YAŞAM - EV

Evinizin enerjisini yükselten aromaterapi önerileri

Bahar ayları hem bedenimiz hem de evlerimiz için ideal arınma dönemi. Aromaterapi uzmanı Aslı Bilgin evlerimizin enerjisini yükseltmek için doğal formüller paylaştı.

profil
BT Ekip
04.04.2019
Evinizin enerjisini yükselten aromaterapi önerileri

Hayatın her alanında doğal olana, kimyasal içermeyene geçmenin önemini kavramaya başladığımız, beslenme alışkanlıklarımızdan, cildimize sürdüğümüze, kullandığımız sabundan, ev temizliğine büyük bir değişimden geçiyoruz. 

Evimize baharı getirmenin aromaterapik yollarından bahsedelim biraz. ‘Aromaterapi’ nedir ile başlarsak, aromaterapi; bitkilerin, çiçek, kabuk, kök, sap, tohum, çekirdek, yaprak gibi bölümlerinden bazen de tamamından çeşitli yöntemlerle elde edilen, güzel kokulu yağlar aracılığı ile 'ruh, beden ve zihin' dengesi vermeyi amaçlar ve hayatımıza doğal olanı katmanın en saf, en pratik ve en eğlenceli yoludur.

 

Bahar aylarında evinizin enerjisini yükseltmek için aromaterapi önerilerim: 


•    Evi tütsülemek: Haftada en az bir kere evinizi, tüm odaları, köşeleri, varsa karanlıkta kalmış rutubetli alanları sap adaçayı ile tütsülemek ve arada adaçayı yanına günlük ve üzerlik de ekleyerek yakmak. Bu ek, sinerjik etki yaratarak daha da etkili olmasını sağlayacaktır.  Daha pratik olsun diyorsanız, günlük ve adaçayı uçucu yağlarını  su ve alkolle karıştırıp sprey şeklinde ortama da sıkabilirsiniz.

•    Sarı Kantaron çiçeği: Mevsiminde canlısını ve daha sonrasında da kurutulmuş Sarı Kantaron çiçeğini bir vazo içerisinde veya asarak evde tutmak, özellikle de evin giriş kapısına yakın bir yere koymak her zaman iyidir.

•    Lavanta: Yatak odanızı havalandırıp, çarşaflarınızı silkeleyip üzerine lavanta uçucu yağı ile hazırlanmış çarşaf spreyi ile kokulandırmak hem sakinlik, gevşeme hem de uykuya hazırlık için harikadır. Polen ve akar alerjiniz varsa palmarosa uçucu yağı ile hazırlanmış sprey de önerebilirim.

•    Sirke: Cam ve aynalarınızı doğal fermantasyon sirke ile silmek, hem evdeki enerjilerin hem de eşyaların en kolay şekilde temizlenmesine yardımcı olur.

•    Bitki yağları: Evin bolluk bereketinin artması için, evde en sevdiğiniz köşeye, kristal bir çanağın içerisine su koyup bunun içerisine de geçmişten günümüze bu enerjiyi arttırdığına inanılan yağlardan damlatarak burada bir alan yaratmak etkilidir. Bu enerjiyi arttırdığına inanılan bitki öz yağlarından günlük, mür, portakal, tarçın, patchouli, vetiver, karanfil, zencefil, ladin benim en sevdiklerimdir...

•    Mumlar: İçerisinde parfüm esansı içeren mumları, bambu çubuklu kokulandırıcıları, tütsüleri kullanmak, solumak çok zararlıdır. Bunlar bir kullanımda olmasa da daimi olarak soluduğumuzda kokteyl etkisi yaratarak bize zarar verir. Doğal mumları ise kendiniz de yapabilirsiniz... 


Doğal mum tarifi: 

Malzemeler:

•    50 gr Balmumu
•    50 ml Zeytinyağı
•    30 damla Lavanta Uçucu Yağı
•    30 damla Limonotu Uçucu Yağı


Yapılışı:

Balmumu ve zeytinyağını benmari usulü eritip, ısısı 30 dereceye düştüğünde
uçucu yağları da ilave ederek, fitilini içerisine önceden yerleştirdiğiniz bir
kavanoza dökün, ve soğuması için bekletin.


Önceki ve Sonraki
Haberler