İYİ HİSSET - SAĞLIK

Etkili meditasyon için 7 öneri

Neredeyse hepimiz bir şekilde meditasyon yapmaya çalışıyoruz. Peki etkili meditasyon nedir? Nasıl yapılır? Meditasyon süresince nelerden yardım alabilirsiniz? Önerilerimizi ve keşiflerimizi bir araya getirdik.

profil
BT Ekip
02.06.2020
Etkili meditasyon için 7 öneri

Öncelikle meditasyonun son derece kişisel bir deneyim olduğunu söyleyerek başlayalım. Dolayısıyla bu konuda güvenilir pek çok rehberden danışmanlık alsanız da meditasyon süresince algıladıklarınız ve bu meditasyonları yaşamınıza katış şekliniz size özel olacaktır. Meditasyona başlamak için evde belli bir alan oluşturmanız tavsiye edilir. Bu alanı doğal taşlar, rüya kapanları, bitkiler ya da çeşitli sembollerle süsleyebilirsiniz. Bu şekilde alanı, bir anlamda çerçevelemiş ve ev hayatının günlük akışı ile meditasyon alanı arasında da bir sınır çizmiş olursunuz. Gelelim zemine... Uzun süre rahat ve dik bir şekilde oturmanızı sağlayacak olan bir meditasyon minderi ve uzanmanız için de yoga matına ihtiyacınız olacaktır. Her ikisi için de terletmeyen ve plastik benzeri maddeler içermeyen ürünleri tercih etmeniz konsantrasyonunuz için etkili.  Meditasyon minderi için renkli pamuk dokuma kumaştan, yerel siyez buğday kabuğu ile dolu Eldoku modellerini ve mat içinse pek çok seviye için alternatif sunan Yogazero 'nun sürdürülebilir teknoloji ile üretilmiş, kaymaz tabanlı yoga matı seçeneklerini inceleyebilirsiniz. 


Çay ve meditasyon ayrılmaz bir ikili! Zen meditasyon ritüellerinin bir parçası olan Çay Seremonisi'ni duymuşsunuzdur. Japonya'nın bu törensel çay ikramını yapılacaklar listesine ekleyip meditasyon öncesi için kendi coğrafyamızdan kolayca ulaşabileceğiniz önerilere geçelim. Öncelikle içecek tercihiniz sakinleştirici bitki çaylarından yana olmalı yani kafein ve tein içermemeli. Damak tadınıza göre adaçayı, yeşil çay, ya da pek çok bitki karışımını tercih edebilirsiniz. Kazdağları'ndan ve Isparta'dan kontrollü tarım ile işlediği bitkileri sunan Miel  çeşitli alternatifleri ile uygun fiyatlı bir seçenek. 


Doğadan gelen kokuların meditasyona etkisi çeşitli kültürlerin geleneklerinde olduğu gibi bilim insanlarının da mercek altına aldığı bir konu... Mekanı negatif enerjilerden arındırdığına inanılan adaçayı tütsüsü ile yalnızca meditasyon için değil dilediğiniz her an evinizin enerjisini arındırabilirsiniz. Odaklanmak, sakinleşmek, neşelenmek gibi bir öncelik belirleyerek seçtiğiniz uçucu yağı buhurdan yardımıyla çok daha etkin hale getirebilirsiniz. Aromaterapi tutkusuyla sosyoloji lisansının ardından Üsküdar Üniversitesi Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bölümü'nde uzmanlaşan Gül Usta'nın kurduğu Terra Doğal Yaşam bu konuda ilgi çekici adreslerden... Terra'nın Relax, Joy, Focus ve Bereket'ten oluşan buhurdan setlerini inceleyebilirsiniz. Ayrıca doğal mum ve tütsüler hem ortamı hazırlamak hem de aleve/dumana odaklanarak konsantrasyon sağlamak için pratik bir yöntem olarak aklınızda bulunabilir. 

