GÜZELLİK - SAÇ

Kuru şampuan hakkında bilmedikleriniz

Son zamanlarda bir hayli popüler olan zor zamanlarda imdadınıza koşan kuru şampuanların saç deriniz için zararlı olduğunu biliyor muydunuz?

profil
BT Ekip
24.02.2016
Kuru şampuan hakkında bilmedikleriniz

Kuru şampuan, çeşitlerinin Türkiye’de de hızlıca artmasıyla çoğumuzun en favori saç ürünleri arasında yerini almıştır. Saçı şekillendirmeye de yardımcı olan bu ürünün aslında esas görevi kirli ve yağlı saç görünümüne pratik ve hızlı bir çözüm sunması.

Uzmanlar kuru şampuan kullanımında aşırıya kaçıldığında saç derisi sağlığını etkilediğini hatta saç rengini matlaştırdığını ifade ediyor.  

Buseterim.com.tr yazarlarından Dermatoloji  Uzmanı Sevinç Elinç Aslan da kuru şampuanların olabildiğince az kullanılması görüşünde. Aslan nedenini şu sözlerle açıklıyor, “Son zamanlarda saçlardaki yağlı görünümüne hızlı bir çözüm amacıyla çok sık kullanılan kuru şampuanlar, içerdiği pudra nedeniyle saçlı deride kıl köklerinin yüzeyini tıkayarak, iltihaplı sivilcelere ve derinin doğal nemini emerek de kepek sorununa neden olabilir.”

Kuru şampuan saç hijyeninde geçici bir çözüm olabilir ancak saçın suyla yıkanması ölü derinin ve bakterilerin temizlenmesine yardımcı oluyor.

Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog