GÜZELLİK - CİLT BAKIMI

Üşengeçlere yaşlanma karşıtı bakım önerileri

Cildinizdeki yaşlanma belirtilerinde endişe duyuyor ancak cilt bakım rutinleriyle uğraşmaya bir o kadar üşerniyorsanız bu yazı tam size göre... Herkese göre cilt bakım önerilerini bu yazıda keşfedebilirsiniz.

profil
BT Ekip
01.08.2018
Üşengeçlere yaşlanma karşıtı bakım önerileri

Belirli aralıklarla yüzünü temizleme jeliyle yıkıyor, makyajınızı akşamları çıkarmaya üşenmiyorsanız, bakım rutininin şanslı tarafındasınız. Eğer yaşlanma karşıtı bakım yapmak istiyorsanız, rutininize retinol ve C vitaminini ekleyin.

Retinol, ciltteki kollajen üretimini artırarak yaşlanma belirtilerini geciktirir. C vitamini ise siyah noktaları, ciltteki renk eşitsizliği ve kırışıklıkları oluşturan dış etkenlerden cildi korur. Retinol ve C vitamini ilk başlarda cildinizi tahriş edebilir.  Bu nedenle geceleri nemlendirici öncesi bezelye büyüklüğünde retinol serum uygulayarak başlayın. Önce haftada bir sonrasında haftada iki kere uygulayabilirsiniz. Ancak kullandığınız nemlendirici retinol içeriyorsa bu adımı atlayabilirsiniz. Fazla retinol vücutta tahrişe sebep olabilir. C vitaminini ise sabahları temiz cildinize gün aşırı uygulayın ardından her gün uygulayın. 3 ay içinde gözle görülür fark ortaya çıkacak.

Arada bir nemlendirici sürmeyi hatırlayanlardansanız, mutlaka içinde retinol olan bir krem kullanın. Biliyoruz ki ayrı ayrı ürün uygulamak hiç size göre değil. Ancak retinol içeren kreminizi her gün kullanmayı ihmal etmeyin. Retinolun etkisi 3 ila 6 ay arasında gösterecektir, sabırlı olmayı unutmayın! Zamanla ince çizgilerinizde azalma olduğunu gözlemleyeceksiniz.

Eğer günlük bir bakım rutini size çok uzak bir fikirse haftada bir glikolik asit uygulaması yapabilirsiniz. Glikolik asit hücre yenilenmesini hızlandırır, koyu lekelerin azalmasına, sivilce tedavisine, kırışıklıkların oluşmasına karşı destek sağlar. Asla bir retinol kadar etkili değildir ancak retinol düzenli kullanımda işe yarar.

Hassas bir cildiniz varsa kullanacağınız üründeki glikolik asitin düşük olmasına dikkat edin. Örneğin temiz cildinize haftada bir gece glikolik asit içeren pedlerle masaj yapabilirisiniz. 1-2 dakikanın ardından durulamayı unutmayın. Dilerseniz glikolik asit içeren maskelerden de yaralanabilirsiniz. Aldığınız ürünün içerdiği asit yüzdesini kontrol etmeyi ve uygulama sonrası yüzünüzü soğuk suyla yıkamayı unutmayın. Doktorunuza da danışmayı kesinlikle ihmal etmeyin.

Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog