İYİ HİSSET - SAĞLIK

6 adımda minimalizm

Vaktimizin çoğunu evde geçirdiğimiz bu günlerde minimalizm konseptini deneyimlemek için de en uygun zamanlardan birini yaşıyoruz. Telefonununuzdaki resimlerden, evinizdeki dekora kadar, hayatınızın her alanında minimalist bir tutum benimsemek mümkün. Minimalizmin ruhsal sağlığınıza faydalarını ve uygulama yöntemlerini Uzman Pozitif Psikolog Hazal Aktan anlattı.

profil
Hazal Aktan
16.06.2020
6 adımda minimalizm

Minimalizm ve well-being arasındaki ilişkiyi direkt araştıran ilk ve tek bilimsel araştırma sevgili sınıf arkadaşım Kasey Lloyd tarafından University of East London’da yapıldı. Araştırma bize konuyla ilgili çok kıymetli veriler sunuyor; minimalist bir yaşam tarzını benimsemek iyi oluşunuzu arttıran bir etkiye sahip. Hayatınızdaki fazlalıklardan kurtulmak, minimalist yaklaşım sergilemek, hayatınız üzerinde daha çok kontrolünüz olduğunu hissettiriyor ve odağınızı belirleyerek pozitif anlar yaratmanıza katkı sağlıyor. 


Minimalist bir yaklaşımı, sizin için gerçekten önemli olan şeylere odaklanmanızı sağlayan bir araç gibi düşünebilirsiniz. Bu tarz bir yaklaşım, odak noktanızı daha net bir şekilde belirlemeninizi ve o yönde ilerlemenizi sağlar. Bunu hem eşyalarınızı ayıklarken hem de günlük hayatınızı planlarken uygulayabilirsiniz. Size gerçekten iyi gelen aktivitelere vakit ayırdığınız, sade bir gün, ruh sağlığınıza da iyi gelecek bir etkiye sahip olacak.


 


Minimalizm, moda sektöründe de giderek popülerleşen bir konsept haline geldi. Marka tercihlerinize, dolap düzeninize minimal bir perspektifle yaklaştığınızda, daha hafif ve iyi hissedebilirsiniz. Minimal bir tarzı kıyafetlerinizde de benimsemek için, giymediğiniz kıyafetleri ihtiyacı olanlara vererek başlayabilirsiniz. Bu sayede sizin için asıl önemli olan, giymekten hoşlandığınız kıyafetler daha kolay gözünüze çarpacak ve dolabınızı açınca ‘giyecek hiçbir şeyim yok’ hissini yaşamayacaksınız. Buna ek olarak, araştırmalar yardımlaşma aktivitelerinde bulunmanın, pozitif duygular yaratarak mutluluğu arttırıcı bir etkiye sahip olduğunu gösteriyor. Yani dolabınızdaki fazlalıkları ayıklamak iyi hissetmeniz için iki kat etkili. 

Mutlaka okuyun: Gardırop detoksu için 4 fikir


Evinizde yaratacağınız minimal köşeler, keyfini çıkarma konseptini deneyimlemeniz ve evde mindful anlar yaratabilmeniz için uygun bir ortam sağlayabilir. Sade bir fiskos masası üzerine zarif bir vazo ile evinizde baktıkça size huzur ve keyif verecek minimal bir köşe yaratabilirsiniz. Bunun için ilk adım olarak evinizde hacimli geniş dekorlardan kaçının ve bunun yerine az ve zarif eşyalara daha çok yer verin. Minimalizmi ev hayatınıza katmak, pozitif duyguları daha çok yaşamınız için ‘an’ lar yaratmanızı da sağlar. Örneğin; evinizde minimal yaşam stili yaratmak için konforlu bir berjer ve loş ışık veren bir lambader ile bir kitap okuma köşesi yaratabilirsiniz.  


International Journal of Applied Positive Psychology tarafından yayınlanan araştırmaya göre içinde bulunduğunuz fiziksel alan ve zihinsel durumunuz arasında bir bağ var. Yani çevrenizdeki durum, zihinsel durumunuza da etki ediyor; sade, minimal bir ortamda bulunmak, zihinsel olarak da net ve dinç bir zihne sahip olmanızı sağlıyor. Çalışma masanızda sadece yemyeşil bir ev bitkisi ve laptop ile ne kadar verimli ve rahat zihinle çalışabileceğinizi bir düşünün! 


Minimalist yaklaşım, değerlerinizin farkına vararak, o doğrultuda hareket edebilmenizi sağlar. Davranışlarınızın hayatınızdaki etkisinin farkında vardığınızda, hayatınız üzerinde kendi davranışlarınızı seçebilme duygusuna yani, öz yönetim (autonomy) hissi sahip olacaksınız. Bu hayatınızın her alanında geçerli, mesela işe telefonunuzu kullanma şeklinizi gözden geçirerek başlayabilirsiniz. Telefonunuzda varlığını bile unuttuğunuz kaç tane ekran görüntüsü var? Kaç tane kullanmadığınız uygulama var? Bunları gözden geçirip fazlalıklardan kurtulmak, hayatınızda yarattabileceğiniz kontrolü hissetmenizi sağlayarak, zihinsel sağlığınıza da iyi gelecek. 

Mutlaka okuyun: Zihinsel yorgunluk için 4 öneri


Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog