MODA - TASARIMCILAR

Dior'dan sürrealizme övgü

Maria Grazia Chiuri önderliğindeki Dior, Paris Haute Couture Haftası'nda sürreal ve feminen bir koleksiyonla karşımıza çıktı.

Dior'dan sürrealizme övgü
Dior'dan sürrealizme övgü
Geçtiğimiz sezon tişörtlerinde "Neden artık başarılı kadın sanatçı yok?" sloganına yer veren Maria Grazia Chiuri, bu sezon cevabını buldu. Sürreal akımdan etkilenen Chiuri, birçok kadın sanatçıya koleksiyonunda yer verdi.

Sloganlı tişörtleri yüksek modaya uyarlayan ve feminist mesajlarıyla övgü toplayan Maria Grazia Chiuri, İlkbahar/Yaz Couture 2018 koleksiyonunda yine bir ilke imza atarak 'couture dövmelere" yer vermiş. Modellerin boynunda gördüğümüz "İşin aslı, bu bir anlayış meselesi değil sevgi meselesidir", "Hayaller gerçeğe dönüşür" sözleri Sürreal akımın kurucularından André Breton'a ait.

Breton'ın bu sözleri koleksiyonun temasıyla uyumlu bir şekilde harmanlanıyor. Maria Grazia Chiuri, haute couture koleksiyonunu bo sözlerden yola çıkarak bir başka sürreal kadın sanatçı Leonor Fini'nin işlerinden ilham alarak tasarımlarından onun motif ve optik baskılarına yer vermiş.

Siyah ve beyazın ağırlıkta olduğu defilede ağırlıkla kullanılan tüllerin yanı sıra kafes formundaki siluetler, tüy işlemeler ve optik illuzyonu andıran desenler dikkat çekiyor. Siyah-beyaz dama desenin önümüzdeki sezon sıkça karşımıza çıkacağı şimdiden belli oldu. 


Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog