GÜZELLİK - MAKYAJ

İyi bir makyaj bazının sırları

“İyi makyajın sırrı, bazının iyi hazırlanmasıdır” diyor, makyaj sanatçısı Ufuk Celep. Peki iyi bir makyaj bazı nasıl hazırlanır? Celep, buseterim.com.tr okurları için anlattı...

profil
BT Ekip
19.03.2016
İyi bir makyaj bazının sırları

Makyaj bazı dediğimiz şey aslında cildin iyi bir şekilde makyaja hazır hale getirilmesidir. İyi bir ten makyajının sırrı ise, iyice temizlenmiş ve  nemlendirilmiş bir cilttir. Aksi takdirde fondöteniniz ne kadar ince veya iyi kalite de olsa cildiniz nemli değilse iyi durmayacaktır

Nemlendirici olarak anti aging kremlerin yerine, nemlendirici özellikteki kremlerden kullanın. Anti aging kremler, üzerindeki makyajı bir süre sonra atıyor.

Nemlendirici olarak ben Nars Skin Luminous Moister Cream’i kullanıyorum.  Üzerine ise bir fondöten. Ama biliyorsunuz artık renkli nemlendiriciler var fondötenler yerine. Bunlar içeriklerinde yoğun pigmentler sayesinde ışığı çok iyi yansıtıyorlar. Zaten önemli olan fondötenin kalın ya da ince olması değil, ışığı iyi yansıtabilmesi. Ben de fondöten yerine renkli nemlemdirici olarak geçen ama aynı zamanda ışığı iyi yansıtan bu ürünü kullanıyorum: Nars Pure Radiant Tinted Moisturizer. Cildi kalınlaştırmadan iyi bir kamuflaj elde etmenizi sağıyor.

Ancak cildiniz yağlıya yakınsa, bu ürün biraz fazla parlayabiliyor. O zaman yağlı ciltleri matlaştırmak üzere Nars Velvet Matte Skin Tint Broad Spectrum SPF 30 Sunscreen’i tercih ediyorum.Yine yağlı ciltler için gözde ise Shiseido’nun Bio-Performans serisinden Glow Rewiwal Eye Treatment’ı önerebilirim.

Sivilceniz varsa veya göz altını iyice kapatmak istiyorsanız biraz daha kalın bir ürün seçmelisiniz. Makeup Forever’dan Lift Concealer’ı kullanabilirsiniz. 


Seçeceğiniz kapatıcı göz altında normal teninizden yarım ton açık olabilir ama diğer yerlerde kullandığınız fondötenle aynı tonda olmalıdır. Fırçayla uygularsanız geçişler belli olmayacaktır..

Sonra sıra yanaklara geliyor. Taze, ıslak bir görünüm elde etmek istiyorsanız shimmer tarzı ürünler kullanılabilir. Highlighter deniyor bu kremlere. Daha sağlıklı pembe bir görünüm için Nars’tan Orgasm Illumunator önerebilirim.


Aydınlatıcınızın içinde renk varsa allığa gerek yok. Ama aydınlatıcınız şeffaf ise altına renkli bir allık kullanılabilir. Makyajınızı tamamlamadan önce çene, alın gibi parlayan noktaları matlaştırmak istiyorsanız sadece transparan bir pudra kullanın. Kalın pudra yerine transparan pudra kullanmalıyız ki cilt kalınlaşmadan matlaşsın. 

Bonus: Hassas ciltler için bakım önerileri


Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog