YAŞAM - EV

4 adımda balkon dekorasyonu

Uzunca bir zaman evlerde kaldığımız bu son dönemde birçoğumuz yaşam alanlarımız için yenilikler yapmak üzere kolları sıvadı. Yazın gelişiyle bu alanların en çok rağbet gören yeri koşulsuz balkonlarımız oldu. Küçük büyük demeden kendimize yarattığımız bu nefes alma mekânlarını daha dekoratif hale getirmek üzere Grob tasarım ekibinden İç Mimar Ayça Erdoğan önerilerde bulundu...

profil
BT Ekip
30.07.2021
4 adımda balkon dekorasyonu

Balkonlarda alışkın olduğumuz seramik döşeme çözümlerinin yanı sıra hem uygulaması kolay hem de ortama sıcaklık katan ahşap, yapay çim gibi yer döşemeleri son zamanlarda oldukça popüler. Yapı marketlerden ve zincir dekorasyon mağazalarından satın alabileceğiniz bu döşemeleri kendiniz uygulayabilmenizin yanı sıra, kalıcı olmadığı için de kolaylıkla söküp değiştirebilirsiniz. 


Yazın gelmesiyle evlerimizin sessiz dostları da kış uykularından uyandı. İç mekan da hem sağlığımıza iyi gelen hem de iç dekorasyonda vazgeçilmez bir görsel uyum sağlayan bitkilerimizi balkona çıkartma vakti geldi. Başlı başına sıcaklık katan yeşil dostlarımız balkonlarımıza hem sıcak bir hava katıyor olacak hem de yapay bir görünümden mekanımızı kurtaracaktır.


İster büyük ister küçük balkonlar olsun mumlar ve dekoratif objeler mekânınızın daha yaşanır görünmesini sağlayacaktır. Duvarlarınızda tablolar, hasır yelpazeler, şapkalar, makrome duvar süsleri kullanabilirsiniz. Seramiğin her yere yakışan vazolarını hem zeminde hem de masa/sehpa üzerinde kullanabilir; fenerler, metal kafes mumluklar ile yine mekana sıcaklık katabilirsiniz. Tavandan sarkan bir aydınlatma yerine, çeşit çeşit mis kokulu mumlar sıcak sohbetlerinize eşlik edebilir. Bunun yanında boydan boya ufak, renkli ya da sarı ışığın kullanıldığı sarkan led aydınlatmalar ile de romantik bir atmosfer yaratabilirsiniz.


Sadeleşmenin hafifliği her mekan da olduğu gibi balkonlarda da kendini göstermeye başladı. Balkonunuzda sadeleşmeye yer açmak için takım mobilyalar almak yerine zevkinize uygun parçaları renk ve malzeme uyumuna göre birleştirebilirsiniz. Ahşabın sıcak tonları ile beyaz, ekru, 
krem rengi gibi renkleri kullanabilirsiniz. Doğayla dost, el işçiliği ile üretilen, geri dönüştürülebilir malzemeler kullanmak hem doğa için hem de nefes alan mekanlar yaratmak için harika bir fırsat sunacaktır.

Bonus: Balkon ve bahçe dekorasyonunda 2021 trendleri


Önceki ve Sonraki
Haberler