GÜZELLİK - SAÇ

Saç uzatan doğal formüller

Sağlıklı saçlar göz alıcı bir görünümün kilit noktası. Evde uygulayabileceğiniz doğal formüller ile saçlarınızın beslenip güçlenmesini ve daha hızlı uzamasını sağlayabilirsiniz.

profil
Nilay Yalçınkaya
25.03.2019
Saç uzatan doğal formüller

Saçlarınızın sağlıklı bir şekilde uzaması için öncelikle saç derinizi temiz tutmaya özen gösterin. Eğer saç deriniz normalden fazla sebum üretiyor ve aşırı yağlanıyorsa bunu arındırmanız gerek. Çünkü bu fazla yağ, bakteri üretimine neden olarak farklı saç sorunlarına da yol açabilir. Birçok kuaför saçların en az iki-üç günde bir yıkanması gerektiğini söylese de bunun yanlış olduğunu yıllar önce yaptığım bir röportaj sırasında uzman trikolog (saç uzmanı) Evrim Bayraktar’dan öğrenmiştim. Dolayısıyla saç sağlığınızı korumak için saç derinizi yağdan arındırın ve eğer aşırı yağlanma probleminiz varsa da bunu çözmek için bir trikoloji (saç bilimi) uzmanına danışın. 


Saç köklerinin beslenmesine, saçların hızlı uzamasına ve onarılmasına yardımcı olan çam terebentin yağı ile daha güçlü saçlara sahip olabilirsiniz. Bunun için aktardan alacağınız cam terebentin yağını şampuanınızın içerisine eklemeniz ve bunu her yıkamada kullanmanız yeterli. Eğer herhangi bir hassasiyetiniz veya saç probleminiz yoksa ortalama 200 ml’lik bir şampuana iki çorba kaşığı cam terebentin yağı ekleyebilirsiniz. Düzenli kullanımda saçlarınızın daha parlak, güçlü, dolgun ve hızlı uzadığını fark edeceksiniz.


Saçların hızlıca uzaması ve beslenmesi için doğal yağların rolü büyük. Siz de haftada iki kere kendi güçlü karışımınızı hazırlayıp kullanarak bunu başarabilirsiniz. Bu konuda en çok kullanılan ve etki sunan yağlar arasında argan, tatlı badem, Hindistan cevizi, jojoba ve zeytinyağı geliyor. Bu yağları baz olarak alıp içerisine saç ihtiyacınıza göre ekleyeceğiniz esansiyel yağlarla karışımın etkisini artırabilir ve çok daha etkili sonuçlar elde edebilirsiniz. Mesela tek seferlik kullanım için saç uzunluğunuza göre yaklaşık yarım çay bardağı argan yağının içerisine 1 tatlı kaşığı ylang ylang yağı (bu onarıcı özelliklerinin yanında mis gibi kokmasını da sağlayacak), 1’er çorba kaşığı avokado ve tatlı badem yağı ile birlikte bir tane de E vitamini ampulü ekleyerek saç diplerinizden başlayıp uçlara kadar yedirin. Tarayıp örerek ya da topuz yaparak en az iki-üç saat bekletin. Hatta vaktiniz varsa gece sürüp sabah yıkayın. Bu benim de çok sevdiğim ve sonuç aldığım bir karışım. Siz de haftada iki kere düzenli kullandığınızda gözle görülür sonuçlar elde edebilirsiniz.


Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog