YAŞAM - ANNE - ÇOCUK

Anne tükenmişliğine karşı 9 öneri

Duygusal ve zihinsel olarak yorgun musunuz? Kendinizi tükenmiş, stresli hissediyor ve çocuğunuzla verimli zaman geçiremediğinizi mi düşünüyorsunuz? Çocuk Gelişimci Günseli Arı, kendisini tükenmiş hisseden ve çocuğuyla bir gün geçirmekte zorlanan anneler için 9 öneri yazdı

Anne tükenmişliğine karşı 9 öneri

Mutluluk hormonu olan serotoninin değeri düştüğü anda, daha az olumlu, daha fazla olumsuz duyguya sahip olabilirsiniz. Buna karşı koymak için; muz, ceviz, kaju fıstığı, hurma, incir ve kakao gibi mutluluk hormonlarının oluşumunu uyaran yiyecekleri tüketebilirsiniz.  

Dinlenme süreleri özellikle çocukla çok önemlidir. Örneğin, bir film izlerken ya da sakin bir sohbet sırasında kanepede birlikte rahatlayabilir ve enerji toplayabilirsiniz.

İster evde tek başına, ister bir grup içinde olsun; düzenli gevşeme egzersizleri, stresli günlük yaşama çok fazla dinginlik getirebilir. Bunun yoga mı, meditasyon mu veya farkındalık eğitimi olacağına siz kendiniz karar verebilirsiniz.

Bilinçli ve sağlıklı beslenmenin duygusal dünyamız üzerinde büyük etkisi vardır. Stresli dönemlerde çikolata ve tatlılara uzanmak cazip gelse de, alternatif olarak bir elma veya fındık yemeyi tercih edin. Bunlar, stres anlarında metabolizmanızı bozmazlar ve iyi bir denge sağlarlar. Her şeyden biraz, en iyi kuraldır.

Bazı günler, sonsuza kadar çocuğunuzla birlikte meyve suyu rafının önünde durup ananastan portakal suyuna kadar tüm çeşitleri incelersiniz. Ama eğer becerebilirseniz, bu tarz stresli alışverişleri kendi başınıza yapmayı deneyin. Çocuğunuzu büyükanne ve büyükbabaya, bir arkadaşınıza veya kreşe bırakabiliyorsanız; o zaman huzur içinde işlerinizi yapmak için kendinize zaman ayırabilirsiniz.

Çoğu insan kahveyi severken ve ebeveynlik kahve olmadan düşünülemezken; ne kadar kahve içtiğinize ve daha da önemlisi kahvenin size ne yaptığına dikkat etmelisiniz.  Kahve sizi uyandırmakla birlikte kortizol seviyenizin (stres hormonu) yaklaşık 16-18 saat yükselmesini de sağlar.

Belirli bir programı ailecek yapabilirsiniz. Bu belki günlük aile hayatınızı daha iyi düzenlemenize yardımcı olur, belki de olmaz ama bir deneyin ve planlı bir günün stresinizi azaltıp azaltmadığını öğrenin.

İyi bir günlük program, ağırlığınca altın değerindedir; hem ebeveynler için, hem de küçükler için. Örneğin çocuğunuz, dişlerini fırçalamak veya ayakkabılarını giymek gibi yaklaşan eylemlere, sabah ve akşam rutinleri için bir kontrol listesi ile daha iyi hazırlanabilir. Bu bur rutin oluşturur ve çocuğunuz, sizi uzun vadede strese sokmadan günlük görevlerine alışır.

Başkalarıyla veya tek başına spor, stresi azaltmaya yardımcı olduğu için gerçek bir ruh hali yükselticidir. Almanya’da yapılan bir araştırma, düzenli fiziksel aktivitenin doğum sonrası depresyona karşı da yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Önceki ve Sonraki
Haberler