GÜZELLİK - CİLT BAKIMI

Her yaşın ayrı bir güzelliği ve ihtiyacı var

Her yaşın ayrı bir enerjisi, motivasyonu ve güzelliği var. Fakat unutmayalım ki cilt yaşlandıkça da bakımı, temizlenmesi için uygulanması gereken ritüeller değişiyor. İster 20’li yaşlarda olun, ister 50’li yaşlarda, cildinizin ihtiyaçları zamanla farklılık gösterir. Esra Sayın, her yaşta cildimizin nelere ihtiyacı olduğunu yazdı

Her yaşın ayrı bir güzelliği ve ihtiyacı var

20’li yaşlar hepimizin deli dolu dönemidir. İlklere adım attığımız bu yaşlarda, aslında cildimize de yatırım yapmaya başlamalıyız. Bu yaşlarda cildimizi iyileştirmekten çok, korumalıyız. Nemlendiricilerle tanıştığımız, güneş ürünlerine başladığımız bir dönemdir. Cildimizi temiz içerikli ürünlerle temizlemek en önemli başlıklardan biridir. Ergenlikten sonra geçiş dönemi olan 20’li yaşlarda makyajı ve fazla yağı giderecek, diğer taraftan da cildinizi kurutmayacak köpük temizleyiciler listenizin başında olmalı. Hafif yapılı nemlendiriciler ve güneş koruyucu ürünler de 20’li yaşların cilt bakım ürünleri arasında bulunmalı. UVA ve UVB korumalı güneş koruyucu içeren hafif nemlendiriciler gündüz kullanımına uygundur. Gece yatmadan önce ise nar özlü, C vitamini içerikli serumları denemelisiniz. 20'li yaşlarda hyaluronik asit önemli miktarda düşmez. Fakat yine ileriki yaşları düşünerek cildinizi güvence altına almaya başlamalısınız. Siyah nokta oluşumunun en önemli nedeni, gözeneklere dolan yağ ve kir kalıntılarıdır. Pürüzsüz bir cilde sahip olmak istiyorsanız, cildinize düzenli peeling yapmalısınız. 


30'lu yaşlar kendinize ekstra özen göstermeye başlamanız gereken ve gece ile gündüz ürünlerinin farklılık gösterdiği zamanlardır. Sabahları cildi yormayan hafif ürünler tercih edilirken, akşamları yoğun formüllü, cildi tamir eden ürünlerle tanışmalısınız. Peeling etkili temizleyiciler, göz kremleri, antioksidan ve retinol içerikli serumlar, hyaluronik asitli nemlendiriciler ve tabii ki güneş koruyucuları bu yaşlar için olmazsa olmaz ürünler arasındadır. 30’lu yaşlarda göz çevresindeki kırışıklıklar kendini belli etmeye başlar. Göz çevresini nemlendirmek ve bu en hassas bölgeyi düzenli beslemek için gece ve gündüz ürün kullanmakta fayda var. 20’li yaşlarda kullandığınız nemlendiricilere devam edebilirsiniz fakat daha güçlü bir etkiye ihtiyacınız varsa, hyaluronik asit içeren nemlendiricileri tercih edebilirsiniz. Belirgin kırışıklık sorununuz varsa, kırışıklık karşıtı geliştirilen cilt serumlarından ve cilt ampullerinden faydalanabilirsiniz. Bu ürünler diğer cilt bakım ürünlerine göre daha yüksek konsantrasyonlara sahiptir.


Bir kadının kendini bulduğu en önemli yaş 40’lı yaşlardır. Bilinçli tüketiciler olarak 40’lı yaşlardaki kadınların, net bir şekilde görülen yaşlanma etkilerine karşı ürünleri titizlikle seçmesi de önemlidir. Antioksidanlar, retinol, protinol, hyalüronik asit, seramid, peptid gibi önemli içerikler de bu yaşlarda iyice önem kazanır. Östrojen seviyeniz azalmaya başladığından, cildinizin nem dengesini kaybettiğini ve cildinizin kuruduğunu hissedebilirsiniz. Kırışıklıkların boyun, el ve dekolte bölgesinde hissedildiği bu yaşlarda, bu bölgelere özel ürünleri listenize almalısınız. Cildin ihtiyacı olan nemi tutmasına yardımcı olmak amacıyla, yüksek düzeyde gliserin veya hyaluronik asit içeren nemlendiricileri cilt yapınıza uygun olduğuna dikkat ederek düzenli bir şekilde kullanmalısınız. Cilt bakım rutininize nem ve peptitler gibi kolajen oluşturucu bileşenler eklemeyi ihmal etmeyin. Düzenli hamama gitmek ya da cilt bakımını aksatmamak da bir başka önemli konudur. 


50’li yaşlarda cildinizin en önemli konusu nemdir. Ciltte ton kaybı, lekelenme, sarkma ve kırışıklık gibi sorunlar kendini gösterir. İhtiyacınız olan düzenli bakımın içerisinde kremler, ampuller ve serumlar olmalı.  Peptidler, retinoidler veya amino asitler içeren güçlü ürünler kullanmayı ihmal etmeyin. Kolajen üretimini desteklemek için güneş koruyucunuza peptit açısından zengin bir serum uygulayın. Cildi kurutmayan, hassas ciltlere özel bakım ürünlerini kullanmakta fayda var. Özellikle cildiniz hassassa veya kızarıklığa yatkınsa, köpüren ürünler yerine temizleyici balsamlar ve hatta krem temizleyiciler kullanmalısınız. Geceleri nemlendiricinizden önce retinoid uygulayın. Nemlendiriciniz, hormonal yaşlanmaya yardımcı olacak fitoöstrojenler içermelidir.


Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog