YAŞAM - ANNE - ÇOCUK

Hamilelikte kıyafet seçimi

Bu haftaki yazımda hamilelikte giyim konusundan bahsetmek, deneyimlerimi sizlerle paylaşmak istedim.

Hamilelikte kıyafet seçimi
Hamilelikte kıyafet seçimi
Herkese merhabalar! Bebiş büyüyor. Karnım da aldı başını gidiyor. Belli bir haftadan sonra üzerinize olan giysi bulmak zor. Hamile koleksiyonları ise çok tek düze. Yine de hamileyken bile tarzınızı koruyabileceğiniz parçalar bulmak mümkün.

Instagram üzerinden kaç kilo aldığıma dair sorular sormuşsunuz.Aslında daha önce yazdığım yazıda bu konudan bahsetmiştim ama sanırım görmeyenler ya da okumayanlar olmuş. Onlar için beslenme ve kilo alımından bahsettiğim yazımın linki: http://www.buseterim.com.tr/yasam/hamilelik-suresince-nasil-besleniyorum/1571

Şu ana kadar sadece 10 kilo aldım. Umarım bu şekilde devam eder. Bu arada hamilelikte bile biz kadınlar olarak tek derdimizin kaç kilo alındığı, bir kadının nasıl gözüktüğü gibi konular olması gerçekten üzücü. Belki de hayatımızda bu konuyu en kafamıza takmamamız ve karşımızdaki kadına en saygı duymamız gereken dönemdeyiz. Ama yine de huyumuzdan vazgeçemiyoruz. Hamilelik bitiminde hedef ve idealim 15 kiloyu geçmemek. Ama sonunda ne olacak göreceğiz.

Hamile giysisi bulmak zor

Bu haftaki yazımda aslında hamilelikte giyim konusundan bahsetmek istiyorum. Tüm hamilelerin en büyük derdi belli bir haftadan sonra giyecek kıyafet bulmak. Ben de bu konuda hem yurt dışı hem yurt içinde çok fazla araştırma yaptım. Öncelikle yurt dışı da dahil olmak üzere hamile kıyafetleri gerçekten oldukça zevksiz ve tek düze. Jean konusunda en iyi tercih Topshop Maternity. Topshop'un kendi jean’lerinin hamile versiyonları satılıyor. Ancak biliyorsunuz Topshop Türkiye pazarından çekilmeye karar verdi. Zaten şu anda Türkiye'de açık olan Tophsop'ların içerisinde hamile bölümü yok. Ben Londra'ya gittiğimde bulmuştum. Beyaz, denim, siyah seçenekleriyle karnınızın büyümeye başladığı süreçten itibaren rahatlıkla giyebileceğiniz ve her yıkamada asla bozulmayan jean’leri var. Yine Topshop gibi uygun fiyata tercih edilebilecek bir diğer seçenek ise H&M'in Maternity bölümü. H&M Maternity bölümünün içerisinde de yine hamile jean’leri ve farklı seçenekler bulmanız mümkün. Ancak Topshop mu H&M mi, derseniz kesinlikle Tophsop derim. Her ikisini de deneyimledim.

H&M'in Maternity bölümü Türkiye'de sanırım sadece Mall of İstanbul mağazasında çok küçük bir bölüm olarak yer alıyor. H&M Maternity'nin basic tişörtleri de oldukça kullanışlı. Topshop’ta ise jean harici tarz diyebileceğim birçok seçenek de bulabilirsiniz. Ben giysi tercihlerimi hamileliğimin bu haftasına kadar denediğim ve bildiğim seçenekler üzerinden devam ettirdim. Bunların en başında ise asos.com geldi. Asos tüm dünya üzerinde hamile koleksiyonu en geniş olan satış sitesi. Ve bu konuya fazlasıyla önem veriyorlar. Mayodan jean’e, elbiseden eteklere istediğiniz ve aradığınız her şeyi bulmanız mümkün. Asos Türkiye'ye ancak belirli bir limite kadar gönderim yapıyor.

İstanbul'da en iyi seçeneklerden biri de COS. Marka olarak COS kalıpları normalde çok büyük olan bir marka. Hamileler için özel bir bölümü yok ancak olan kıyafetler zaten hamilelere uyabilecek büyüklükte ve rahatlıkta. Bu arada hamileliğiniz süresince eğer var olan kıyafetleriniz üzerinize olmaya devam ediyorsa çok şanslısınız. Ancak ben ve çoğu kadın gibi vücudunuz değişiyor ve sadece hamile kıyafetleriyle rahat ediyorsanız o zaman seçenekleriniz daralıyor. Bu saydığım seçeneklere ek olarak Zara'da XL ve üstü, Polo Garage'da, Mapa'da, DeFacto'da da farklı seçenekler bulabilirsiniz.

Özellikle 20’nci haftadan sonra giydiğiniz elbiselerin L bedeniyle idare etmek diye bir şey söz konusu olmuyor. Kiminin karnı çok daha erken çıkıyor ve daha fazla büyüyor kimi ise çok daha fit bir hamilelik geçiriyor. Ama genele vurduğumuzda ben de tipik bir Türk kadını olarak hamile kıyafetleriyle daha rahat ediyorum. Umarım bu yazım ve deneyimlerim tüm hamilelere faydalı olur. Önümüzdeki haftaki yazımda görüşmek üzere, haftaya bebişin adını açıklayacağım! :)

Sevgiyle kalın.


Önceki ve Sonraki
Haberler