Mutlaka okuyun: Zihinsel yorgunluk için 4 öneri


Meditasyon yalnızca anlık bir rahatlama için değil, düzenli yapıldığında yaşamınızı dönüştürmek için destek alabileceğiniz bir deneyim. Bu amaçla öncelikle kendinize, hayatınıza neyi çekmek istediğinizi sorup dürüstçe yanıtlamalısınız. Ayrıca odaklandığınız bu konuyu yalnızca meditasyon yaptığınız zaman dilimine değil her anınıza katmak için bazı objelerden yardım alabilirsiniz. Kurumsal yaşamı bırakarak, spiritüel yolda ilerleyen Merve Uçar Filiz tarafından kurulan 108Niyettaşı doğal taş kristaller ile tasarlanan Kristal Su Şişesi ve Mala gibi ürünleriyle oldukça şık ve etkili alternatifler sunuyor. Kristal su şişesi, özetle yüksek titreşimli doğal taş kristallerin su ile temas etmesinden fayda sağlayan ve taşların iyileştirici enerjisi ile su moleküllerinin frekansını değiştirmek ve yükseltmek adına kadim kültürlerden gelen bir geleneğe dayanıyor. Mala ise yarı değerli taş, ağaç tohumu ya da bazı özel ağaçlardan işlenerek hazırlanmış 108 adet boncuğun aralarına düğümler atılarak dizilmesiyle oluşan bir meditasyon tesbihi... Meditasyonda kullandığınız mantra yani olumlama cümlesini ve nefesinizi takip edip pratiğinize boyut kazandırırken niyetinizi sembolleştirip günlük kullanıma taşımanızı sağlıyor. Boynunuzda taşıyamadığınız günlerde yatak başucuna, yastık altına, aynanızın üzerine koyabilirsiniz.


Batı’da Tibet, Zen veya Himalaya “Singing Bowls’’, Japonya’da “Suzu gong” olarak bilinen Tibet çanakları günümüzde Doğu tıbbının değerinin anlaşılması ile ülkemizde de önem kazanmaya başladı. İlk örnekleri Buda döneminde yani yaklaşık 2500 yıl önce yapıldığı bilinen bu kaseler Buda öğretileri ile beraber Hindistan'dan Tibet'e gelmiştir. Meditasyonu derinleştirmek ve aydınlanma sürecinde destek amacıyla kullanılmaya başlanmış olan Tibet kaselerinden yayılan titreşimlerin, beyin dalgalarını Teta seviyesine indirdiği ve vücudun hücreleri arasındaki enerji bozukluğunu dengelediği belirlenmiştir. Derin rahatlama, Reiki, çakra dengeleme, meditasyon, stres seviyesini azaltma gibi konularda yardımcı etkileri olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca çıkardığı titreşimlerin frekans takibi ile sağ/sol beyin senkronizasyonunu sağlama, odaklanmaya yardımcı olma gibi faydaları vardır. 


Sanskritçe’de tekerlek anlamına gelen Çakra kadim doğu öğretilerine göre bedendeki enerji merkezlerini ifade eder. Bedenimizde yedi temel enerji merkezi bulunmaktadır. Bu enerji merkezleri; hormonal salgı bezleri ve büyük sinir ağlarının üzerindedir. Meditasyonunuz sırasında çakraları dengelemek ya da özellikle belli bir çakrayı şifalandırmak üzere çalışırken aromaterapiden yardım alabilirsiniz. 2012 yılında Aslı San Bilgin tarafından kurulan Homemade Aromaterapi, her çakra için özel bir yağ sunuyor. Katkı maddesi içermeyen soğuk sıkım sabit yağlar ve saf uçucu yağlar ile hazırlanan bu ürünlere Homemade Aromaterapi mağazalarından ya da web sitesinden ulaşabilirsiniz. Saç bakım ürünleri ile tanınan AVEDA ise markanın Ayurvedik geleneğini Çakra Mistleri'ne de taşımış. Saf esansiyel yağlar içeren dengeleyici aromatik pure-fume serisini hem meditasyon sırasında hem de esans olarak gün içinde kullanabilirsiniz. 


Yoga ya da meditasyon seanslarının sonunda boylu boyunca uzandığınız aşamaya geldik... Şavasana (ceset duruşu) son dinlenme, derin gevşeme olarak anılan bu çalışma esnasında gözlerin üzerine yerleştirilen lavanta yastıkları kokusuyla gevşetirken sağladığı karanlıkla odaklanma sağlıyor ve bir yandan da göz çevrenize masaj yapıyor. Boyun yastıkları ise hem rahatlamanızı sağlıyor hem de kimi modelleri boyun ağrısını hafifletiyor.

Bonus: Evden takip edebileceğiniz 3 yoga dersi


Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog