YAŞAM - ANNE - ÇOCUK

Emzirmeyi ne zaman bırakmalı?

Bir anne ve bebek arasındaki en özel bağlardan biri emzirmek. Aynı zamanda son günlerin en çok kafa karıştıran konulardan biri de yine emzirmek. Ne zaman emzirmeyi bırakmalıyım, bunu yaparken nelere dikkat etmeliyim gibi birçok soruyu cevaplamak için bu haftanın konusu “Bebeklerimizi memeden kesme.”

profil
Merve Terim Çetin
17.02.2016
Emzirmeyi ne zaman bırakmalı?
Öncelikle emzirmeyi kesmek için doğru bir zaman yok, bunun sağlıklı gerçekleşmesi için hem annenin bunu hissetmesi hem de bebeğin buna hazırlıklı olması gerekir.

Hepimizin bildiği gibi çoğu bebeğin 9-12 aylardan önce memeyi bırakma gibi bir eylemleri olmuyor. Anne sütü kadar sağlıklı başka bir şeyin olmadığını düşünürsek, emzirmeyi en az 1 en fazla 2 yaşına kadar sürdürmek bebekler için çok sağlıklıdır.

Peki diyelim ki siz de hazırsınız, bebeğiniz de buna hazır! Peki bu süreçte nelere dikkat etmeli ve neleri yapmalısınız?

Ben artık bebeğime yetmiyorum, emzirmediğimde beni daha az sevecek gibi kendinizi suçlayan ve depresif tanımlanabilecek ruh hallerine girmeniz çok normal. Memeden kesmeyi büyümenin en önemli süreçlerinden biri olarak görmeyi kabullenin ve sabırla bu süreci sonlandırın. Memeyi kesmeye karar verdiğiniz bu dönemde siz de bebeğiniz de daha hassas olacağından, onu kucağınıza aldığınız zamanların artmasına özen gösterin.

Bir günde bıraktırılmaz

Özen gösterilmesi gereken en önemli konulardan biri de memeden kesmeyi 1 gece de yada 1 günde yapmamak. Hem anne hem bebek için bu bir alışkanlık ve bu alışkanlığın hızlı sonlandırılmasını beklemek maalesef hiç gerçekçi olmuyor. Alıştıra alıştıra ve acele etmeden memeden kesmek, bebeğinizin bir travma yaşamaması adına çok önemli. Memeden kesmek başlı başına büyük bir olay olduğu için, hayatınızda buna benzer olaylar olmamasına da dikkat etmeniz gerekir. Taşınmak, yeni bir bakıcı ile anlaşmak, veya bebeğin diş çıkarması gibi bir döneme denk gelmesi yine onun için travmatik olabileceği fırsatını doğurur.

Emzirme süresini kısaltarak ilk adımı atabilirsiniz. Normalde emzirdiğiniz sürenin yarısına inip, geri kalan zamanda ise ilgisini başka şeylere çekerek, dikkatinin dağılmasını sağlayabilirsiniz.

Nereden başlamalı?

Aynı zamanda bir emzirmeyi atlayarak bu sürece başlayabilirsiniz. İlerleyen zamanlarda bu sayıyı arttırarak, memeden kesmeyi kolayca halledebilirsiniz.

12 aylık bebeklerden büyük çocuklar için farklı yer-zaman ilişkisi oluşturarak, emzirmeye kısıtlamalar getirebilirsiniz. Mesela, emzirmeyi sadece uykudan önce olarak düzenleyip, yavaş yavaş onu da kesmeyi deneyebilirsiniz. Besleyen kişi hep anne olduğu için, bu sürece biraz babaları da dahil ederek, yine ilgisinin sizden ve emzirmeden uzaklaşmasını sağlayabilirsiniz. Atladığınız öğünleri babası bebeğinize vererek size yardımcı olabilir.

Emzirme konusunda gece ve gündüzün farklı olduğunu unutmayın. Geceleri memeden kesme her zaman daha zor bir süreç olduğundan , önce gündüzleri kesmeyi deneyin.

Son olarak, tuvalet ve uyku eğitiminde de yazdığım gibi öncelikle sabırlı olmaya çalışın ve lütfen ısrar etmeyin, her yolu denediniz ve hala bebeğiniz buna alışamadıysa belki bu onun ve sizin için uygun zaman değildir. 

Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog