YAŞAM - EV

Giysilerin ömrünü uzatmanın 5 yolu

Çamaşır yıkamanın püf noktalarını biliyor musunuz? Giysileriniz için uzun süre kaliteli kullanım şansı, size ise zaman kazandıracak olan pratik ve etkili önerileri bir araya getirdik.

profil
BT Ekip
27.11.2019
Giysilerin ömrünü uzatmanın 5 yolu

Satın aldığımız giysiler, bizden önce onlarca kişi tarafından deneniyor. Ayrıca uzmanlar tarafından belirtildiği üzere üretim aşamasında kullanılan azo-anilin gibi maddeler, arındırılmadığı takdirde cildi tahriş edebiliyor. Dolayısıyla hem mikroplardan hem de kimyasal artıklardan korunmak amacıyla yeni satın aldığınız giysileri kullanmadan önce mutlaka yıkamalısınız. Özellikle bu ilk yıkamada ürün etiketindeki yıkama talimatlarını okumayı ve doğru ısıyı seçmeyi unutmayın.


Çamaşır makinalarını tam kapasite doldurmadan çalıştırmak ciddi anlamda su ve enerji kaybı, makine dolana kadar benzer renklerin birikmesini beklemek ise zaman kaybı anlamına geliyor. Çözüm; renk koruyucu mendiller! Artık renkli ve beyaz giysileri bir arada yıkayabilirsiniz. Yıkama esnasında giysilerinizin üzerindeki renkler suya karışır ve diğer giysilerin üzerine işler. Dr. Beckmann Renk Koruyucu Mendil mikro gözenekli yapısı ile ortaya çıkan fazla boyaları kendi üzerinde toplayarak giysilerinizin üzerine geçmesini engeller. Ürünü yıkama öncesinde çamaşırlarımızla birlikte makineye, yıkama bitince ise çöpe atmanız yeterli. 

Özellikle kalabalık ailelerde ve hastalık yaşanan dönemlerde tüm kirli çamaşırları aynı yerde bekletmek çeşitli sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Evde bulunan her bir kişi için ayrı bir kirli sepeti bulundurmak mümkün olmasa da iç çamaşırlarınızı ayrı bir yerde bekletmek etkili bir önlem olacaktır. Ayrıca iç çamaşırlarınızı hassas çamaşırlarla birlikte yani düşük ısıda değil, etiketinde belirtildiği şekilde ve mümkün olan en yüksek ısıda yıkamalı, kullanmadan önce ütülemelisiniz. 


Çamaşır makinaları düzenli bir şekilde temizlenmediğinde biriken kireç ve deterjan artıkları makinanın ömrünü ve yıkama kalitesini düşürüyor. Ayrıca makinada dolaşıma giren kirli su kötü koku ve hatta leke olarak çamaşırlarınıza bulaşabiliyor. Dr. Beckmann Çamaşır Makinası Temizleyici Toz, antibakteriyel toz formülü ile içten dışa hijyenik temizlik sağlayarak makinanın elle ulaşılamayan iç aksamını temizliyor. Böylece hem bakteri ve mikroorganizmalara, hem de kötü kokuya karşı etkili bir çözüm sunuyor.

Pantolon, gömlek ya da kazak… Ne olursa olsun çamaşırlarınızı ters çevirerek yıkamanız yıpranmalarını önler. Böylece yıkama sırasında giysilerinizin ön yüzünün makinaya ya da bir başka giysiye takılmasını engellemiş olursunuz. Ayrıca makinaya koyduğunuz giysilerin fermuarlarını da kapamayı unutmayın. Bu şekilde hem fermuarları hem de diğer giysileri korumuş olursunuz. 


Önceki ve Sonraki
Haberler