YAŞAM - EV

Doğal malzemeler ile 5 hijyen ürünü

Artık ellerimizi hiç olmadığı kadar sık yıkıyoruz, bulunduğumuz ortamı defalarca temizliyoruz. Kimyasal temizlik malzemelerine alternatif mi arıyorsunuz? Aromaterapi uzmanı Aslı Bilgin doğal formüller paylaştı.

profil
BT Ekip
19.03.2020
Doğal malzemeler ile 5 hijyen ürünü

Ellerimizi sık sık yıkamalıyız, sabun olarak önerim 'Kastil sabunlar'. Bu kadar sık el yıkamak, elimizdeki koruma bariyerini yok edeceği, pH dengesini bozabileceği için, iyi içerikli bir sabun kullanmak önemli diye düşünüyorum. İçerisi antiviral etkili uçucu yağlar ile kuvvetlendirilmiş Patchouli & Lavanta Kastil sabun benim tercihim.


Teatree uçucu yağı, etken madde içeriği ile en yüksek antiviral etkiye sahip olan yağlardan biridir. Bu yağı, kapağını açıp ara ara koklayarak, teatree içeren sheabutter bazlı kremler ile ellerimizi nemlendirerek hayatınıza katabilirsiniz.


Bir başka önerim ise alkol, su ve uçucu yağlar ile hazırlanmış aromaterapik oda spreyleri olur. Bu dönemdeki favorilerim Kekik & Okaliptüs, Günlük & Adaçayı içerenler olur.

Mutlaka okuyun: Evinizin enerjisini yükselten aromaterapi önerileri


Günlük hayatın içerisinde, sabun haricinde ellerimizi ne ile dezenfekte edelim derseniz, 100 ml lavanta suyu içerisine 30 damla teatree, 15 damla patchouli ve 15 damla da adaçayı uçucu yağlarından damlatarak hazırladığınız el spreyini veya 50 ml SS Jojoba Yağı içerisine 15 damla teatree, 8 damla patchouli ve 7 damla adaçayı uçucu yağı ile hazırladığınız karışımı ara ara elinize sıkmak, sürmek iyi bir fikir olur.


Ev temizliğinde önerim ise lavantalı temizlik sirkesi, kekiksulu temizlik sirkesi, limonokaliptüsü ile hazırlanmış Arap Sabunu ve tüm temizlik sularına ilave edeceğiniz bir kaç damla  teatree  ve/veya limon uçucu yağı olur.


Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog