İYİ HİSSET - BESLENME

Eklem ağrısını hafifleten besinler

Eklem ağrıları çok sık görülen bir rahatsızlıktır. Vücutta herhangi bir eklemde görülebilen bu ağrı; artrit kaynaklı da olabilir, başka bir hastalık ve yaralanma da… Birçok çalışma; eklemlerdeki tutukluluğu, iltihabı ve ağrıyı hafifletmeye çeşitli ilaçların yanı sıra bazı besinlerin, baharatların ve takviyelerin de yardımcı olabileceğini gösteriyor. Diyetisyen Esra Akar, o besinleri yazdı

Eklem ağrısını hafifleten besinler

Kondroitin, kıkırdağın bileşeni olan bir besin takviyesidir. Çalışmalarda, kondroitin takviyesinin, eklem ağrısına büyük destek sağladığı gösterilmiştir. 

Kondroitin, vücutta doğal olarak oluşan bir maddedir. Kıkırdak, vücutta bulunan bir bağ dokusu şeklidir. Kemik uçlarının korunması ve önlenmesi, kıkırdağın birçok önemli işlevinden biridir. 

Genellikle tek bir takviye olarak birlikte alınan glukozamin ve kondroitinin, doğal anti-inflamatuarlar olarak hareket ederek ve kıkırdak bozulmasını azaltarak artritik ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. 

Bazı araştırmalar, D vitamini eksikliğini eklemleri etkileyen kronik inflamatuar bir durum olan Romatoid Artrit (RA) ile ilişkilendirir. D vitamini takviyesi, osteoporozun önlenmesi için faydalıdır. RA hastaları daha yüksek osteoporotik kırık riskine ve daha fazla eklem ağrısna sahiptir.


Balık yağı; omega-3 yağ asitleri, eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosaheksaenoik asit (DHA) içerir. Bu asitler, eklemlerdeki iltihaplanmanın azalmasına katkıda bulunur.  Balık yağında bulunan lipitler, faydalı yağların yanı sıra doğal bileşiklerdir. Bu yağlar eklem dokularını yeniden yapılandırarak ve takviye ederek eklemlerin sağlıklı kalmasında rol oynar. Doğal maddeler eklemleri yağlar ve yağlı tutar. Bu, eklemlerin birbirine sürtünmesini azaltarak ağrı ve stresi önlemeye yardımcı olur.

Kemik suyu, hayvanların kemiklerinin ve bağ dokularının kaynatılması ile elde edilir. Kemik suyu, eklem hasarını onarmada etkili bir vitamin olan glukozamin bakımından zengindir.  Kolajen; kemiklerde, tendonlarda ve bağlarda bulunan ana proteindir. Kemiklerden ve bağ dokusundan gelen kolajen, pişirme işlemi sırasında jelatin adı verilen başka bir proteine ​​parçalanır. Jelatinde bulunan önemli amino asitler eklem sağlığını destekler. Ayrıca vücudun bağ dokusu yapmak için ihtiyaç duyduğu iki amino asit olan prolin ve glisin içerir. Kasları kemiğe bağlayan tendonlar ve kemikleri birbirine bağlayan bağlar buna örnektir.

Ananas, içerdiği bromelain adı verilen bir bileşik sayesinde eklem ağrısını hafifletmeye yardımcı olur. Bromelain, osteoartriti olan kişiler için etkili bir ağrı kesicidir. Ayrıca romatoid artrit ile ilişkili iltihabı azaltmaya katkı sağlar. 

Ananas, C vitamini açısından zengindir. Güçlü, lifli bir protein olan kolajen, sağlıklı doku oluşumu için gereklidir. Kolajen; kemiklerde, kıkırdakta, tendonlarda ve bağlarda bol miktarda bulunur. C vitamini eksikliği eklem ağrısına neden olurken, C vitamini eklemleri güçlü tutmak için ihtiyaç duyulan kolajeni oluşturmaya yardımcı olur. 


Turuncu dolmalık biber, balkabağı, havuç ve tatlı patates; turuncu sebzelere örnektir. Turuncu sebzeler, iltihabı azaltan güçlü antioksidanlar olan karotenoidler içerir. Araştırmalar, bu antioksidanları düzenli olarak tüketmenin romatoid artrit geliştirme riskinizi azaltabileceğini göstermektedir.

Brokoli, ıspanak, lahana, brüksel lahanası ve pazı gibi besinler yeşil sebzeler olarak adlandırılmaktadır. 

Yeşil yapraklı sebzeler, hücreleri koruyan A, C ve K vitaminleri gibi antioksidanlarla yüklüdür. Bu gıdalar aynı zamanda kemik koruyucu kalsiyum bakımından da yüksektir.

Brokoli ve diğer turpgillerden sebzeler, sülforafan adı verilen doğal bir bileşik içerir. Sülforafanın iltihaplanma sürecini engellediği ve osteoartritte (OA) kıkırdak hasarını yavaşlatabildiği görülmüştür. 


Eklem ağrısı bulunan kişilere, her hafta 150 dakika kadar orta derecede yorucu aerobik egzersiz yapılması tavsiye edilmektedir. Bu süre, 10 dakikalık aralıklarla bölünerek de yapılabilir. Aynı zamanda orta yoğunlukta yapılan aerobik egzersiz güvenli ve faydalıdır.

Ayrıca Pilates, kas kontrolünü güçlendirerek ve geliştirerek kalçaları ve diğer eklemlerdeki baskıyı hafifletmeye yardımcı olabilecek düşük etkili çok güzel bir aktivitedir. Pilates, ağrı yönetimine ve RA semptomlarıyla baş etmeye yardımcı olabilir. 

Özellikle eklem ağrısına sahip bireyler, üst üste aynı kas gruplarını çalıştırmaktan kaçınmalıdır. Antrenmanlar arasında dinlenme günü bırakılmalı ve eklemlerde ağrı veya şişme durumuna göre bu sayı iki veya üç güne çıkarılmalıdır. 

Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog