YAŞAM - ANNE - ÇOCUK

Bebeğinizi oynayarak geliştirin

Günde 4 kere 20 dakika onunla oynamaya zaman ayırarak bebeğinizin gelişimi için en gerekli olan şeyleri verebilirsiniz: Sevgi ve ilgi

profil
Merve Terim Çetin
08.01.2016
Bebeğinizi oynayarak geliştirin
Çocuklarda sağlıklı alışkanlıklar geliştirmek için ebeveynler olarak vakit harcamalı ve özen göstermeliyiz. Çoğu zaman anneler , bebekleri ile gün içerisinde ne kadar ve nasıl vakit geçirmeleri gerektiğini soruyorlar. Bebeğinizle oyun oynamak ve hem kendinize hem de bebeğinize yardımcı olmak adına işte birkaç öneri...

Bebekler, çiçekler gibidir aslında. Nasıl çiçeklerin suya ihtiyaçları var ise bebeklerin de ilgiye ihtiyaçları vardır. Gün içerisinde ebeveynlerinin kendileriyle ilgilendiklerini ve ihtiyaç halinde yardımcı olacaklarını bilmek onlara iyi gelir.

Eğer mümkünse günde 4 defa 20 dakika olmak üzere çocuğunuzla ilgilenin.

Onu izleyin ve merak edin.

Bu 20’şer dakikalık zamanı baş başa kalacağınız sakin bir ortamda değerlendirmeye çalışın.

Telefonunuzdan 20 dakika ayrı kalmak biliyorum çok zor ama rahatsız edilmeyeceğinizden emin olarak, tüm dış dünya ile iletişiminizi 20 dakikalığına kesin. Çocuğunuza verdiğiniz ilgi bölünmemeli.

Çocuğunuz ile vakit geçirirken göz teması kurmaya özen gösterin.

İyi bir izleyici olmak sizin için çok önemli. Nelerle ilgilendiğini ve neler yapmaya çalıştığını yakından takip edin. Bu bebeğinizin ilgi alanlarına göre oyunlar üretmenize yardımcı olacaktır. Gerekirse, küçük bir defter alıp not tutun.

İlgi duymasını sağlayacak sesler çıkarıp, kendinizi de oyunların içerisine katın. Anlamsız sesler çıkarmak ve komik olmak çocuğunuzun çok hoşuna gidecektir. Bunu yapmaktan çekinmeyin.

Onların size uymasını beklemeyin. Size uymaya çalışmak, bebeğiniz için hiç de kolay olmayacaktır. Onun seçimlerine saygı duyun ve tercih yapmasına izin verin.

Bebeğinizin çıkardığı sesleri ve kelimeleri mutlaka tekrar etmeye özen gösterin. Onun seviyesine inerek olayı basitleştirin. Sizin tekrarladığınızı gördüğünde bundan daha da keyif alacaktır. Sorular sorun ve merak uyandırın.

Gün içerisinde bütün vaktinizi bebeğinize ayırmakta sağlıklı bir yöntem değildir. Bebeklerin bağımsız oyun becerisini kazanmak adına, kendi kendilerine vakit geçirmeyi öğrenmeleri de çok önemlidir.

Benim çok hassas olduğum bir diğer konu ise televizyon seyretmek. Ben 2 yaşına kadar Yaman’ı elimden geldiğince televizyondan uzak tutuyorum. 5 yaşına kadar ise günde yarım saat ile sınırlamayı düşünüyorum.  Bu yaşlarda aşırı televizyon izleyen çocuklarda becerilerinin gelişimi zayıflayabilir, bir yardımcı gibi televizyonu kullanmak yerine, yarım saat için bir araç olmasını tercih etmelisiniz.

Bütün bunları yaparken sarılmayı, kucaklamayı ve gülümsemeyi unutmayın! Bilge bir doktor en iyi ilacın “ilgi ve sevgi” olduğunu söylemiş. “Ya işe yaramazsa” diye sorulmuş. Gülümsemiş ve şöyle yanıt vermiş; “ O zaman dozu artırın

Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog