GÜZELLİK - CİLT BAKIMI

Güzelliğiniz için acilen bırakmanız gereken 8 alışkanlık

Gün içindeki bazı 'masum' görünen alışkanlıklarımız güzelliğimize gölge düşürebilir. İşte bu alışkanlıklardan bazıları ve size verdiği zararlar…

profil
BT Ekip
01.06.2016
Güzelliğiniz için acilen bırakmanız gereken 8 alışkanlık

1.   Saç ürünlerini bir sene sonunda atın

Eğer bir yıldan fazla süre aynı kutudaki şampuan ve şaç kremini kullanıyorsanız verim alamıyor olabilirsiniz. Bu nedenle saçınızın görüntüsü, hacmi ve parlaklığı istediğiniz gibi olmayabilir.

2.   Yastık kılıfınızı sık sık değiştirin

Yastık kılıfı, yüzünüzdeki yağları ve makyajı üzerinde tutar.  Yüzünüzde kaşıntı, siyah nokta ve akne oluşabilir. Bu yüzden yastık kılıfınızı sık sık değiştirerek cilt problemlerinin oluşmasını engelleyebilirsiniz.

3.   Tırnak etlerinizi koparmayın

Tırnaklarınızı ve tırnak etlerinizi sık sık nemlendirmeniz derinizi yumuşatacak ve onları koparmanıza engel olacaktır. Düzenli manikür yaptırarak veya tırnak etrafına elma sirkesi uygulayarak da tırnak etlerinizi yumuşatabilirsiniz.

4.   Kat kat makyaj yapmayın

Abartılı kontür, fazlasıyla belirginleştirilmiş yüz hatları ve koyu çizilmiş kaşlar yüzün doğal görüntüsünü tamamen değiştirerek doğallığınızı yok ediyor. Bunu yerine, cildinizi ve doğal güzelliğinizi sevmenizi öneriyoruz. 2016’da artık daha doğal ve parlaklığa dayalı makyaja odaklanılıyor. Sayıca daha az ama güçlü makyaj ürünleriyle doğal güzelliğinizi ortaya çıkarabilirsiniz.

5.   Spordan önce makyajınızı temizleyin

Suya dayanıklı makyaj yapmadığınız sürece, spor esnasında makyajınız büyük ölçüde akacaktır. Ayrıca, terledikçe vücudumuzun gözenekleri açılır ve oksijen almaya başlar. Eğer bu süreçte makyajlıysanız gözenekler tıkanacak ve ihtiyacı olan oksijeni alamayacaktır. Bu durum sivilcelere yol açabilir. Spor yapmadan önce güçlü bir makyaj temizleyicisiyle cildinizi temizleyin.

6.   Saçınızla oynamayın

Elimizi saçlarımıza götürmek sık sık yaptığımız güzellik hatalarından biri. Saçımızın şeklini bozmasının yanı sıra saçımızın daha çabuk yağlanmasına ve kirlenmesine neden oluyor.

7.   Güneş kremi sürmeyi unutmayın

Yaşlanma belirtilerini engelleyecek en önemli yöntemlerden birisi de dışarıya çıkarken güneş koruması sürmek. Ultraviyole denilen güneş ışınlarına fazla ve korumasız maruz kalmak, kırışıklıklara ciltte lekelere ve hatta cilt kanserine neden olur.

8.   Saçlarınızı aşırı işleme maruz bırakmayın

Kuru, zarar görmüş ve kırılmış saçların nedeni genellikle fazla boyatma, sürekli düzleştirme gibi kimyasal uygulamaların sonucudur. Saçlarınızı aşırı işleme maruz bırakmak saçtaki keratin kaybını arttırır ve derinize zarar verir. Düzgün şekillendirme biçimleri ve gerekli bakımlarla saçlarınızı daha dayanıklı bir hale getirebilirsiniz.

Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog