GÜZELLİK - SAÇ

Saç bakım ürünleri seçerken bunlara dikkat

Kullandığınız şampuan, saç kremi ve şekillendiriciler saçınıza uygun mu? Dermatolog Sevinç Elinç’e göre saç yıkamak gibi temel bir işlemde bile doğru ürünü seçmek çok önemli. Elinç, doğru saç bakım ürünleri seçmenin püf noktalarını buseterim.com.tr okurları için yazdı.

profil
Uzm.Dr.M.Sevinç Elinç Aslan
04.03.2016
Saç bakım ürünleri seçerken bunlara dikkat

Saçlar bir insanın en değerli ve değişmeyen tek aksesuarıdır. Güzel ve parlak saçlar sizi son derece şık gösterirken; cansız ve şekil almayan bir saç oldukça can sıkıcı olabilir. Kimse kötü bir saçla doğmaz, alışkanlıklarımız ve saç bakımımızdır saçlarımızın bugünkü halinin nedeni. Günlük saç bakımı alışkanlıklarınızı, saçlarınızın dokusuna ve türüne göre belirlemelisiniz, çünkü her saç tipinin kendine göre farklı ihtiyaçları vardır. Saç bakımında yapılması gereken adımlarıbelirlemek ve saç sorunlarınızdan kurtulmak için en iyi yol öncelikle bir dermatoloğa danışmaktır. Günlük saç bakımında en çok kullanılan şampuan, saç kremi, saç şekillendiriciler ve bakım ürünlerini nasıl seçmeliyiz diye merak ediyorsanız, bu ipuçları size başlangıç için yardımcı olabilir diye düşünüyorum.

Şampuanlar: Saç teline göre değil saç derisine göre seçin

Saç bakım alışkanlıklarınızın en temeli saçlarınızı yıkamaktır. Saçlarınızın temizliğinde yanlış şampuanı kullanmanız, yağlı, donuk, cansız görünen saçlarla dolaşmanıza sebep olabilir. Şampuanınızı saç tellerinize göre değil, saçlı derinizin özelliğine göre seçmelisiniz. Şampuan almaya karar verdiğinizde önce saçlı derinizin nasıl olduğunu bilmelisiniz. Böylece şampuanlar üzerinde yazan yağlı, kuru, boyalı ve dökülme karşıtı özelliklerinden size en uygun olanı seçebilirsiniz.

Boyalı saçlar için olan şampuanlar, boyanın saçlara verdiği zararı en aza indirgemek, saçlarınızı güçlendirmek ve boyamaya bağlı dökülemeye engel olmak için tasarlanmışlardır.Eğer çok fazla saç dökülmesi yaşıyorsanız, o zaman her yıkamada kaybettiğiniz gevşek saç tellerinin sayısını azaltmaya yardımcı olacak piyasada var olan birçok saç dökülmesi şampuanından birini tercih edebilirsiniz. Ama unutmamak gerekir ki, bu şampuanlar mucize yaratmazlar ve onların maksimum etki göstermesi için en az bir ay düzenli kullanılmaları gerekir.

Saçlarınız çok sık yağlanıyorsa, aslında saçlı derinizde fazla yağ üretiliyor demektir. Bu durumda adaçayı, papatya ve çay ağacı yağı gibi doğal yağ yakıcı maddeler içeren bir şampuan seçebilirsiniz. Yağlı saçlar için şampuan seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, çok sert içerikli bir şampuan uzun süre ve çok sık kullanıldığında, bir zaman sonra kısır döngü yaratarak daha da fazla yağlanmaya sebep olabilir. Bunu da en güzel şöyle anlarsınız: Bir süredir yağlanmanıza gayet iyi gelen şampuanınız, artık etki etmiyor hatta eskiye göre saçlarınızı daha sık yıkamak zorunda kalıyorsanız böyle bir etki başlamış olabilir.

Kuru, kabarık, dolaşmaya eğilimli saçlarınız varsa o zaman protein bazlı, nemlendirici şampuanlar kullanmak saçlarınızın hem kolay taranmasını hem de parlak ve ipeksi görünmesini sağlayacaktır.

Saç kremleri: Ağırlaştırmayan bir ürün tercih edin

Saç bakımınızda ikinci adım kendinize uygun bir saç kremi seçmek olmalı. Saç kreminizi, saç tellerinizin dokusuna ve tipine göre seçmelisiniz. En iyi saç kremi, saçlarınızı dibinden ucuna kadar nemlendiren, kolay taranmasını ve parlak, düzgün ve ipeksi görünmesini sağlayan ve bunları yaparken saçları yağlandırıp ağırlaştırmayandır. Piyasadaki en bilinen saç kremleri,üründen ürüne değişmekle birlikte, genel olarak çeşitli yağlar, deterjanlar, kayganlaştırıcılar, cilalar, ısıdan koruyucular ve nemlendiriciler içerirler. Saç kremleri, saç problemlerine veya saçta yarattığı asıl etkiye göre kategorize edilirler. Örneğin kuru, kabarık ve dolaşmaya eğilimli saçları olanlar, nemlendirici etkili ve kayganlaştırıcılar içeren saç kremlerini; ince ve cılız saçlara sahip olanlar ise hacimlendirici bir saç kremini tercih etmeliler. Eğer piyasadaki saç kremlerini içerdikleri kimyasallardan dolayı kullanmak istemiyorsanız, zeytinyağı ve hindistan cevizi yağı gibi doğal yağları da saç kremi olarak kullanabilirsiniz.

Saç şekillendiricileri: Fazlası zarar

Saç spreyleri, jöleler, balmumu, köpükler ve biryantinler saç şekillendirici olarak en sık kullanılan kozmetikler. Tüm bunların hepsi çok sık olmamak kaydıyla sadece saçların uç kısımlarına uygulanabilirler. Saç şekillendiricilerin uzun süre sık kullanılması sonucu saçlarda ‘saç bilyeleri’ adı verilen birikintiler oluşabileceği akılda tutulmalı ve dikkatli olunmalıdır.

Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog