MODA - TASARIMCILAR

Dior’un tüm dünyaya tanıttığı kutnu kumaşının hikayesi

Dior’un Erkek Yaz 2023 Koleksiyonu’nda kullanılan kutnu kumaşı, Osmanlı döneminden günümüze kalan miraslardan biri. Kutnia markasının tüm dünyaya tanıtmak için çalıştığı kutnu; tüm zamanların en parlak kumaşlarından biri olarak biliniyor ve ipekle pamuğun elle dokunması sonucu üretiliyor

Dior’un tüm dünyaya tanıttığı kutnu kumaşının hikayesi

Gaziantep'in unutulmaya yüz tutmuş bir değeri olan kutnu kumaşını yeniden hayata döndüren Kutnia markası, uluslararası bir başarıya imza attı. Dünyaca ünlü Dior modaevi, Dior Erkek Yaz 2023 koleksiyonunda Kutnia'nın ürettiği kutnu kumaşını kullandı. Dior, bununla da yetinmeyip defilenin ardından sosyal medya hesaplarında, kutnu kumaşının tekniği, önemi ve tarihi üzerine Gaziantep’te çekimlerini gerçekleştirdiği bir video yayınladı.

16. yüzyılda Osmanlı saraylarında kullanılan kutnu kumaşı, tüm zamanların en parlak kumaşlarından biri olarak biliniyor. İpek ve pamuğun elle dokunması sonucu üretilen kutnu kumaşı, genellikle çizgili ve renkli tasarımlarla karşımıza çıkıyor.

Kutnu kumaşını bölgedeki diğer dokuma kumaşlardan ayıran, Gaziantep'in tarihsel önemi. İpek Yolu üzerinde olan kent, tarih boyunca yerel pamuk ile bölgeden geçen tüccarların taşıdığı ipeğin birbirine karışarak yepyeni bir kumaş ortaya çıkarmasına zemin hazırladı.

Bir sosyal sorumluluk projesi olarak yolculuğuna başlayan Kutnia markası, kurucusu Julide Konukoğlu'nun inisiyatifiyle kutnu kumaşını, dokuma tarzını değiştirmeden, zamana uygun bir hale getirerek ve geliştirerek dünyaya tanıtmayı hedefliyor. Kutnia, önceleri eni dar olduğu için kullanım alanı kısıtlı olan bu kumaşı genişletip dikişe elverişli bir hale getirerek yola çıktı. Kutnu üretim zanaatına büyük önem veren markanın ürettiği kumaşlarda ise her ustanın kişisel imzası bulunuyor.

Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog