YAŞAM - EV

Her mutfakta olması gereken özellikler

Mutfakların kolayca dağılması ve aradığınızı bir türlü bulamamanıza sebep olan kalıcılaşmış belirsizlik durumu mutfağınızı düzenlerken belli başlı ilkeleri dikkate almamanızdan kaynaklanır. Her mutfakta mutlaka uyulması gereken belli kurallar vardır ve bunlara uyarak mutfağınızın çok daha düzenli kalmasını sağlayabilirsiniz.

profil
BT Ekip
29.01.2017
Her mutfakta olması gereken özellikler

Her şeyden önce gereksiz eşyaları mutfağınızdan ve özellikle de mutfak tezgâhınızdan def etmekle işe başlayın. Mutfağınıza bu gözle baktığınızda, aslında pek çok şeyi çok nadiren kullandığınızı hatta aylardır hiç kullanmadığınızı fark edeceksiniz. Bu gereksiz kalabalık sebepsiz değildir. Bir hevesle alıp birkaç kez kullandıktan sonra bir kenara bıraktığınız küçük elektrikli mutfak aletlerini, belki bir gün kullanırım umuduyla hep göz önünde tutmak istersiniz. Veya yemeklerinizde çok nadir kullandığınızı bir baharatı sırf daha sık kullanma alışkanlığı oluşturmak için ocağınızın yanıbaşında tutarsınız. Ama maalesef bu dilekler pek nadiren gerçeğe dönüşür. Bu yüzden temel bir ilke belirleyip ona uyarsanız mutfağınız çok daha derli toplu kalacaktır. Mesela son bir haftadır kullanılmayan her şeyi kaldırmayı deneyin. Ortaya çıkacak görüntü sizi çok şaşırtacak. 

Uluslararası dekorasyon ve mimari sitesi Homify.com.tr tarafından hazırlanmıştır.

Her mutfakta olması gereken özellikler

Mutfak mobilyalarınızı seçerken güzel ve şık olmalarını öncelikli tercih sebebi olmaktan çıkartın. Çünkü bu gözle eşya ararsanız daima gözünüze en hoş gelene yönelirsiniz ve onun sizin için en iyisi olduğuna kendinizi bir şekilde ikna edersiniz. Oysa mutfaklarda asıl önemli olan işlevsel mobilyalardır. Bu örnekteki çok işlevli mutfak dolabı, bir mutfak mobilyasının olabileceği en mükemmel halidir dersek herhalde abartmış sayılmayız. Siz de şıklık takıntınızı ikinci plana atın ve işlevselliğe odaklanmaya çalışın. 

Her mutfakta olması gereken özellikler

Canlı bitkilere evinizin mümkün olan her bölümünde yer vermek genel olarak oldukça iyi bir dekorasyon fikridir. Türleri ve yerleri doğru seçildiği müddetçe canlı bitkiler çok küçük maliyetle çok büyük katkılar sağlayabilirler. Mutfağınızda ise canlı bitkiler apayrı bir hava yaratacaktır. Yalnızca dekoratif amaçla değil, aynı zamanda maydonoz, roka, dereotu, biberiye gibi basit baharatların yetişeceği küçük saksılar sayesinde çok daha taze yemekler yapmak için de canlı bitkilerden yararlanabilirsiniz. 

Her mutfakta olması gereken özellikler

Tencere ve tavalara mutfakta yer açmak, büyük küçük her mutfak için önemli bir sorun teşkil eder. Özellikle makarna tenceresi veya balık tavası gibi büyük parçalara yer bulmak çok daha zordur. Mutfak dolaplarınızdan birinin bunlar için ayırsanız bile, gereğinden çok daha fazla yer kapladıkları için yine zorlukla sığacak ve canınızı sıkacaklardır. Bunun en kolay çözümü, burada gördüğünüz türden basit bir askı sistemi kullanmak. Böylece tencere ve tavalarınız hem daima elinizin altında olacak hem de mutfak dolaplarında fazladan yer kaplamayacaklar. Üstelik bu şekilde mutfağınıza adeta profesyonel bir şefin mutfağı havası katabilirsiniz. 

Uluslararası dekorasyon ve mimari sitesi Homify.com.tr tarafından hazırlanmıştır.

Her mutfakta olması gereken özellikler

Mutfak dolapları ve az önce bahsettiğimiz türden askı sistemleri mutfaklar için son derece yararlı ve hatta olmazsa olmazdır. Öte yandan açık raf sistemleri de mutfaklar için son derece yararlı olabilen basit mobilyalardır. Kolaylıkla bölümlenebilir olmaları ve farklı türden eşyaları bir arada tutabilmeleri ile oldukça pratik olan bu raf sistemleri, aynı zamanda mutfağınıza renkli ve dekoratif bir katkı sağlayacaktır. 

Her mutfakta olması gereken özellikler
Önceki ve Sonraki
Haberler