YAŞAM - EV

Kışın içinizi ısıtan fikirler

Kim sevmez ki soğuk kış aylarında, şöminenin yanında uzanıp kitap okumayı? Peki odunların çıtırtısı eşliğinde uyuyakalmayı hayal etmeyen var mıdır? Şehir hayatında, çok katlı binalarda baca ihtiyacı olmadan kolayca şömine kurulabileceğini biliyor muydunuz? Serra Özbay şehirde kullanıma uygun farklı şömine tiplerinden, yükselen trend olarak geri dönen kuzine sobaları anlatıyor.

profil
Serra Özbay
24.11.2016
Kışın içinizi ısıtan fikirler

Benim de projelerimde sıkça kullandığım Biyoetenol yakıtlı bacasız şömineler, gerçek alevin seyir keyfini ve sıcaklığını istediğiniz her mekanda yaşamaya olanak sağlıyor. Özel bir hazne içersindeki yakıt sayesinde hiçbir elektrik veya baca bağlantısı olmadan, dilediğiniz yere şömine kurulumu yapabiliyorsunuz. Bacasız şöminenin en güzel taraflarından biri de şöminenin çevresini dilediğiniz gibi tasarlayabiliyor olmanız. Örneğin alçıpan ile tavana kadar bombe yaparak, bacalı klasik bir şömine efekti verebilir, şömine çevresini taş veya tuğla ile kaplayabilirsiniz. Eğer yeriniz kısıtlı ise, uygun şartları sağladıktan sonra şömine üzerine TV asarak ta mekanı düzenleyebilirsiniz.

Kışın içinizi ısıtan fikirler

Elektrikli şömineler ısıtma işlevini elektrik enerjisiyle yerine getirirler. Baca gerekmeksizin her mekanda kullanılabilirsiniz.  Elektrikli şöminenin birkaç farklı türü olsa da en yaygını elektriğe takıldığında içindeki rezistans tellerinin ısınarak ısı yaydığı türdür. Genellikle uzaktan kumanda ile kontrol edilirler. Bazıları haznesine koyduğunuz su ile buhar oluşturarak çalışır. Alev görüntüsü ise tamamen bir göz yanılsamasıdır. Ayna ve küçük ampullerle sahte bir alev görüntüsü oluşur ve bu şömineler mekanda tek ısı kaynağı olacak kadar ısı yaymaz. Bana görüntüsü yeter diyenlerdenseniz, sizin için en zahmetsiz çözüm olabilir.

Kışın içinizi ısıtan fikirler

Ben ateşin çıtırtısını duymak, külünü temizlemek, odun atmak isterim diyenlerdenseniz, buyurun sizi şehrin biraz dışında, yeşillerin içinde tek katlı bir taş eve alalım. Evin içine de genişçe bir kuzine soba kuralım. Nostaljik kuzineler tam anlamıyla geri döndü! Üstelik birçok farklı tasarım ve modelle. Modern evler için üretilen farklı tasarımlara da göz atmayı unutmayın.

Kışın içinizi ısıtan fikirler

Bahçe şömineleri hem serin yaz akşamlarında, hem de kışın bahçenizde vakit geçirdiğiniz anlarda kurtarıcınız olacak. Taşınabilir döküm bahçe şömineleri arasından, çevresinde koruma olan ve 360 derece ısı veren modelleri tercih edin. 

Kışın içinizi ısıtan fikirler
Önceki ve Sonraki
Haberler
istanbul psikolog psikolog