MODA - TASARIMCILAR

Virgil Abloh’un son koleksiyonu kuralları yıkıyor

Virgil Abloh’un hayatını kaybetmeden önce Louis Vuitton için hazırladığı son koleksiyon, ünlü tasarımcının hayat felsefesini yansıtıyor. Koleksiyon, alışılagelmiş kesimler yerine yeni nesil giyim anlayışıyla oluşturulmuş

Virgil Abloh’un son koleksiyonu kuralları yıkıyor

Louis Vuitton’un geçtiğimiz haftalarda hayatını kaybeden Erkek Koleksiyonları Artistik Direktörü Virgil Abloh’un hazırladığı son koleksiyon Pre-Fall 2022, görücüye çıktı. Tanıtımı yapılan koleksiyon için Abloh, hayatını kaybetmeden önce şu açıklamayı yapmıştı: “Hayatlarımız boyunca birbiri üzerine yığılmış yapı taşlarının, erkek giyimini tanımlayan şeyin anlatısını oluşturduğuna inanıyorum. Bugünkü işim, geçmişimde başıma gelen her şeyin kanıtını taşıyor; nasıl yetiştirildiğimin, nasıl bir eğitim aldığımın ve evrimleştiğimin...’’

Virgil Abloh, bu felsefeyi son koleksiyonuna da yansıtmış. Koleksiyon; ‘resmi kıyafet’, ‘iş kıyafeti’ veya ‘sokak stili’ olarak etiketlenen alışılagelmiş giyim türleri yerine yeni nesil giyim anlayışıyla oluşturulmuş.

Koleksiyondaki takım elbiseler; yetişkin giyim kodları ile rahat kesimler ve hafif malzemelerle yorumlanmış. Üç parçalı takım elbise fikri yeni şekiller almış: Şal etekler, yeleklerin yerini alırken, blazer’lar kısa ceketler ile yer değiştiriyor ve daralan pantolonlar geniş paçalara dönüşüyor. Denim takımlar ile gelenek bozuluyor. Degrade, trikolara genç bir ruh katıyor. Koleksiyonun yaz temalı bölümü ise spor giyiminin yükselişine odaklanıyor. Alışılagelmiş kodları değişiyor ve eşofmanlar; kumaş ve deriyle buluşuyor.

Pre-fall 2021 koleksiyonu, Virgil Abloh’un çalışmasında önemli bir yer tutan “Günlük işinizin sizi tanımlamasına izin vermeyin” söylemini sık sık hatırlatıyor.

Önceki ve Sonraki
Haberler