YAŞAM - EV

Ev dekorasyonunda greenery etkisi

2017'nin rengi "Greenery"nin iç mekanlara yansıması nasıl olacak? Bu sıcak rengi hangi renklerle kombinleyebilir, nerede ve nasıl kullanabiliriz? Tüm soruların cevabı için iç mimar yazarımız Serra Özbay’ın yazısına göz atın.

profil
Serra Özbay
01.02.2017
Ev dekorasyonunda greenery etkisi

Pantone Renk Enstitüsü 2017 yılı rengini açıkladı. Yılın rengi bildiğimiz üzere "Greenery" seçildi. Renk, " Taze ve canlı sarımsı yeşil tonuyla doğanın yeşil renklerinin dirildiği, yenilendiği ve canlandığı baharın ilk günlerini akla getiriyor.” ifadesiyle tanımlandı. Renk tazelenmeyi, yenilenmeyi ve doğaya dönüşü temsil ediyor. 2015’in rengi  seçilen "Marsala (Şarap kırmızısı) ve 2016 yılında belirlenen renkler "Rose Quartz&Serenity (Soluk pembe ve bebek mavisi) renklerinin dekorasyon dünyasındaki yansımalarına geçtiğimiz yıllarda  yakından şahit olduk. 

Daha önceki yazımızda iç mekanlarda kullanılan renklerin insan psikolojisi üzerindeki etkilerinden bahsetmiştik. Yeşil renk ile ilgili yazımızdan küçük bir alıntı yaparak başlayalım. Yeşil, doğanın ve güvenin rengidir. İnsanlar üzerinde rahatlatıcı, sakinleştirici bir etkisi vardır. Ayrıca temizlik ve sağlığı temsil eder. 

"Greenery" rengi için tam bir yaprak yeşili diyebiliriz. Dolayısıyla dominant, parlak ve güçlü bir renkten bahsediyoruz."Greenery" rengini nötrlemek için pastel yumuşak tonlarla birlikte kullanmayı tercih edin. En iyi kombinasyonlar için açık gri, yavruağzı, bebek mavisini deneyin. 

Ev dekorasyonunda greenery etkisi

Tropik desenleri son birkaç sezondur  iç mekanlarda sıkça görüyoruz. Eğer tropik desenlerden sıkıldıysanız yeşil rengi, seçeceğiniz tek bir mobilyada kullanmayı deneyin. Örneğin, yeşil bir kanepe veya yeşil mat cilalı bir konsol. Mekanda yeşil rengi, gold detaylar ve pirinç aksesuarlarla kullanmak ise kesinlikle iyi fikir!

Ev dekorasyonunda greenery etkisi

Yeşil rengin temizliği temsil etmesi sebebiyle ıslak mekanlarda kullanımı da son derece uygundur. Dolap kapaklarında, banyo ve mutfak seramiklerinde yeşil rengi kullanmaktan kaçınmayın. Unutmayın, evinizi tasarlarken alacağınız birkaç cesur karar iç mekanda odak noktalarını belirlemek için faydalı olacaktır.

Ev dekorasyonunda greenery etkisi

Birçoğumuz koşuşturmalı şehir hayatına öylesine adapte olduk ki, yeşilin hayatımızdaki önemini zaman zaman unutuyoruz. Doğanın rengi yeşili günlük hayatımıza dahil etmek için iç mekanlarda canlı bitkileri kullanın. Birbirinden farklı materyallerden üretilmiş saksı seçenekleri arasından size en uygun olanını seçin ve salon bitkilerini dekorasyonun bir parçası haline getirin. 

Ev dekorasyonunda greenery etkisi
Önceki ve Sonraki
Haberler