YAŞAM - ANNE - ÇOCUK

Önce çocuk güvenliği

Bebeğiniz ailenizin bir parçası haline geldiğinde, evinizin güvenli bir ortam olduğundan emin olmanızın zamanı gelmiştir… Bebeğiniz için tehlikeli olabilecek şeyler olup olmadığını kontrol etmek için evinize etraflıca bakın! Anne-baba olarak göreviniz, bebeğiniz için güvenli bir ortam yaratmaktır.İşte size bebeğinizi güvende tutmak için birkaç ipucu...

profil
Gebe ve Yeni Anne Eğitimcisi Medine Budak
13.03.2016
Önce çocuk güvenliği

- Bebeğinizi asla sallamayın! Bebeklerin boyun kasları çok güçsüzdür ve kafalarını destekleyebilecek güçte değildirler. Bebeğinizi sallarsanız, bebeğinize zarar verebilir ve hatta canına mal olabilirsiniz.

- Bebeğinizi sırt üstü yatırın. Ani Bebek Ölümü Sendromu (Sudden Infant Death Syndrome) ilk yaştaki ölümlerin üçte birinden sorumludur. Amerika'da 1994 yılında ani bebek ölümlerini azaltmak amacıyla ulusal bir kampanya başlatılmış ve 3 yılda bebek ölüm oranının yüzde 38 azaldığı görülmüştür.

- Sigara dumanından bebeğinizi ve ailenizi koruyun. Evinizde sigara içilmesine izin vermeyin.

- Araçla seyahat ederken doğru otokoltuğunu seçin. Oto koltuğunuz, bebeğinizin yüzü, arka koltuğun sırt kısmına bakacak şekilde olmalı.

- Bebeğinizi boğulmalardan koruyun; özellikle yiyeceklerini ısırarak küçük parçalara bölebilir, dikkat edin. Küçük oyuncaklar ve eşyalar ile oynamasına izin vermeyin, yutabilir.

- Bebeğinizin yüzünü kaplayacak şeylerle oynamasına izin vermeyin.

- Bebeğinizi kucaklarken ya da bebeğinizin yanındayken asla sıcak sıvılar taşımayın.

- Aşılar, çocuğunuzun sağlığını ve güvenliğini korumak için önemlidir. Çocuklar ciddi hastalıklar geçirebilir, çocuğunuza doğru zamanda doğru aşıyı yaptırmak önemlidir. Çocuğunuzun aşılarıyla ilgili çocuğunuzun doktoru ile konuşun ve aşılarını zamanında yaptırın.

Önceki ve Sonraki
Haberler