GÜZELLİK - MAKYAJ

Yeni sezon makyajı, markaj altında

Kirpikler kalkık, kaşlar belirgin. Gözlere ve dudaklara ise toprak tonları hakim. Zendaya’nın 78. Venedik Film Festivali'ndeki makyajı referans noktamız. Yeni sezonun makyaj trendlerini ve küçük makyaj hilelerini Make Up Artist Melis İlkkılıç’tan öğrendik.

profil
BT Ekip
16.09.2021
Yeni sezon makyajı, markaj altında

Toprak renginin farklı tonlarının kullanıldığı gözler ve dudaklar, kalın ve kuyruklu çekilen eyelinerlar, kalkık kirpikler, iri gözler ve buğulu bakışlar sonbahar makyajında ön plana çıkan trendler arasında bulunuyor. Ayrıca, spordan yeni çıkmış gibi sağlıklı görünen yanaklar da oldukça doğal ve dikkat çekici.

Bu senenin ve sonbahar makyajının olmazsa olmazı kalkık kirpikler ve kalın çekilen eyeliner. Gözleri ön planda tutmak ve belirginleştirmek önemli. Türk kadınları için makyajda en etkili detay; gözlerin öne çıkması. Hepimiz gözlerimizle konuşmayı seviyoruz. Bu sebeple bu sezona yine maskaralar ve göz kalemleri damgasını vuracak.

Toprak renginin her tonu diyebilirim. Açık sevenler için nude tonlar, daha koyu sevenler için kiremit.

Göz ortasına bırakılan noktalar, göze iki kat çekilen çizgiler hem başkasına hem de kendime severek uyguladığım trend dokunuşlar arasında bulunuyor.

Açığım, bana yakışan trendleri uyguluyorum. Nokta uygulaması böyle çıktı. Türkiye’de bu makyajı ilk yapanlardanım çünkü çok sevdim ve kendime yakıştırdım.

Son zamanlarda hem kendimde hem de profesyonel makyaj yaparken yeni keşfim olan ve kirpiklerde lifting etkisi yaratan Avon Unlimited Maskara’yı severek kullanıyorum. Diğer bir ürün ise Glimmerstick Asansörlü Göz Kalemi. İnanılmaz etkili ve rahat kullanımlı bir ürün.

Dışarı çıkarken pratiklik benim için önemli. Özellikle tercih ettiğim ürünler uzun süreli ve dayanıklı olursa, işte o zaman kendimi çok daha rahat hissediyorum. İşimin olmadığı günlerde bütün gün dışarıda olacaksam; bir maskara ve göz kalemi benim için yeterli ve etkili iki ürün.

Elbette birçok marka farklı fiyat politikası ile ilerliyor. Profesyonel bir make up artist olarak uygun fiyatlı fakat içeriğinin çok kuvvetli olduğu ürünleri yakından takip ediyorum. Benim için ürünün içeriği, kullanım şekli, verdiği fayda, multi-task bir ürün olması da önemli. Patentli ürünler bildiğiniz gibi son zamanlarda bayağı ön planda. Kendini yenileyebilen markalar piyasaya sundukları ürünlerin içeriğini şeffaflıkla sunabiliyorsa sıkıntı olmaz. Bu sebeple, ürünün fiyat politikasına değil de içeriğine ve sunduğu pratiklik ve faydalara bakarak ilerleyebilirsiniz.

Cilde uyumlu olmayan fondöten rengi seçimi, fazla sürülen ve turuncu alt tonlu allık tercihi ve kalemsiz kullanılan ruj.

  • Gözleri olduğundan büyük göstermek için genişleterek far sürülmeli, bol maskara ile desteklenmeli.
  • Dudakları daha kalın göstermek için, mutlaka lip liner kullanılmalı ve mat ruj üzerine gloss uygulanmalı.
  • Kemikli bir burnu ancak kontür ile küçültebiliriz.
  • Kuru cildi olanlar makyaj yaparken düzenli nemlendirici kullanmalı ve parlak ürünlere yönelip pudrayı makyaj rutininden çıkarmalı.
  • Cildi yağlı olanlar, cildi önce tonik ile temizlemeli, ardından su bazlı fondöten ile pudra kullanmalısınız.

 

                                             Melis İlkkılıç

Yeni sezon makyajı, markaj altında

Belirgin gözler için öncelikle iyi bir eyeliner’a ihtiyacınız var. Bazen sürmesi zor sanılır ama çoğu zaman olay ürünün niteliğiyle ilgilidir. Haliyle doğru eyeliner seçimi oldukça önemli.

Avon True Colour Glimmerstick Eyeliner

Yeni sezon makyajı, markaj altında

Kolayca dağılan kadifemsi dokusu ile göz makyajı yapmayı kolaylaştıran bir palet tercih ederek, kusursuz bir göz makyajına imzanızı atabilirsiniz.

NYX Ultimate Shadow Palette - Warm Neutrals&Utopia - Far Paleti

Yeni sezon makyajı, markaj altında

Kusurları kapatan, yorgunluk belirtilerini azaltan, çizgilerin arasına dolmayan ve doğal duran bir kapatıcı, her zaman bir köşede mutlaka durmalı.

NARS Radiant Creamy Concealer 

Yeni sezon makyajı, markaj altında

Akne lekelerini ve göz altı halkalarının görünümünü minimize ederek kapatmak için vegan seçenekler de artık mevcut.

The Body Shop Matte Clay Kapatıcı

Yeni sezon makyajı, markaj altında

Kadifemsi dokuda, yokmuş gibi bir his oluşturan, nude ya da toprak tonlarında bir ruj, yeni sezonda makyaj çantasının olmazsa olmazı.

L’Oreal Paris Color Riche Free The Nudes Ruj - No Cage

Yeni sezon makyajı, markaj altında

Pürüzsüz, ışıl ışıl, doğal ve kusursuz görünümlü bir cilt sayesinde, sezonun öne çıkan belirgin göz trendini daha iyi vurgulamak mümkün olacak.

Maybelline Super Stay Active Wear Fondöten

Yeni sezon makyajı, markaj altında

Sezonun en belirgin trendi, belirgin, uzun ve kalkık kirpikler…

Avon Unlimited Kirpiklere Kalkık Görünüm Veren Maskara

Yeni sezon makyajı, markaj altında
Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog