GÜZELLİK - SAÇ

Saç düzleştiricisini yanlış kullandığınızın 10 işareti

Saç düzleştiricilerinin günlük güzellik rutinimizde önemli bir yeri vardır. Saçınızı düzleştirmek hatta doğal dalgalar yapmak için imdadımıza koşan bu alet, yanlış kullanıldığı takdirde saçınıza zarar verir. Eğer yanık saçlarınızla baş başa kalmak istemiyorsanız bu 10 hataya ve doğrularına bir göz atın!

profil
BT Ekip
02.06.2016
Saç düzleştiricisini yanlış kullandığınızın 10 işareti

1. Saç düzleştiricinizi tanımıyorsunuz

Eğer yeni bir saç düzleştirici alıyorsanız mutlaka kutu üzerindeki özellikleri okuyarak, içindeki plakaların hangi malzemeden yapıldığını öğrenin. Sadece üzeri seramik kaplı bir düzleştirici yerine ısıyı eşit dağıtması için tamamen seramik olan bir düzleştirici tercih edin. Ya da alternatif olarak turmaline plakalı düzleştirici de tercih edebilirsiniz. Özel bir taş olan turmaline saçınızdaki negatif iyonları emer daha uzun süreli bir şekillendirme sağlar.

2. Saç düzleştiricinizde ısı kontrol düğmesi yok

Saçınızda kullanmanız gereken ısı seviyesi saç tipinize ve yapmak istediğiniz modele göre farklılık gösterir. Örneğin işlem görmüş bir saçınız varsa orta kademede bir ısı uygulamanız gerekir. Eğer en yüksek ısı seçeneğini kullanırsanız saçınız kaçınılmaz olarak yıpranacaktır.

3. Nemli saçınızda uygulamak

ASLA. Asla bu hataya düşmeyin. Eğer saçınızı düzleştirmek istiyorsanız önce saçınızı kurutun. Islak saçlarınızı düzleştiricinin arasına aldığınızda çıkan ‘cızzz’ sesi yanan saçınızın son çığlıkları!

4.  Isı koruyucu ürünlerin gereksiz olduğunu düşünmek

Çok sık aralıklarla saç düzleştirici kullanıyorsanız, ısıya karşı koruyucu saç ürünlerini kullanmayı ihmal etmeyin. Bu sayede saçınızın yıpranmasının biraz da olsun önüne geçmiş olursunuz.

5. Çok fazla saç spreyi sıkıyorsunuz

Düzleştiriciyi uygularken saçınızdan dumanlar yükseliyorsa bunun nedeni saçınıza çok fazla saç spreyi uygulamanız olabilir. Bu gibi ürünleri özellikle sarı ve yıpranmış saçlarınız varsa olabildiğinde az kullanmaya çalışın.

6. Boyalı saçlarınız üzerine çok fazla ısı uygulamak

Eğer boyalı saçlarınız varsa kurallar değişir! Boyalı saçlar demek farklı şampuanlar ve farklı bakım ürünlerine ihtiyaç duyar. Boyalı saçlarınıza çok fazla ısı uyguladığınızda renk moleküllerini etkiler ve boyanız daha kısa sürede etkisini kaybeder.

7. Aynı saç tutamının üzerinden durmadan geçmek

Durmadan aynı nokta üzerinden geçmeniz gerekiyor belki de düzleştiricinizi değiştirmeniz gerekebilir. Doğru bir teknik ve düzleştiriciyle bir tutam üzerinden sadece bir kere geçmeniz yeterlidir.

8. Saçınızı büyük tutamlara ayırarak düzleştirmeye çalışmak

Aceleniz var saçınızın bir an önce düzleşmesini istiyor, bu nedenle büyük tutamların üzerinden düzleştiriciyle geçiyorsunuz.  Büyük tutamları düzleştirmek için üzerinden durmadan geçmeniz gerekir. Bu da saçınıza zarar verir. Belki biraz daha uzun sürse de küçük tutamlar kullanmalısınız. Düzleştiricinizin genişliği ne kadarsa aldığınız saç tutamlarının büyüklüğü de öyle olmalıdır.

9.  Sadece saçlarınızı düzleştiriyorsunuz

Saç düzleştiricisiyle doğal dalgalar yaratabileceğinizi unutmayın! 

10. Saç düzleştiricinizi temizlemiyorsunuz

Saçlarınızın sağlığını korumak için belli aralıklarla düzleşticinizi temizlemeyi unutmayın. Düzleştiricinizi fişten çekin, soğumaya başladıktan sonra hafif nemli bir havluyla nazikçe üzerinden geçebilirsiniz.

Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog