YAŞAM - ANNE - ÇOCUK

Kısa ara tatil nasıl verimli geçirilir?

Okullarda ara tatil bugün başlıyor. Uzman Klinik Psikolog Eda Ergür, kısa bir mola verecek öğrencilere ve ebeveynlere verimli bir tatil için önerilerde bulundu. Çocukla beraber zaman geçirmek için tatilin bir fırsat olarak görülmesi gerektiğini söyleyen Ergür, teknoloji kullanımının çocuğun yaşına göre sınırlandırılmasını, bunu yaparken de çocuğa aynı zamanda örnek olunması gerektiğini belirtiyor

Kısa ara tatil nasıl verimli geçirilir?

Bir haftalık ara tatilin hem çocuklar hem de ebeveynler açısından verimli geçirilmesinin önemine işaret eden Uzman Klinik Psikolog Eda Ergür, “Öncelikle öğrencilerin dinlenmesini sağlamak önemlidir. Birçok okulda ilk sınavlar tamamlanmış olarak öğrenciler ara tatile çıkıyor. Bu sebeple öğrencilerin yorucu ve stresli bir dönemden çıkmış olduklarını göz önünde bulundurmak gerekiyor” dedi. Ergür, ara tatilin verimli geçirilmesi için önerilerde bulundu…

Ara tatilin kısa bir zaman dilimi olması sebebiyle öncelikle dikkat edilmesi gereken konuların başında uyku düzeni geliyor. Çocukların yatma saatlerinde sınırlı esnemeler yapmak, okul dönemi başladığında zorlanmalarının önüne geçecektir. Yatma saatlerine dikkat etmenin yanı sıra uyanma saatlerinin de çok geçe kalmamasına dikkat etmek hem düzenin bozulmasını engelleyecek, hem de tatil günlerinin verimli geçmesine yardımcı olacaktır.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken konu ise teknoloji kullanımı… Bazen ebeveynler, bütün bir dönem yorulan ve sıkılan çocuklarını özellikle teknoloji kullanımında özgür bırakıyor. Bu tutum birçok sorunu beraberinde getireceği için okul döneminde de, tatil döneminde de teknoloji kullanımı belirli kurallarla sınırlandırılmalıdır. 

Bu sınırın, çocuğun yaşına ve duygusal gelişimine uygun olarak, çocuğun da katılımıyla belirlenmesi ve istikrarlı bir şekilde uygulanması gerekiyor. Bu sınırı uygularken ebeveynlere de önemli bir rol düşüyor. Ebeveynler de teknoloji kullanımlarıyla çocuklara uygun şekilde örnek olmalı. Ellerinde telefonla geçirdikleri zamanlara şahit olan çocuğa teknolojiyi sınırlı kullanması gerektiğini öğretmek mümkün değildir. Bu sebeple çocuklarla geçirdiğiniz vakitlerde sizler de teknolojik aletlerinizi sınırlı kullanmalısınız. Tablet, telefon ya da bilgisayarı sınırladığınızda, çocuğunuzun farklı etkinliklerde kullanacağı vakti çok daha fazla olacaktır. Bu vakti verimli kullanabilmek için çocuğunuzun yaşına uygun, fiziksel ve duygusal ihtiyaçlarını dikkate alarak planlamalar yapmak uygun olacaktır.

Okul günlerinde zaman bulunamayan aktivitelere öncelik vermek hem çocuğunuzla verimli vakit geçirmenize olanak sağlar, hem de çocuğunuzun gelişimine katkıda bulunur. Örneğin birlikte gidilebilecek sinema, tiyatro, konser ya da müze gibi gezilecek yerlere planlar yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra çocuğunuzun arkadaşlarıyla bu gibi planlar yaparak sosyalleşmesine katkıda bulunmanız da yararlı olacaktır.

Eğlenmek ve dinlemenin öncelikli olduğu bu tatil günlerinde akademik alandan da tamamen uzaklaşmamak gerekir. Çocukların bir hafta kadar kısa bir süre olan bu ara tatilden sonra hızla devam edecek okula adapte olmalarını kolaylaştırmak için her gün kitap okumak, ders tekrarı ve test çözümü yapmak gibi hedefler belirlemek uygun olacaktır. Öğrencilerin öğrendiklerini tekrar etmesi, kalıcı bir öğrenme ve akademik başarıyı sağlayacaktır. Bu sebeple tatil dönemlerinde de derslerden uzaklaşmamak, tekrar çalışmaları yapıyor olmak önemlidir.

Önceki ve Sonraki
Haberler