GÜZELLİK - MAKYAJ

Yeni başlayanlar için fondöten

Cildimizi kusursuz göstermek için en faydalı kozmetik ürünlerinin başında gelen fondötenle ilgili neler biliyorsunuz? Cilt tipini tanımaktan fondöten seçimindeki püf noktalara, yeni başlayanlar için fondöten tüyolarıyla gelin bu makyaj ürününü beraber tanıyalım.

profil
BT Ekip
15.11.2016
Yeni başlayanlar için fondöten

Fondöteni cildimize uygulamadan önceki adımlardan biri olan iyi nemlendirilmiş bir cilt, üstüne uyguladığınız tüm kozmetik ürünlerinin cildinizle daha iyi bütünleşmesini sağlar. Bu adımda cilt tipinize hakim olmak oldukça önemli. Örneğin, akneye eğilimli bir cildiniz varsa yağ içermeyen nemlendirici kremler tercih etmelisiniz. Normal ve kuru ciltler ise cildin yağ dengesini sağlayan, yüksek nemlendirme özellikli ürünler kullanabilirsiniz.

Yeni başlayanlar için fondöten

Makyaj uygulamalarında sonucu daha net görebilmeniz için ışıklandırmaya dikkat etmelisiniz. Gün ışığı, ürünlerin ciltteki sonucunu en doğru şekilde gösterir. Florasan veya sarı ışıklar yerine beyaz ışıklı aynalar kullanırsanız, gün ışığına en yakın görünümü sağlayabilirsiniz.

Yeni başlayanlar için fondöten

Sarışın, kumral ya da esmer olmak cilt alt tonunuzu etkilemez. Fondöten, kapatıcı, kontür gibi ürünlerde cilt alt tonuna uygun ürün seçerseniz doğal ve sağlıklı bir sonuç elde edersiniz. Eğer bileğinizdeki damarlar mavi-mor görünüyorsa soğuk, mavi-yeşil görünüyorsa nötr, yeşil-sarı görünüyorsa sıcak bir alt tonunuz var demektir.

Yeni başlayanlar için fondöten

Kozmetik alışverişine çıktığımız en çok yanılgıya düşüren nokta ürün renklerini bilekte, elde denemek. Özellikle fondöten seçiminde cilt tipinize uyum sağlayan ürün kullanırsanız doğal bir sonuç elde edersiniz. Bunun için fondöten renklerini çene çizginizde deneyin ve bir süre rengin değişimini gözlemleyin. Mağazadan deneme boyu ürün isteyip birkaç gün kullanırsanız kendinize en yakın rengi bulabilirsiniz.

Yeni başlayanlar için fondöten

Fondötenler, mat ve ıslak bitişli olmak üzere ikiye ayrılır. Fondötenden beklentinize göre bir ürün seçmeye özen gösterin. Islak bitişli fondötenler az kapatıcılık sunar ve cildi ışıl ışıl gösterir. Mat bitişliler ise yoğun kapatıcılığıyla yüzdeki kusurları gizlemede etkilidir. 

Yeni başlayanlar için fondöten

Makyaj süngerleri uyguladığınız ürünün bir kısmını emeceği için yoğun kapatıcılık isteyenlere uygun olmayabilir. Doğal, günlük bir görünüm istiyorsanız sünger kullanabilirsiniz. Fakat her uygulamadan sonra sünger temizliğinizi ihmal etmeyin. Fırça kullanmak istiyorsanız kabuki fırçalar fondöteni yüzünüze yedirmede en başarılı sonucu verir. 

Yeni başlayanlar için fondöten

Fondöten, yüzünüzdeki tüm kusurları kapatmaz. Gözaltı morlukları, cilt kızarıklıkları gibi kusurlarınızı kapatıcı yardımıyla gizleyebilirsiniz. Dikkat edin: yoğun kapatıcı özellikli bir fondötenin üstüne fazla kapatıcı uygularsanız, “kat kat” bir görüntü oluşur ve doğallıktan uzaklaşır. Ayrıca kapatıcı ve fondöteninizi transparan pudrayla sabitlemek makyajınızın daha uzun saatler boyunca bozulmadan kalmasını sağlar.

Yeni başlayanlar için fondöten
Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog