İYİ HİSSET - SAĞLIK

Hamilelik şansını artıran 4 öneri

Prof. Dr. Bülent Tıraş bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin göz önünde bulundurması gereken etkenleri bir araya getirdi. İşte hamilelik şansını artıran 4 öneri...

profil
Prof. Dr. Bülent Tıraş
18.01.2019
  • Yaş, çocuk sahibi olmada önemli bir kriterdir. Bu nedenle, gebelik planlamasının 35 yaşın altında yapılması, gebe kalma şansınızın daha yüksek olması anlamına gelmektedir.

 

  • Sigara ve alkol kullanımı hem kadınları hem de erkekleri olumsuz etkilemektedir. Bu tip maddeler kadınlarda yumurta kalitesini ve erkeklerde sperm kalitesini düşürmektedir.

 

  • Sağlıklı beslenmek, vücudun tüm organlarını etkilediği gibi, cinsel organları da etkilemektedir. Üreme fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde gerçekleşebilmesi için, sağlıklı ve doğru besinlerin tüketilmesi oldukça önemlidir. Gebe kalmaya çalıştığınız süreçte ve hatta öncesinde vitamin, mineral ve protein yönünden zengin besinler tüketmeli ve rafine şeker, katkı maddesi içeren paketlenmiş ürünlerden uzak durmalısınız.

 

  • Stres, üreme fonksiyonlarını olumsuz etkileyen faktörlerden biridir. Normal bir döngüde, sağlıklı bir çiftin çocuk sahibi olma şansı %25 iken, stres bu oranı -13’lere düşürebilmektedir. Ayrıca stres, erkeklerde erken boşalma problemine neden olmakta ve bu da gebe kalmayı zorlaştırmaktadır.

Bu konuda bebek sahibi olmada doğru bilinen yanlışlar başlıklı yazımı da okumanızı öneririm. Sağlıklı ve mutlu bir hamilelik dilerim...

Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog