YAŞAM - EV

Hayalinizdeki mutfağı nasıl tasarlarsınız?

Mutfak bir çoğumuzun en çok vakit geçirdiği, keyifle pişirdiği yaşam alanıdır. Peki siz nasıl bir mutfak hayal ediyorsunuz? Yaşam alanına dahil olan modern bir mutfak mı? Yoksa rustik kocaman adası olan bir mutfak mı? İyi tasarlanmış bir mutfakta olması gerekenleri öğrenmek, farklı tarzdaki mutfaklar arasından size uygun olanı bulmak ve hayalinizde mutfağa ulaşmak için neler yapabileceğinizi öğrenmek için yazımıza göz atın.

profil
Serra Özbay
12.01.2017
Hayalinizdeki mutfağı nasıl tasarlarsınız?

Mutfak tasarımlarında kullanıcının mekanı en verimli nasıl kullanabileceği esasından yola çıkılmalıdır. Az enerjiyle çok iş yapabilme prensibi ile tasarıma başlamak doğru olur. Bu noktada kullanıcının sağlak ve solak olması bile göz önüne alınabilecek kriterlerdendir. Mutfakta olması gereken ana birimleri sıralayacak olursak; pişirme, yıkama ve soğutma olarak katagorilendirebiliriz. Bir çalışma üçgeni oluşturarak birimlerin yerleri belirlenir. Örneğin; evye ve bulaşık makinasını mümkün olduğunca yakın konumlandırmak, buz dolabı açılış yönünü tezgah kullanım alanından dışarıya doğru belirlemek gerekir. Mutfak dolapları, tezgah malzemesi, seramik, batarya, evye ve ankastre seçerken marka, model ve malzeme seçimi için mümkün olduğunca vakit ayırın. Seçim yaparken genelden başlayarak, detaya inmek sizi sonuca daha kolay ulaştıracaktır. 

Hayalinizdeki mutfağı nasıl tasarlarsınız?

Günümüzde en sık rastladığımız, yeni yapılan konutların çoğunda kopyalanıp, yapıştırılmışçasına kullanılan tekdüze mutfakları kastetmiyoruz elbette. Yaşam alanına dahil edilen mutfaklar her zaman daha keyifli, daha interaktif bir kullanım sağlar. Modern döşenmiş iç mekanlarda, kulpsuz, koyu renk,  dolap kapaklarını, ahşap dokularla kombin etmeyi deneyin. Gri, vizon ve antrasit tonlar ise en iyi alternatifler. 

Hayalinizdeki mutfağı nasıl tasarlarsınız?

Çıtalı beyaz dolapları olan kocaman bir mutfaği kim sevmez ki? Hele bir de sabah kahvesini içtiğiniz kocaman bir ada tezgah varsa tadından yenmez. Klasik mutfaklarda eğer mekan 30m2 ve üzeri değilse açık renkleri kullanmaya dikkat edin. Dikkat! Haraketli koyu renk dolaplar küçük mutfaklarda karmaşık ve yorucu bir görüntüye yol açabilir.

Hayalinizdeki mutfağı nasıl tasarlarsınız?

Paslanmaz çelik bir tezgah ve ham ahşap birlikteliği hiç bu kadar sıcak olmamıştı! Restoran ve otel mutfaklarında da kullanılması zorunlu olan, temizlemesi basit, kir tutmayan paslanmaz çeliği kendi mutfak tezgahınızda kullanmayı hiç düşündünüz mü?

Hayalinizdeki mutfağı nasıl tasarlarsınız?

Enerjik ve eğlenceli bir mutfağa ne dersiniz? Beyaz mutfak dolaplarını yanında renkli bir seramik kullanın, ahşap detayları da ekleyin. Eklektik tarzı seviyor, tek düze ve sadelikten hoşlanmıyorsanız çağdaş tarzda bir mutfak tam size göre! Bolca aksesuar ve dekoratif elemanlar da olmazsa olmazlar arasında.

Hayalinizdeki mutfağı nasıl tasarlarsınız?

Sıcak renklerde dolap kapakları, doğal taş dokular, el boyaması seramik karolar ile Akdeniz'in sıcacık havasını mutfağınıza taşıyın? Taze çiçekler ve küçük desenli tekstiller de Akdeniz tarzının olmazsa olmazı arasında. 

Hayalinizdeki mutfağı nasıl tasarlarsınız?
Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog