YAŞAM - EV

İskandinav tarzı bir kış evi

Kış soğuklarının en güzel yanı güzel evimizin sıcacık atmosferinde çayımızı ya da kahvemizi yudumlayarak dışarıdaki bembeyaz karları izlemektir şüphesiz. Şimdi bir de kışın o zorlu ve soğuk günlerini İskandinav tarzı harika bir evde geçirdiğinizi düşleyin. Zaten kış denilince dekorasyon ve mimari konusunda aklınıza hemen İskandinav stili geliyor değil mi?

profil
BT Ekip
21.02.2016
İskandinav tarzı bir kış evi
Doğal mevsim renklerini kullanan ve minimal ve rustik dokunuşlarla sıcak ve ferah bir atmosfer yaratmayı hedefleyen İskandinav stili, mimari açıdan da dekoratif açıdan da büyüleyici bir güzelliğe sahip.

Bugün sizlerle kış mimarisinin en güzel örneklerinden birine konuk olmak için Polonya'ya uzanıyoruz ve Polonya'nın başarılı mimarlarından birinin tasarladığı göz kamaştırıcı bir evin kapılarını çalıyoruz. 

Uluslararası dekorasyon ve mimari sitesi Homify.com.tr tarafından hazırlanmıştır.

Evin dış görünüşü tam anlamıyla büyüleyici bir estetiğe sahip. Bembeyaz karların ve orman ağaçlarının arasında doğal çevrenin içinde göze batmayan ve ekolojik bir güzelliğe sahip olan ev İskandinav tarzının çarpıcı özelliklerini yansıtıyor. Korunaklı geniş çatının altındaki ön cephenin boydan boya camla kaplı yapısı, içerinin doğal ışıktan ve güneşten verimli bir şekilde faydalanmasını sağlarken dışarıya sızan sarı ışıklarla da estetik görünümü perçinliyor. 

İskandinav tarzı bir kış evi

Evin siyah dış cephesi, özellikle Türkiye gibi sıcak iklimli ülkelerde pek de alışılmış bir mimari özellik değil ancak soğuk iklimlerde evin çok daha fazla ısınmasını ve güneşten alınan sıcaklığın muhafaza edilmesini sağlıyor. Dış cephe kaplamasının da soğuk hava koşullarına göre seçildiği evin pencereleri ve çatısı da hem estetik açıdan göz dolduruyor hem de kış şartlarına uygun şekilde dizayn edilmiş. 

İskandinav tarzı bir kış evi

Evin içinde de dış cephedeki gibi İskandinav tarzı keyifli bir şıklık hakimiyetini sürdürüyor. Country tarzının İskandinav stille harmanlanarak oluşturulduğu dekorasyonda ahşap dokunuşlar sıcak renklerle karışıyor ve modern ve samimi bir doku meydana getiriliyor. Odanın merkezinde duran modern odun sobası tasarımıyla çağdaş bir etki yaratırken bir cepheyi boydan boya kaplayan camlardan içeri sızan manzara da dekorasyonu tamamlıyor adeta. 

İskandinav tarzı bir kış evi

Evin çatısının iç mimari tasarımda çatı katına dönüştürülmemesi ve yüksek tavanlı yaşam alanları oluşturulması da iç yaşam alanlarına eşsiz bir derinlik ve ferahlık katan ayrıntılardan biri. Genellikle bu tip yüksek çatılarda ara kat eklenerek oluşturulan çatı katları her ne kadar evin metrekaresini genişletse de, böylesi bir ferahlığın evlere özgün ve sıradışı bir stil kazandırdığı aşikâr. Tavanın eğimli yapısının ve rustik ahşap unsurlarının yarattığı bu benzersiz etki salonun ana karakterini oluşturan iç mimari unsurlardan biri. 

İskandinav tarzı bir kış evi

Mutfak dekorasyonunda ise ahşabın baş rolde olduğu minimal ve fonksiyonel bir tasarım ve yerleşimle karşılaşıyoruz. Geniş mutfak lavabosu ve siyah tezgah yeterli ve kullanışlı bir çalışma alanı sağlarken boş alanda oluşturulan küçük yemek alanı da modern sandalye ve masa tasarımı ve sıcak ayrıntıları ile mutfağı hareketlendiriyor. 

İskandinav tarzı bir kış evi

Ev aslında çok da geniş bir alana sahip olmamasına rağmen her boş alan özenle tasarlanarak değerlendirilmiş ve böylece eşya kalabalığı yaratmadan ve boğucu bir atmosfer oluşturmadan ev sahiplerinin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak bir dekorasyon oluşturulmuş. Pencere tarafındaki duvara yaslanan uzun ince çalışma masası sayesinde geniş koridor alanında şık bir çalışma alanı oluşturulmuş. Bu alanın yanında ise kitap okuyup manzaranın keyfini sürebileceğiniz tek kişilik bir dinlenme koltuğu bulunuyor. 

İskandinav tarzı bir kış evi
Önceki ve Sonraki
Haberler