YAŞAM - EV

Kahveyle güzelleşin, evinizi temizleyin, böceklerden kurtulun

Kahveyle güzelleşin, evinizi temizleyin, böceklerden kurtulun

Çoğu kişinin onsuz yapamadığı, Türk kültüründe de önemli bir yere sahip olan, sabahları ayılmamızı, gün içinde dinlenmemizi sağlayan kahve, içmenin yanı sıra birçok şey için de kullanılabiliyor. Brewsmartly.com, hemen herkesin evinde bulunan kahvenin, 10 farklı ve ilginç kullanımını paylaştı.

Öğütülmüş kahve çekirdekleri, yiyecekleri tatlandırmak için kullanılabilir. Tavuk, dana eti ve kuzu eti gibi etlerde daha isli bir tat için, hazırladığınız sosa birkaç yemek kaşığı kahve ekleyebilirsiniz.

Kahve, keklere ve diğer tatlı ikramlıklara harika bir lezzet katar. Özellikle çikolatalı tatlılara çok iyi eşlik eder. Tabii ki cevizli kekte de çok iyi olur.

Kahve, pahalı gider açıcılara göre daha ucuz bir alternatiftir ve hemen hemen aynı sonucu verir! Yarım bardak bulaşık makinesi tuzu ile karıştırdığınız kahveyi giderlerinize boşaltın. Ardından gidere bol bol kaynar su dökün. Bu kadar basit ve kimyasallara gerek yok.

Ellerinize sinen soğan, sarımsak, balık gibi keskin kokuları gidermek için ıslak kahve telvelerini ellerinize ve parmaklarınıza iyice yedirin, ardından durulayın.

Kahvenin özellikleri onu harika bir doğal böcek kovucu yapar. Yapmanız gereken tek şey, duvarlardaki çatlaklara veya böcek istemediğiniz herhangi bir yere biraz kahve serpmek. Böcek ısırıklarından korunmak için kendinize bile sürebilirsiniz.

Kahve telvesi yüz ve el peelingi olarak da işe yarar çünkü dokuları cildin pul pul dökülmesine ve ölü deri hücrelerinin atılmasına yardımcı olur. Çekilmiş kahveyle cildinize nazikçe masaj yapın ve ardından durulayın.

Kahve, nitrojen açısından zengin olduğu için organik gübreye de eklenebilir. Ekstra güçlü bir organik gübre karışımı için bir ölçü kahve, bir ölçü yaprak ve bir ölçü taze biçilmiş çimeni birlikte karıştırın, ardından toprağa ekleyin.

Kahve, kimyasal pire kovuculara iyi bir alternatiftir. Banyo yaptırdıktan sonra köpeğinizin tüylerine kahve telvesi sürün ve durulayın. Bu hem pireleri kaçırır, hem de kahve kokusunu seviyorsanız, köpeğinizin güzel kokmasını sağlar.

Kahve telvesi, bitkilerinizin etrafındaki toprağın pH seviyesini düşürerek renklerini ortaya çıkarabilir. Ama bunun için bitkilerinizin daha fazla asiditeye ihtiyaç duymadığından emin olun.

Parfümlerin kokularını test ederken, her birini denemeden önce kahve çekirdeklerini koklamak, her parfümün kendi kokusunu almayı mümkün kılar. Bu şekilde her kokuyu alabilirsiniz.

Önceki ve Sonraki
Haberler