YAŞAM - ANNE - ÇOCUK

Yeni anneler, eski hayatınızdan vazgeçmeyin!

Bebek doğdu kendimi unuttum, serzenişi size de hiç uzak gelmiyorsa, hamilelik ve doğum koçu Medine Budak’ın önerilerine kulan verin.

profil
Gebe ve Yeni Anne Eğitimcisi Medine Budak
30.01.2016
Yeni anneler, eski hayatınızdan vazgeçmeyin!
Eski hayatından kopmadan yeni hayatına geçiş yapabilen, kendisine zaman ayırabilen annelerin hem eşleriyle hem de çocuklarıyla olan ilişkileri daha sağlıklı olacaktır.

Mutlu ve sağlıklı bebek yetiştirmek için annenin mutluluk ve sağlığı çok önemli. 

Zaman zaman serzenişler duyarız yeni annelerden… Ah ben bebek olmadan önce böyle miydim; çok sosyaldim, arkadaşlarım vardı, sinemaya giderdim, çok bakımlıydım, kendime vakit ayırırdım…Evet, çünkü annelik yeni bir durum, nasıl adapte olacağınız konusunda her kafadan bir ses çıkıyor ve toplum tarafından “süper annelik” yüceltiliyor. Yardım almak onur-gurur meselesi haline getirilirken bir anda kadının dünyada varoluş sebebi annelik oluveriyor.Bu gibi birçok sebepten dolayı kendinizi hiç olmadığınız, hatta ne olduğunu anlamadığınız bir durumun içinde buluyorsunuz.Üstüne üstlük artık eski arkadaşlarınız da etrafınızda yok, kendiniz gibi benzer aylarda doğum yapmış birçok anne var! Bütün etkinlikleri onlarla planlıyor, bütün sohbetler bebeklere dair yapılıyor ve bütün çevreniz bu annelerden oluşuyor…

Siz de bebekten sonra eski hayatını bir kenara bırakanlardan mısınız? Bir bebeğiniz olduğunda, vücut şekliniz, eşinizle ilişkileriniz gibi arkadaş çevreniz ve hayatınızda değişir. Bebekli hayatın artık size ait bir hayat olmadığını, tamamen bebeğinize adanmış bir yaşamın içinde kendinizi bulduğunuzu fark edebilirsiniz. Arkadaşlarınız bile, sizinle aynı sorunları yaşayan yeni tanıştığınız annelerden oluşabilir.Yoğun sevgi ve bakımın gerektirdiği keyifli ve bir o kadar da adaptasyonu zor olan bu özel sürecin içinde dengeyi sağlamak için bazı önerilerim var:

Kendinize zaman ayırın

Arkadaşlarınızla bebeksiz buluşmalar organize edin

Çocuksuz arkadaşlarınızla görüşün

Gündeminizdeki tek konu bebeğiniz olmasın

Bebek bakımı konusunda yardım alın, mola verin

Her şeye yetişmeye çalışmayın

Mutlu ve sağlıklı bebek yetiştirmek için annenin mutluluk ve sağlığı çok önemli. Eski hayatından kopmadan yeni hayatına geçiş yapabilen, kendisine zaman ayırabilen annelerin hem eşleriyle hem de çocuklarıyla olan ilişkileri daha sağlıklı olacaktır. Eşinizin ve çocuğunuzun ihtiyacı olanın Süper Anne değil, sağlıklı ve mutlu bir anne ve eş olduğunu unutmayın!

Önceki ve Sonraki
Haberler