasıl kuru ya da yağlı cilt tipi fark etmeksizin her cildin neme ihtiyacı varsa, esmer ya da beyaz tenli ayırt etmeksizin tüm ciltlerin de güneşten korunmaya ihtiyacı vardır. Özellikle yazın plajda birçok kişiden şunu duyuyorum: “Ben zaten esmerim ya da bronzlaştım, benim koruyucuya ihtiyacım yok.” Bir insanın kendi için yapacağı en büyük kötülüklerden biri bu. Çünkü güneş ten rengine bakmadan tüm ciltlere zarar verir. Bunların en başında erken yaşlanma ve lekelenme bulunurken cilt kanseri riskini de unutmamalı.


Tam koruma sağlayacak ideal bir güneş koruyucu için, sizi hem güneş ışınlarından yayılan UVA, hem de UVB ışınlarından koruyan bir ürün seçin. Cilt kanseri gelişiminde önemli bir rol oynayan bu iki ışın türü cilt üzerinde olumsuz etkileriyle dikkat çekiyor. Bu yüzden yeni bir koruyucu alırken UVA ve UVB koruması içermesi ilk kriteriniz olsun. Ayrıca UVA ışınları genellikle cilt yüzeyinize daha derinden nüfuz ettiği, erken yaşlanmada daha büyük bir role sahip olduğu, ciltte koyu lekelere, pigmentasyona ve foto yaşlanmasına neden olduğu için korunmanızın ciddiyetini de artıracaktır. Bunun yanında maksimum koruma için SPF 50 güneş korumalı ürünler kullanmanızda yarar var. 


Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog